Szkolne Koło Ekologiczne

 Bez komentarzy

 

 

 

 

 

22 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

          24 kwietnia 2018r. z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi Szkolne Koło Ekologiczne zorganizowało warsztaty ekologiczne, podczas których zaprezentowano wystawę skał i minerałów.
          Zajęcia ekologiczne skierowane dla klas I-III szkoły podstawowej prowadziły uczennice z klasy II a gimnazjum. Podczas zajęć przekazano krótką informację dotyczącą Dnia Ziemi. Młodsi uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach polegających na segregowaniu odpadów, rozwiązywali karty pracy gdzie wykazali się znajomością zagadnień ekologicznych.
          Cennym akcentem obchodów Święta Ziemi w naszej szkole była wystawa prywatnych zbiorów skał
i minerałów, zaprezentowana przez Patryka Zabawę- ucznia klasy VIIb .
Wśród prezentowanych okazów były m. in. róża pustyni, ametysty, cytryny, turmaliny, opale, agaty. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali informacji i ciekawostek dotyczących eksponatów.
Bezpośredni kontakt z przepięknymi wytworami przyrody nie tylko poszerzył wiadomości przyrodnicze uczniów, ale wywołał wiele emocji i rozbudził zainteresowania.
Po wysłuchaniu prelekcji oraz obejrzeniu wystawy uczniowie otrzymali od prelegenta pamiątkowe niewielkie kryształy górskie.

Szkolne Koło ekologiczne
Opiekunowie:
Dorota Szatraj
Małgorzata Kierat
Agata Biernacka
Justyna Knopik
Beata Bastrzyk

 

 

 

 

Szkolne Koło Ekologiczne
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Przystajni

22 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

            22 marca 2018r. z okazji Dnia Wody Szkolne Koło Ekologiczne zaprosiło do naszej szkoły pasjonatów i kolekcjonerów skarbów mórz i oceanów: pana Stanisława Janturę i panią Żanetę Przyjemską, którzy wygłosili prelekcję i zaprezentowali wystawę pt.: „Skarby mórz i oceanów”.
            Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji przyrody, opartej na 500 naturalnych okazach flory i fauny z rejonu Wielkiej Rafy Koralowej, Morza Śródziemnego i Morza Bałtyckiego zgromadzonych przez podróżnika i jego córkę na przestrzeni wielu lat .
Wśród prezentowanych eksponatów były m. in. rekin koralowy i rekin marmurkowy oraz szczęki rekina ludojada. Można też było podziwiać egzotyczne ryby zamieszkuje głębiny oceaniczne – najeżkę oraz papugorybę, ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek, jeżowców oraz należącego do skorupiaków królewskiego kraba. Żywe skamieniałości reprezentowane były przez łodziki i skrzypłocze.
Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali ciekawostek dotyczących tajemnic wodnych głębin. Obejrzeli unikatowe okazy mięczaków, kolekcję muszli ozdobnych (murex, tryton olbrzymi, perłopławy, stożki, przyłbice, przegrzebki), a także muszlę największego ślimaka na świecie – syrnixa.
Ta żywa lekcja przyrody nie tylko dostarczyła mnóstwo wiedzy i poszerzyła wiadomości przyrodnicze uczniów, ale z pewnością była motywacją do dalszych poszukiwań i zachętą do rozwijania własnych zainteresowań.
Po wysłuchaniu prelekcji oraz obejrzeniu wystawy można było także zakupić ciekawe pamiątki.
            Wystawa zakończyła się złożeniem podziękowań na ręce pana Jantury i jego córki pani Żanety Przyjemskiej.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Przystajń za finansowe wsparcie, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w ciekawej lekcji poznania środowiska wodnego mórz i oceanów.

 

Szkolne Koło ekologiczne
Opiekunowie:

Dorota Szatraj

Małgorzata Kierat

                                  Agata Biernacka

Justyna Knopik

                            Beata Bastrzyk

 

 

 

 

 

 

SKEalarmujeSMOG

  

  

Smog to bardzo aktualny temat. Coraz częściej słyszymy o tym niekorzystnym zjawisku, występującym również w Polsce. Media podają komunikaty- alerty antysmogowe. Dlatego w naszej szkole włączyliśmy się także do akcji informującej, o zagrożeniach jakie niesie smog. Przygotowane przez uczennice klasy III B gim. Weronikę Korzonek oraz Aleksandrę Jędrak gazetki ścienne przybliżają ten temat.
W treści gazetki znajdują się informacje o tym jak powstaje smog, jakie niesie zagrożenia i jak należy mu zapobiegać.

 

 

 

 

 

Konkurs Coś z niczego-czyli drugie życie odpadów

W konkursie zorganizowanym przez Szkolne Koło Ekologiczne uczestniczyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.

Każda klasa wykonała pracę zgodnie z podanym tematem, wykorzystując materiały nadające się do recyklingu. Prace były bardzo ciekawe i pomysłowe.

Dnia 24 czerwca 2017r. jury w składzie:

 • Wójt Gminy Przystajń Henryk Mach,
 • Inspektor Ochrony Środowiska Agnieszka Zabawa,
 • Dyrektor szkoły Monika Rabenda,
 • Wicedyrektor szkoły Justyna Knopik,
 • Pedagog szkoły Katarzyna Kierat,
 • Nauczyciel Anna Wystalska

dokonało oceny prac uwzględniając: zgodność z tematem, estetykę, kreatywność, pomysłowość oraz ogólne wrażenie (zgodnie z dołączoną kartą oceny).

Konkurs wygrały ex aequo: klasa IV a pod kierunkiem wychowawcy p. Edyty Galiczak – za pracę „Statek”

i klasa V b pod kierunkiem wychowawcy p. Bartłomieja Antczaka- za pracę „Lampa”

Nagrodą główną za wygraną jest wycieczka dydaktyczna na warsztaty ekologiczne w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą w Kalinie.

Pozostałe klasy za udział w konkursie otrzymały dyplomy i zestawy sprzętu sportowego (piłka, badminton, ringo)

Nagrody zostały ufundowane przez Gminę Przystajń i wręczone dn. 4.06.2017r. przez wójta Gminy Przystajń podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego pod hasłem Zielona Szkoła.

DSC_0159 DSC_0160 DSC_0163 DSC_0167 DSC_0173 DSC_0283 DSC_0285 DSC_0631

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI

Z okazji Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, Szkolne Koło Ekologiczne ogłosiło konkurs Listy do Ziemi przeznaczony dla uczniów kl. IV-VI naszej szkoły. Najładniejsze listy wywieszono na gazetce szkolnej, gdzie można je było przeczytać. Prace o tematyce związanej z ochrona naszej planety Ziemi zostały nagrodzone.

I miejsce zajęła Dominika Matuszczyk klasa VIa

II miejsce zajęła Marta Wystalska klasa Va

III miejsce zajęła Natalia Wurszt  klasa IVa

Wyróżnienie Julia Patynowska klasa IVa

Laureatki otrzymały w nagrodę dyplomy i upominki wręczone podczas Festynu Rodzinnego

20170428_141403 (1)

 

 

 

 

 

SZKOLNE KOŁO EKOLOGICZNE

ogłasza

Konkurs plastyczno-techniczny dla klas IV -VI SP

pt. „Coś z niczego”- drugie życie odpadów

Przedmiot konkursu:
klasowa praca w formie przestrzennej z surowców wtórnych np. kosz na śmieci, eko-zwierzak itp.
Warunki konkursu:
– prace powinny być wykonane z różnych surowców wtórnych tj. plastikowych butelek, zakrętek, kartonów, makulatury, wytłaczanek po jajkach , patyków itp.
– format prac: praca przestrzenna, która mieści się w 1m3
Termin i miejsce dostarczania prac:
Prace należy złożyć do 19. 05.2017r. u pani D. Szatraj lub A. Biernackiej

Na zwycięską klasę czeka nagroda !

 

 

WYPALANIE TRAW

Poruszono bardzo aktualny temat, który dotyczył wypalania traw. Wykonano gazetkę ścienną pt. „ Wypalanie traw – głupie i niebezpieczne”. Zawarto w niej cenne informacje:

 – co dzieje się ze zwierzętami podczas wypalania traw

– jakie mogą być skutki tej niebezpiecznej praktyki

– a najważniejsza informacja, ze te działania są prawnie zabronione.

Gazetkę uzupełniły plakaty przekazane ze straży pożarnej.

 18159706_1400323113363475_1690838917_o

 

 

 Na korytarz szkolnym przygotowano i wywieszono gazetkę nt. Morza Bałtyckiego, w której zawarto następujące treści:

– Ogólne informacje o Bałtyku

– Źródła zanieczyszczeń 

– Skutki zanieczyszczeń

18175446_1400323126696807_1831082575_o

Święto Drzewa

Dnia 21 i 24 października w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne przygotowane przez uczennice kl. II A gim ( Ewa Zabawa, Weronika Jelonek, Kamila Pigieł, Julianna Tekieli, Martyna Kierat, Oliwia Patrzykowska) w ramach projektu edukacyjnego „Jak żyć zgodnie z przyrodą? „. W zajęciach brali udział uczniowie klasy II „d” i III „a” szkoły podstawowej. Młodsi koledzy obejrzeli prezentację o „Święcie Drzewa” oraz odgadywali rebusy.  Gimnazjalistki przedstawiły też młodszym kolegom możliwość oszczędzania papieru(drzew) np.: przez wykonanie z makulatury organizera na biurko. Organizery, które stworzyli były pięknie ozdobione i starannie zrobione. W ramach tego samego projektu chłopcy z klasy II B gim ( Mateusz Paliwoda, Arkadiusz Czernia, Adam Antończak, Dawid Krzemiński ) przygotowali gazetkę ścienną z okazji Święta Drzewa.

Kwiecień – DZIEŃ ZIEMI

Na świecie Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym, którego  celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za  planetę – Ziemię.

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. a na świecie od 1970 roku   (Dzień Ziemi” na świecie obchodzimy 21 marca, a w Polsce 22 kwietnia).

To święto ma przypominać każdemu człowiekowi, aby dbał o Ziemię, chronił ją przed zatruciem i zaśmieceniem.

  Najprościej tego dokonać dbając  o czystość swego najbliższego otoczenia oraz przestrzegając podanych zasad :

 • Okaż kulturę i dbaj o naturę
 • Nie rozpalaj ogniska w lesie
 • Nie zaśmiecaj środowiska
 • Segreguj odpady
 • Oszczędnie gospodaruj wodą

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji – naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

Dnia 26 kwietnia 2016r. klasy IIIa i IIIb wzięły udział w warsztatach przygotowanych z okazji Święta Ziemi przez pracowników Ośrodka Edukacyjnego przy Zespole Parków Krajobrazowych „Lasy nad Górną Liswartą” w Kalinie. 

W warsztatach uczestniczyli też uczniowie z Lublińca. Po przywitaniu dzieci przystąpiły do wykonania w grupach  pierwszego zadania, a było to ułożenie krótkiej historyjki o wydrze, która chciała przejść przez drogę. Następnie uczniowie mieli do wykonania cztery zadania, których wykonanie potwierdzone na specjalnym kuponie uprawniało do wzięcia udziału w losowaniu nagród.A oto te zadania: wykonanie plakatu „Czysta Ziemia”, zajęcia o energii odnawialnej, quiz wiedzy i konkurs sprawnościowy „Wyginam śmiało ciało”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zdobywały kolejne zaliczenia poszczególnych zadań. Nagrodę wylosowała tylko jedna nasza uczennica Angelika Krawczyk z kl. IIIa. Gratulujemy!

P4261769

MARZEC – DZIEŃ WODY

Dnia 22 marca 2016r. odbył się w naszej szkole Dzień Wody organizowany przez uczennice klas III gimnazjum (Julia Tomczyk, Klaudia Banasik, Weronika Garus, Monika Kucharczyk, Milena Lizurej, Natalia Piśniak, Anna Krysik, Alicja Bator) pod okiem p. Doroty Szatraj i p. Agaty Biernackiej dla klas II SP.

Uczennice  przeprowadziły ciekawe zajęcia, na których przybliżyły najmłodszym najważniejsze wiadomości o wodzie. Najpierw odtworzono prezentację multimedialną, następnie zaprezentowano krótki, edukacyjny filmik o oszczędzaniu wody. Uczennice przeprowadziły również doświadczenie, mające na celu określenie właściwości czystej wody z kranu oraz wody z rozpuszczonego śniegu. Następnie najmłodsi rozwiązywali zagadki, dyskutowali na temat sposobów oszczędzania wody, a na koniec rozpoznawali najważniejsze zbiorniki wodne na terenie Polski.

Zajęcia zostały przeprowadzone pomyślnie, z dawką humoru.

Zachęcajmy wszystkich do rozsądnego korzystania zasobów wodnych!
CHROŃMY NASZĄ PLANETĘ!

Dzień Wody


PAŹDZIERNIK – ŚWIĘTO DRZEWA

ZDJĘCIA KONKURSOWEJESIENNY LAS:

Marcin Lizurej

Marcin Lizurej

Marcin Lizurej

Marcin Lizurej

 Jolanta Czernia

Jolanta Czernia

 Jolanta Czernia

Jolanta Czernia

Aleksandra Leśniak

Aleksandra Leśniak

21 i 22 października w naszej szkole po raz kolejny odbyły się
warsztaty ekologiczne z okazji ŚWIĘTA DRZEWA.
Podczas zajęć  uczennice klas drugich gimnazjum przedstawiły
uczniom klas trzecich szkoły podstawowej prezentacje komputerowe  pt . „Od drzewa do papieru”. Przeprowadziły też pogadankę na temat papieru czerpanego i  wyświetliły krótki film o tym,
jak powstaje papier. Dzieci wzięły też udział  w zajęciach plastycznych,
podczas których  pracując w małych grupach  malowały i wyklejały  kolorowe drzewa.

IMG_0024 IMG_0026 IMG_0028 IMG_0041 IMG_0043 IMG_0046 IMG_0050

 

SZKOLNY KLUB  EKOLOGICZNY OGŁASZA

konkurs fotograficzny  dla uczniów gimnazjum

pod hasłem: Jesienny las

podpisane zdjęcia (imię, nazwisko, klasa)  należy wysyłać
do 26 X 15r.na adres skeprzystajn@o2.pl

dla uczestników przewidziane są  ciekawe nagrody

 

SZKOLNY KLUB EKOLOGICZNY OGŁASZA

konkurs pt. Moje drzewo

dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, polegający na wykonaniu drzewa
z materiałów nadających się do recyklingu.

prace prosimy oddawać  opiekunom koła do 26 X 15 r.

 

SZKOLNY KLUB EKOLOGICZNY OGŁASZA

konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej

JESIENNE DRZEWO

rysunki formatu A4 wykonane kredkami prosimy oddawać wychowawcom  do 26 X 2015 r.

dla uczestników   przewidziane są  nagrody!!!

 

WRZESIEŃ – SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

UWAGA !!!

SZKOLNE KOŁO EKOLOGICZNE WE WSPÓŁPRACY

Z URZĘDEM GMINY W PRZYSTAJNI

OGŁASZA AKCJĘ POD HASŁEM:

Lokalizujemy dzikie wysypiska śmieci na terenie gminy Przystajń 

Przystępując do akcji należy:

 1. Zlokalizować dzikie wysypisko śmieci
 1. Zrobić jedno zdjęcie wysypiska
 1. Krótko opisać wysypisko (jakiego rodzaju śmieci zawiera, gdzie się znajduje)
 1. Określić położenie wysypiska (np. korzystając z GPS w telefonie komórkowym)
 1. Wszystkie informacje wraz ze zdjęciem wysłać na adres : skeprzystajn@o2.pl do  16.10.2015 r.

Ze zgromadzonych informacji utworzymy mapkę dzikich wysypisk na terenie naszej gminy, która pomoże w ich zlikwidowaniu !!!

DLA UCZESTNIKÓW AKCJI PRZEWIDZIANE SĄ ATRAKCYJNE NAGRODY !!!

Poproście o pomoc  rodziców, sąsiadów i innych mieszkańców naszej gminy!

W naszej szkole od roku 2010r. działa Szkolne Koło Ekologiczne

podejmowane działania ekologiczne:

 • Organizujemy : DZIEŃ WODY, DZIEŃ ZIEMI, ŚWIĘTO DRZEWA
 • W ramach tych dni przeprowadzane są : konkursy fotograficzne, plastyczne, warsztaty ekologiczne przygotowywane przez uczniów klas gimnazjalnych dla kolegów z klas 1-3 Szkoły Podstawowej , zajęcia dydaktyczne w oczyszczalni ścieków w Pankach dla klas 1 gimnazjum, badania fizyko-chemiczne wody z gminy Przystajń, konkursy na hasła zachęcające do oszczędzania wody, segregowania śmieci, szanowania przyrody.
 • Bierzemy udział w akcji LISTY DLA ZIEMII ( z fundacją ekologiczną ARKA), PRZYWRÓĆMY DZIECIOM UŚMIECH
 • Zbieramy zużyte baterie na terenie Przystajni przez cały rok ( we współpracy ze sklepami : DOMI, ELEKTRYK oraz odbierającą baterie firmą REBA )
 • Zbieramy makulaturę w połączeniu z akcją PRZYWRÓĆMY DZIECIOM UŚMIECH
 • Współpracujemy z pracownikami Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą
 • Współpracujemy z REFERATEM OCHRONY ŚRODOWISKA URZĘDU GMINY PRZYSTAJŃ
 • Współpracujemy z ekologiczną organizacją KLUBEM GAJA

Tak zorganizowane akcje ekologiczne maja szeroki wymiar . „Zysk” takich akcji ekologicznych dla naszej gminy  jest wielowymiarowy:

 • edukacja ekologiczna i podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • zmniejszenie zanieczyszczenia wód, gleby i powietrza.
 • ratowanie lasów
 • segregacja odpadów

Bardzo prosimy o wspieranie naszych działań ekologicznych.

Organizator akcji ekologicznych

Szkolne Koło Ekologiczne

                                                                                         Opiekunowie: 

                                                                                                  Agata Biernacka, 

                                                                                                  Dorota Szatraj,

                                                                                                  Justyna Knopik, 

                                                                                                  Beata Bastrzyk, 

                                                                                                  Ewa Pilarz, 

                                                                                                  Anna Wystalska

Bez tytułu

Podziel się na: