FESTYN RODZINNY
Wycieczka klas I do Opola
W dniu 8 czerwca 2016r. zorganizowano jednodniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Opola dla klas I a i I d Szkoły Podstawowej w Przystajni pod opieką nauczycieli Doroty Sas, Wiesławy Polak-Skuteli i Doroty Karkoszka. Wycieczkę rozpoczęto zwiedzaniem najciekawszych miejsc ZOO i jego mieszkańców oraz wieloma atrakcjami na placu zabaw.
Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Odrze i spotkanie z kapitanem statku, sprawił on dzieciom wielką frajdę. Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie ,,Muzeum Wsi Opolskiej””.Ten piękny skansen ze starymi chatami, wiatrakami, kościołem, spichlerzem, szkołą i karczmą przeniósł dzieci w dawne czasy. Panie przewodniczki zobrazowały życie ówczesnych ludzi, ich kulturę, zwyczaje i codzienne życie.W doskonałych humorach,ale też bardzo zmęczeni, bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia, bezpiecznie wróciliśmy do Przystajni.
Wycieczka klasy IVa
W dniach 7- 10.06.2016r. uczniowie klasy IV a wraz z wychowawcą p. Joanną Patorską i opiekunem p.Iloną Pośpiech wzięli udział w wycieczce do Wadowic, Inwałdu oraz Zakopanego. Wycieczkę zorganizowano we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Sierakowie Śląskim.
W ramach wycieczki uczniowie Odwiedzili Wadowice, gdzie znajduje się dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II , Park Miniatur oraz Lunapark w Inwałdzie a także Zakopane, w którym odwiedziliśmy Krupówki, Cmentarz Na Pęksowym Brzysku.
Szkolny Konkurs „1 z 10”
7 czerwca 2016r. w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs wiedzy ogólnej „JEDEN z DZIESIĘCIU ‘’ zorganizowany przez p. Małgorzatę Jelonek. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do pogłębiania, poznawania i poszerzania zintegrowanej wiedzy uwzględniającej elementy edukacji społeczno – przyrodniczej, polonistycznej, matematycznej, plastycznej i muzycznej, także wdrażanie do integracji i zdrowej rywalizacji. Każda klasa wytypowała do konkursu po 2 uczestników. 10 uczniów rywalizowało między sobą w dwóch etapach: Oliwia Tyrała kl. IIa, Maja Krawczyk kl. IIa , Milena Matyja kl. IIb , Kinga Grabowska kl. IIb , Paweł Krawczyk kl. IIc, Mateusz Drab kl.IIc Anna Mokros kl. IIIa, Małgorzata Siódmak kl. IIIa, Dawid Winecki kl. IIIb Marek Zając kl. IIIb . Przed przystąpieniem do konkursu uczestnicy losowali kolejność miejsc od 1 do 1o i tym samym kolejność odpowiadania. W I etapie każdy uczestnik odpowiadał na 3 pytania w 3 rundach. Brak dwóch odpowiedzi eliminowało go do drugiego etapu. Do kolejnego etapu przeszło 8 uczestników. W II etapie uczniowie wyznaczali siebie nawzajem do kolejnych pytań zadawanych przez nauczyciela. Brak udzielenia jednej odpowiedzi eliminowało uczestnika z dalszych pytań konkursowych. Najdzielniej walczyły ostatnie trzy osoby aż do wyłonienia zwycięzcy . Rywalizacja była pasjonująca. Ostatecznie mistrzem wiedzy została Anna Mokros z kl. IIIa i otrzymała I miejsce, II miejsce zajęła Małgorzata Siódmak kl.IIIa, III miejsce zajęła Milena Matyja kl. IIb. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody książkowe , pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz słodki upominek.
Dzień Księżniczki i Księcia
W dniu 25 V 2016 r w naszej szkole podstawowej obchodzono dni księżniczki i księcia.
Wielu uczniów wcieliło się w władców szkoły: dziewczyny w pięknych sukniach, chłopcy posiadali oczywiście korony. Wykonano pamiątkowe zdjęcia.
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniach 2/3 czerwca uczniowie klas V i klasy IVb SP wraz z wychowawcami i opiekunami byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Zwiedzili Skansen w Tokarni, Zamek w Chęcinach, Jaskinię Raj, zdobyli Łysą Górę gdzie zwiedzili klasztor – Święty Krzyż oraz gołoborza, a także relaksowali się na basenie Perła w Nowinach.
DZIEŃ MATEMATYKI
DZIEŃ MATEMATYKI
W ZESPOLE SZKÓŁ W PRZYSTAJNI
31 MAJA 2016R.
„Matematyka jest kluczem do nauki, którego nie można zgubić, więc spróbuj go polubić”
Mając na uwadze stworzenie młodym ludziom warunków do właściwego rozwoju w celu poszerzania wiedzy, rozwijania umiejętności uczniów, rozbudzania ciekawości poznawczej i pokazania, że matematyka wcale nie musi być nudna i że ucząc się jej można się przy tym dobrze bawić w Zespole Szkół w Przystajni dnia 31 maja 2016r już po raz szósty nauczyciele matematyki p. Karina Mrozek i p. Anita Pradela zorganizowały w Zespole Szkół w Przystajni – DZIEŃ MATEMATYKI. Cyklicznym elementem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży podczas obchodów tego dnia jest konkurs, który w tym roku odbył się już po raz czwarty : IV POWIATOWY KONKURS „MATEMATYKA WOKÓŁ NAS – w ujęciu fotograficznym ucznia” pod patronatem Starosty Powiatu Kłobuckiego i Wójta Gminy Przystajń. Głównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy matematycznej, połączenie zainteresowań matematycznych ze zdolnościami fotograficznymi wśród uczniów zarówno szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej uczęszczającej do szkół powiatu kłobuckiego. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wśród uczniów szkół powiatu kłobuckiego z czego jesteśmy dumni.
W programie obchodów dnia matematyki:
- I część – warsztaty matematyczne „Bryły platońskie – z papierowych rurek” dla gimnazjalistów prowadzone przez mgr Karinę Mrozek
- II część – warsztaty matematyczne „Moduł chiński – tulipan” dla uczniów naszego powiatu wyróżnionych w konkursie powiatowym prowadzone przez mgr Anitę Pradela
- Ogłoszenie wyników IV Powiatowego Konkursu „MATEMATYKA WOKÓŁ NAS – w ujęciu fotograficznym ucznia” – PATRONAT Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz Gmina Przystajń
Spotkanie z policjantem
01 czerwca naszą szkołę odwiedził sierż. Tomasz Solnica z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. Pan Policjant opowiedział dzieciom o zawodzie policjanta jak i również przypomniał uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze i podczas zabawy. Nie mogło zabraknąć również pogadanki na temat kontaktów z nieznajomymi osobami oraz co należy robić w przypadku zetknięcia się z groźnymi obcymi zwierzętami (dzieci pokazały pozycję jaką należy przybrać kiedy spotkają agresywne zwierzę). Spotkanie zorganizowała p. A. Klimek.
Konkurs savoir-vivre
30 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs savoir- vivre pt. „Obycie umila życie” zorganizowany przez p. Wandę Pilarz. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci zasadami dobrego wychowania w różnych sytuacjach. Konkurs składał się z trzech części:
1. część teoretyczna
2. dobór naczyń i sztućców do wylosowanego dania
3. wystrój stołu urodzinowego
Każdą klasę reprezentowało po 2 uczestników. Po 3 rundach wyłoniono zwycięzców:
I miejsce:
klasa IIIb w składzie: Julia Pasieka, Wiktoria Ligus
II miejsce
Klasa IIa w składzie: Daria Cioch, Szymon Kmiecik
III miejsce:
Klasa IIIa w składzie: Anna Mokros, Patrycja Kozińska
IV miejsce:
Klasa IIIc w składzie: Angelika Droś, Martyna Rendak
Gminny Konkurs Kaligraficzny
W maju przeprowadzono Gminny Konkurs Kaligraficzny pt. „MISTRZ KALIGRAFII” zorganizowany przez p. Wandę Pilarz. Konkurs przeznaczony był dla klas I- III Szkoły Podstawowej w Przystajni i w Borze Zajacińskim. Zadanie polegało na kaligraficznym przepisaniu podanego tekstu, wykonanie ozdobnych inicjałów i dodatkowych zdobień własnego projektu. Zainteresowanie konkursem wśród uczniów było bardzo duże, wpłynęło 55 prac, wszystkie zgodne z regulaminem i na wysokim poziomie.
Warsztaty ceramiczne
31 maja 2016 r. uczniowie objęci Nauczaniem Indywidualnym wybrali się wraz z opiekunami na Warsztaty Ceramiczne. Pracownia ceramiczna mieści się w Pankach i jest prowadzona przez p. M. Świtalską. Pani Małgorzata zapoznała uczniów z wszystkimi wszystkie etapami powstawania gliny. Po krótkiej przedmowie nadszedł czas na pracę twórczą uczniów. Uczniowie lepili paterę na owoce oraz miseczki, ozdabiając je według własnego pomysłu. Po skończonej pracy , owe wytwory zostały włożone do specjalnego pieca w celu wyschnięcia i stwardnienia.
Po kilku dniach stworzone arcydzieła będą zabrane przez dzieci do domu i pomalowane na przeróżne kolory.
Taki edukacyjny wyjazd wszystkim bardzo się podobał. Uczniowie poprzez bezpośredni kontakt z wyrobami natury mogli doświadczyć czegoś nowego. Na pewno taka wycieczka długo pozostanie w ich pamięci.
Powiatowy Konkurs Historyczny
Uczniowie naszego gimnazjum w dniu 19 maja wzięli udział
w Powiatowym Konkursie Historycznym „ Początki państwa Piastów”
zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał uczeń kl. II C Nikodem Morga.
X Międzyszkolne spotkanie integracyjne „MAMY TALENT”
Jak co roku, nasi uczniowie odwiedzają kolegów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie. Każdego roku w miesiącu maju odbywają się tam międzyszkolne spotkania integracyjne, na których dzieci prezentują swoje talenty: wokalne, taneczne i recytatorskie.
W tym roku naszą szkołę 18 maja reprezentowali uczniowie Anna Nowak oraz Bartosz Kozak. Anna Nowak zaśpiewała piosenkę z repertuaru Urszuli „Dmuchawce, latawce wiatr”. Bartosz Kozak natomiast wyrecytował wiersz pt. „Wiosna” autorstwa Magdaleny Frączek. Ich występ bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła ich gromkimi brawami. Uczestników dopingował również kolega Łukasz Woźny.
Wraz z nami w spotkaniu udział wzięli koledzy i koleżanki z zaprzyjaźnionej szkoły w Truskolasach.
Tradycją spotkań jest to, iż wszyscy uczestnicy zajmują 1 miejsce, a w nagrodę otrzymują małe upominki oraz dyplomy.
Bliżej Unii Europejskiej
W środę 11 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przystajni
uczniowie klas Id i IIb przedstawili program artystyczny pt. „Kalejdoskop państw Unii Europejskiej”.
Deklamując wiersze, prezentując scenki rodzajowe, przyśpiewki ludowe i tańce zaznajomili brać uczniowską z symboliką, tradycją i obyczajami poszczególnych krajów europejskich. Ukazali także różnorodny dorobek kulturalny tych państw.
Przedstawienie pięknej scenografii, pomysłowych i barwnych strojów oraz ciekawej oprawy muzycznej pobudziło wyobraźnię uczniów, wzbogaciło o nowe doświadczenia oraz uwrażliwiło ich na głębszy odbiór odczuć estetycznych. Mali aktorzy prezentując w sposób ciekawy i twórczy swój program artystyczny przyczynili się do poszerzenia wiedzy o krajach unijnych. Włączyli też do czynnego udziału widownię co uatrakcyjniło ich występ.
Występ przygotowały i opracowały wychowawczynie Małgorzata Jelonek i Wiesława Polak.
Wycieczka do Wisły
Uczniowie klas I gimnazjum byli w dniach 16-17 maja
wraz z wychowawcami i opiekunami
na wycieczce w Beskidzie Śląskim.
Zwiedzili Trójwieś (Koniaków, Istebna, Jaworzynka), Wisłę,
a także zdobyli jeden z wyższych szczytów Beskidu Śląskiego – Baranią Górę.
Turniej Przyrodniczo Łowiecki
Uczniowie naszego gimnazjum w dniu 12 maja wzięli udział
w Regionalnym Turnieju Przyrodniczo-Łowieckim
zorganizowanym przez Okręgową Radę Łowiecką w Częstochowie.
Uczeń Kacper Matyja otrzymał wyróżnienie w konkursie strzeleckim.
Dzień Pielęgniarki
W dniu 12 maja samorząd uczniowski uczestniczył w obchodach
„DNIA PIELĘGNIARKI”.
Uczniowie szkoły podstawowej mogli się wcielić w rolę pielęgniarki i lekarza,
dlatego zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Uczniowie złożyli podziękowania za opiekę medyczną i wręczyli kwiaty
szkolnej pielęgniarce pani Joannie Duda.
Konkurs FOX
Dnia 1 marca 2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO FOX, pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z naszej szkoły. Musieli oni zapoznać się z lekturami obowiązującymi w konkursie FOX 2016, a następnie rozwiązać test składający się z zadań o trzech różnych stopniach trudności. Test sprawdzał znajomość lektury, znajomość słownictwa, struktur gramatycznych oraz zagadnień dotyczących kultury krajów anglojęzycznych. Za zoorganizowanie, przeprowadzenie oraz przygotowanie uczniów do konkursu w szkole odpowiedzialne były: pani Iwona Grabarczyk, pani Ilona Pośpiech oraz pani Mirosława Kozińska.
Pasowanie na czytelnika
W piątek 6 maja 2016r. uczniowie klas pierwszych a,b,c,d naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej w Przystajni. Gośćmi spotkania była pani dyrektor Monika Rabenda, pani wicedyrektor Justyna Knopik, pani bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni, wychowawcy klas pierwszych , nauczyciele, rodzice oraz najważniejsi w tym dniu – pierwszoklasiści.
Dla nich uczniowie klas pierwszych gimnazjum (obsada: Natalia Radzioch, Weronika Jelonek, Julianna Tekieli, Julia Bogus, Dominik Janik, Oliwia Patrzykowska, Kamila Pigieł, Izabela Lipińska, Aleksandra Urbańczyk, Ewa Knopik, Jula Kotas), przygotowali inscenizację bajki pt. ,,Królewna się nudzi”, która swą treścią wprowadziła uczniów w świat książki, w potrzebę czytania, poznawania świata i miłego spędzania wolnego czasu z dala od telewizji, komputera i Internetu. Po obejrzeniu przedstawienia najmłodsi uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, że będą kochać i szanować książki a następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Każda klasa otrzymała dyplomy pasowania na czytelnika wręczone na ręce wychowawców klas pierwszych, a nowi czytelnicy dostali na pamiątkę zakładki do książek. Następnie pierwszoklasiści wraz ze swymi wychowawczyniami spotkają się w bibliotece, gdzie zostaną zapoznani z zasadami wypożyczania, regulaminem oraz wypożyczą swoją pierwszą lekturę. Organizatorami tej uroczystości byli nauczyciele bibliotekarze Dorota Karkoszka, Marzena Grajcar oraz polonistka pani Ilona Wystalska.
XIV WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY
Wybrani uczniowie z kl. VI a i VI b Zespołu Szkół w Przystajni 22. 04. 2016r. przystąpili do XIV Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego,, Kto czyta, nie błądzi’’ organizowanego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego. Patronat medialny sprawował Częstochowski Biuletyn Oświatowy. Tematem konkursu były ,,LEGENDY – OPOWIEŚCI NASZYCH PRZODKÓW’’. Przewodnią ideą imprezy było propagowanie czytelnictwa i zachęcenie dzieci do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury polskiej i światowej.
Konkurs składał się z dwóch części: 1.eliminacji – testu sprawdzającego znajomość legend; 2. finału – turnieju widowiskowego z udziałem publiczności. W konkursie wzięło udział ok. 200 uczestników, co wpłynęło na ogromną rywalizację wśród uczniów. Z naszej szkoły zgłoszono cztery uczennice: Grajcar Kingę, Jędrak Weronikę, Ślusarczyk Adriannę, Wasylów Natalię. Uczennica Ślusarczyk Adrianna zdobyła bardzo zaszczytne III miejsce otrzymując dyplom, nagrodę książkową oraz rodzinny bilet do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, Jędrak Wiktoria otrzymała wyróżnienie i nagrodę książkową. Przygotowaniem do konkursu zajęły się panie Ilona Wystalska i Sylwia Płuska.
Powiatowy Turniej Warcabowy
W dniu 26 kwietnia czterech uczniów naszej szkoły wzięło udział w XII Powiatowym Turnieju Warcabowym w Kłobucku. Turniej organizowany pod patronatem Burmistrza Kłobucka i Starosty powiatu kłobuckiego. Uczeń Daniel Kała z klasy VI b zajął II miejsce w kategorii klas IV-VI, natomiast uczniowie Cezary Kurek II b, Laura Antczak II a , Jacek Knopik VI b otrzymali dyplomy uczestnictwa.
Konkurs recytatorski
Dnia 29 kwietnia br. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski pod nazwą „Jan Brzechwa dzieciom” organizowany po raz drugi przez panią W. Siligę i panią M. Pąchalską. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas I-III.
Jury w składzie: panie Dorota Karkoszka, Małgorzata Kierat, Ilona Wystalska oceniało interpretacje wierszy w wykonaniu: Ady Grzesiak i Dominiki Kotarskiej z kl.Ia, Mai Przygody i Filipa Kuleja z kl. Ib, Julii Kapuścik i Oliwii Księżarek z kl. Ic, Weroniki Kotarskiej, Nikoli Kwiatkowskiej i Szymona Jędraka z kl. Id, Laury Antczak oraz Szymiona Kmiecika z Mateuszem Wasylów z kl. IIa, Kingi Grabowskiej i Szymona Krawczyka z kl. IIb, Martyny Rendak i Angeliki Droś z kl. IIc, Natalii i Karola Wurszt z kl. IIIa oraz Julii Pasieki i Kamila Ligusa z kl. IIIb.
Dzień Strażaka, Piekarza i Kominiarza
Samorząd uczniowski w porozumieniu z doradcą zawodowym p. Katarzyna Kierat, zdecydował wziąć udział w obchodach dnia strażaka, piekarz i kominiarza. Dnia 04.05.2016 dzieci z klas 1-6 w ramach obchodów tego dnia, przebrały się za przedstawicieli tych zawodów.
Lekcja muzealna z przyrody
W dniu 22 kwietnia klasa IIc wzięła udział w warsztatowej lekcji muzealnej, która odbyła się w sali edukacyjnej Działu Przyrody Muzeum Regionalnego w Częstochowie. Temat warsztatów: Najpiękniejsze owady świata – lekcja prowadzona była w oparciu o wspaniałą kolekcję owadów egzotycznych, w skład której wchodzą motyle dzienne, nocne oraz chrząszcze reprezentujące różne krainy zoogeograficzne. Podczas warsztatów omówiony został rozwój motyli i ich występowanie. Uczniowie poznali motyle występujące na poszczególnych kontynentach. Zapoznali się z różnicami w wyglądzie w zależności od płci motyla oraz ze zjawiskiem mimikry. Wszyscy byli oczarowani zbiorem muzealnym, pięknem motyli ich barwami oraz ciekawostkami z życia tych przepięknych owadów przekazanymi w interesujący sposób przez prowadzącą panią mgr Elżbietę Janik.
Warsztaty w Kalinie
Dnia 26 kwietnia 2016r. klasy IIIa i IIIb wzięły udział w warsztatach przygotowanych z okazji Święta Ziemi przez pracowników Ośrodka Edukacyjnego przy Zespole Parków Krajobrazowych „Lasy nad Górną Liswartą” w Kalinie. W warsztatach uczestniczyli też uczniowie z Lublińca. Po przywitaniu dzieci przystąpiły do wykonania w grupach pierwszego zadania, a było to ułożenie krótkiej historyjki o wydrze, która chciała przejść przez drogę. Następnie uczniowie mieli do wykonania cztery zadania, których wykonanie potwierdzone na specjalnym kuponie uprawniało do wzięcia udziału w losowaniu nagród.A oto te zadania: wykonanie plakatu „Czysta Ziemia”, zajęcia o energii odnawialnej, quiz wiedzy i konkurs sprawnościowy „Wyginam śmiało ciało”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zdobywały kolejne zaliczenia poszczególnych zadań. Nagrodę wylosowała tylko jedna nasza uczennica Angelika Krawczyk z kl. IIIa.
Laureatka konkursu plastycznego
W dniu 25.04.2016r. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wraz z kuratorem oświaty i przedstawicielami policji oraz inspekcji sanitarno-epidemiologicznej, wręczył dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastycznego „Sznupek radzi, jak zimą bezpiecznie się bawić”. Konkurs został przeprowadzony w ramach akcji „Bezpieczne ferii 2016”. Jego celem było promowanie wśród dzieci i młodzieży postaw bezpiecznego spędzania czasu wolnego w trakcie zimowego wypoczynku. Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac – blisko dwa tysiące. Spośród nich jury wybrało laureatów w dwóch kategoriach. W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Aleksandra Olejnik. Dyplom i nagrody Ola odebrała osobiście w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.
Jurajski Festiwal Piosenki
22.04.2016 r. uczennice naszego Gimnazjum: Kamila Pigieł oraz Laura Kobiela wzięły udział w 18 edycji konkursu wokalnego „Jurajski Festiwal Piosenki. Mój ulubiony Przebój”. Jurorzy przesłuchali 57 wykonawców w 3 kategoriach konkursowych. Kamila zaprezentowała piosenkę pt. „ Szklana pogoda” zespołu Lombard. Natomiast Laura wykonała utwór z repertuaru Cz. Niemena „Sen o Warszawie”. Uczennicom towarzyszyła p. A. Klimek. Serdecznie gratulujemy dziewczętom. Dziękując im za zaangażowanie w reprezentowaniu naszej szkoły w środowisku lokalnym życzymy dalszych sukcesów.
POWIATOWY KONKURS WIEDZY ZINTEGROWANEJ pt: WIEM, UMIEM, ROZUMIEM.
20 kwietnia 2016 r w Szkole Podstawowej we Wręczycy Wielkiej odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy Zintegrowanej dla kl 3 SP. W konkursie udział wzięło 23 uczniów, reprezentujących szkoły z całego powiatu. Przedstawicielami naszej szkoły byli: Małgorzata Siódmak – III a oraz Wiktor Nadolski – III b.
Uczniowie pisali test wiedzy ogólnej w czasie 60 min. Maksymalnie można było zdobyć 66 punktów. Przy 55 pkt. Małgosia uzyskała wyróżnienie, za które otrzymała dyplom uznania oraz ciekawą książkę. Wiktor zdobył 50 pkt i otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty Wiosenne
12 kwietnia odbyły się w naszej szkole wiosenne warsztaty plastyczne pt. „Barwy Wiosny”. Zorganizowane zostały przez nauczycieli nauczania specjalnego p. A. Biernacką, p. Ilonę Grajcar i p. Annę Klimek. Na warsztatach spotkali się uczniowie NI: Anna Kierat, Anna Nowak i Łukasz Woźny. W trakcie warsztatów uczniowie wykonali pracę zbiorową pt. „Pani wiosna ”. Zastosowano różne techniki plastyczne. Na koniec uczniowie brali udział w pokazie skręcania balonowych kwiatów. Efekty pracy można podziwiać w poniższej galerii.
Warsztaty edukacyjne w Consonni
15 kwietnia 2016 r dzieci z kl III b SP wraz z wychowawczynią Dorotą Kmieć były uczestnikami warsztatów edukacyjnych w firmie CONSONNI w Kamyku. Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły udali się na taką wycieczkę. Każdy uczestnik po wejściu na produkcję, aby poczuć się jak prawdziwy cukiernik otrzymał do ubrania fartuszek i czapkę ochronną. Na początku dzieci zostały zapoznane z „marcepanem”. Z czego się składa i co z jego pomocą można w cukiernictwie zrobić. Pierwszym zadaniem, postawionym przez panie prowadzące warsztaty było zrobienie marcepanowego Minionka . Zabawy było co nie miara, a panie pomagały dzieciom w tworzeniu ich własnych rękodzieł z którymi każdy miał zrobione zdjęcie. Następnie podzieleni na grupy uczestnicy wycieczki udali się do działu produkcyjnego czekolady. Tam wysłuchali informacji dotyczących produkcji czekolady. Jakie są jej rodzaje, co oznacza temperowanie czekolady i jak się ją wylewa. Widzieli jak się wylewa tabliczki czekolady oraz jak oblewa się czekoladą ciasteczka i piernikowe serca. Każde dziecko pod czujnym okiem eksperta tworzyło lizaka czekoladowego i ozdabiało okrągłe ciasteczka, tworząc z nich za pomocą kolorowych cukierków i posypek wesołe buźki. Po zastygnięciu czekolady na piernikach uczestnicy według własnego pomysłu mieli możliwość ozdabiać je kolorowymi lukrami. Ostatnim zadaniem jakie pozostało do wykonania było dekorowanie specjalnie przygotowanych tortów. Z kolorowego marcepana, sprasowanego w cienkie placki, dzieci za pomocą wzorników wycinały różnego kształtu ozdoby i mocowały je na tortach. Jeden z czterech cukierniczych wyrobów otrzymaliśmy na pamiątkę. Na koniec każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom ze swoim i grupowym zdjęciem oraz piękne pudełeczka, do których włożył swoje cukiernicze wyroby. Dzieci wróciły zachwycone twierdząc, że była to najciekawsza wycieczka na jakiej do tej pory były.
Wycieczka do oczyszczalni ścieków
1 kwietnia 2016 r. odbyła się wycieczka do oczyszczalni ścieków w Pankach, w której uczestniczyli uczniowie z klasy I a i I b wraz z wychowawcami- panią Dorotą Szatraj i panią Agatą Biernacką oraz panią Małgorzatą Kierat.
Na początku nastąpiło spotkanie z pracownikiem oczyszczalni – panem Tomaszem Szymańskim, który po wstępnej przemowie oprowadził wszystkich po kolejnych miejscach, tłumacząc, jakie fazy usuwania zanieczyszczeń w nich zachodzą. Uczestnicy odwiedzili m. in. pomieszczenia technologiczne min. takie, w którym umieszczone są dmuchawy napowietrzające ścieki. Dowiedzieliśmy się, że ścieki najpierw oczyszczane są mechanicznie, a potem biologicznie. Oczyszczoną wodę zakład odprowadza do pobliskiej rzeki – Pankówki. Dzięki temu każdy mógł wzbogacić swoją wiedzę na temat oglądanego miejsca. Końcowym etapem było przejście do biura, gdzie przewodnik pokazał na komputerze plan rozmieszczenia poszczególnych elementów oczyszczalni. Następnie kilka osób zadawało różne pytania. W międzyczasie wykonano zdjęcia.
Wycieczka była dla wszystkich interesująca i ciekawa. Dostarczyła dużo wrażeń.
Etap powiatowy OTWP
30 marca 2016 roku Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kłobucku i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku przeprowadziły w świetlicy komendy eliminacje powiatowe
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do sprawdzianu wiedzy z zakresu m.in. szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP i PSP, przepisów przeciwpożarowych, sprzętu pożarniczego, ratownictwa medycznego a także tradycji i historii pożarnictwa przystąpiło łącznie 26 uczniów – zwycięzców eliminacji gminnych. Naszą szkołę reprezentowały: ze Szkoły Podstawowej: Roksana Antczak, Julia Kierat, Adrianna Ślusarczyk, a z Gimnazjum: Anna Krysik, Lidia Szczepaniak i Martyna Tekieli. W obydwu grupach wiekowych do rozwiązania były testy składające się z 40 niełatwych pytań, a finaliści dodatkowo musieli zmierzyć się z kolejnymi, o jeszcze wyższym stopniu trudności.
W eliminacjach wojewódzkich powiat kłobucki reprezentowały będą zwyciężczynie poszczególnych grup wiekowych – Adrianna Ślusarczyk i Anna Krysik – uczennice naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Pobyt w siedzibie jednostki ratowniczo-gaśniczej był także okazją do zapoznania się uczniów i ich opiekunów z pracą strażaków oraz z wykorzystywanym przez nich sprzętem pożarniczym i pojazdami.
Regionalny Konkurs Komputerowy
Uczennica naszej szkoły Aleksandra Leśniak zdobyła wyróżnienie
w VIII Regionalnym Konkursie Komputerowym
„Najładniejsza Kartka Wielkanocna”
Nagrodę odebrała 6 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Częstochowie.
I dzień Wiosny
Samorząd uczniowski zaplanował dni przygotowujące nas na przyjście Wiosny. W czwartek obchodzono dzień wesołego kapcia, w piątek dzień kolorowego krawata. Zaangażowanie całej szkoły podstawowej było wielkie czego dowodem mogą być zdjęcia w naszej galerii. Natomiast w dniu 21.03 wszyscy kolorowo i wesoło przywitali Wiosnę, część artystyczną poprowadziła młodzież z gimnazjum. Nasza najmłodsza część szkoły wykonała wachlarz Pani Wiosny, wszystkie były przepiękne, kolorowe i dlatego nagrodzono wszystkich.
Program „Smak życia…”
Nasza szkoła bierze udział w programie profilaktycznym „Smak życia- czyli debata o dopalaczach”. Jest to program profilaktyki uniwersalnej bazujący na metodach aktywizujących, adresowany do młodzieży szkolnej. Celem programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami. W ramach tego programu w naszej szkole przeprowadzono warsztaty w formie pogadanek z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. Warsztaty te skierowane były zarówno do młodzieży obu szkół jak i do rodziców oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Przystajni. W szkole rozwieszono plakaty o szkodliwym działaniu dopalaczy oraz przeprowadzono lekcje wychowawcze zawierające treści dotyczące „dopalaczy”.
Dzień Kobiet
W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Klasy II gimnazjum przygotowały akademię dla uczniów i nauczycieli. Natomiast Samorząd Uczniowski ogłosił wybory w szkole podstawowej w klasach I-III uczniowie głosowali wśród swoich koleżanek na :najmilszy uśmiech, najmilszą koleżankę i najmilszą gadułę.Klasy IV-VI wybierały wśród dziewczyn najpiękniejszy uśmiech, duszę towarzystwa, najsympatyczniejszą koleżankę.W tajnych wyborach po zliczeniu głosów wybrano w klasach I-III : najmilszy uśmiech- Vanessa Janic kl.I a,Natalia Dyksik Id, Patrycja Krawczyk IIIa Najmilsza koleżanka- Martyna Kierat Ic,Maja Mazur IIc,Malwina Radzioch IIIb Najmilsza gaduła- Maja Okaj Ib,Daria Cioch IIa, Klaudia Olejniczak IIb w klasach IV-VI: najpiękniejszy uśmiech- Dominika Matuszczyk Va Dusza towarzystwa- Agnieszka Tomalska VIb Najsympatyczniejsza koleżanka- Natalka Wasylów VI b Oprócz tego delegacja chłopców z SU wręczała każdej kobiecie pracującej w Zespole Szkół tulipana.
Dzień Wody
Dnia 22 marca 2016r. odbył się w naszej szkole Dzień Wody organizowany przez uczennice klas III gimnazjum (Julia Tomczyk, Klaudia Banasik, Weronika Garus, Monika Kucharczyk, Milena Lizurej, Natalia Piśniak, Anna Krysik, Alicja Bator) pod okiem p. Doroty Szatraj i p. Agaty Biernackiej dla klas II SP. Uczennice przeprowadziły ciekawe zajęcia, na których przybliżyły najmłodszym najważniejsze wiadomości o wodzie. Najpierw odtworzono prezentację multimedialną, następnie zaprezentowano krótki, edukacyjny filmik o oszczędzaniu wody. Uczennice przeprowadziły również doświadczenie, mające na celu określenie właściwości czystej wody z kranu oraz wody z rozpuszczonego śniegu. Następnie najmłodsi rozwiązywali zagadki, dyskutowali na temat sposobów oszczędzania wody, a na koniec rozpoznawali najważniejsze zbiorniki wodne na terenie Polski. Zajęcia zostały przeprowadzone pomyślnie, z dawką humoru. Zachęcajmy wszystkich do rozsądnego korzystania z zasobów wodnych!
IV Gminny Turniej Baśniowy
Dnia 18.03.2016r. w naszej szkole odbył się IV Gminny Turniej Baśniowy, pod hasłem „W krainie baśni H. Ch. Andersena”, przeznaczony dla uczniów klas IV-VI. Jak co roku przywitaliśmy zaproszonych gości oraz naszych kolegów ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borze Zajacińskim.
Turniej składał się z konkursu literackiego, który dotyczył znajomości treści baśni oraz życiorysu H.Ch.Andersena, z konkursu z języka angielskiego dotyczącego lektury „Gulliver in Lilliput” – uczniowie rozwiązywali test oraz z konkursu plastycznego – uczniowie wykonywali ilustracje do postaci baśniowych. Całość imprezy rozpoczęli uczniowie PSP z Boru Zajacińskiego piękną inscenizacją baśni H. Ch. Andersena pt.: „Królowa Śniegu”.
FINALISTKA
Julia Tomczyk uczennica kl. IIIB w roku szkolnym 2015/2016 uzyskała tytuł
FINALISTY W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM
Z JĘZYKA POLSKIEGO.
Do konkursu przygotowywała uczennicę p. S. Płuska.
FINALISTA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
ARKADIUSZ JEŻ UCZEŃ KLASY IIIB
W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
UZYSKAŁ TYTUŁ FINALISTY
W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.
DO KONKURSU PRZYGOTOWYWAŁA UCZNIA PANI IWONA GRABARCZYK.
DBI w naszej szkole
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”.
Nasza szkoła również przyłącza się do akcji DBI w dniach od 1 do 10 lutego, poprzez następujące działania: uczniowie wzięli udział w zajęcia na temat Bezpieczeństwa w sieci; odbył się Quiz o Internecie; na korytarzu szkolnym wisi gazetka nt. Bezpiecznego korzystania z Internetu i zagrożeń z tym związanych; na stronie internetowej i gazetce szkolnej ukazały się artykuły na temat Dni Bezpiecznego Internetu; uczniowie gimnazjum przeprowadzili w klasach I SP lekcje na podstawie scenariusza „Owce w Sieci”; dla najmłodszych został ogłoszony konkurs na plakat pt. „Bezpieczny Internet”; wydarzeniem podsumowującym był apel o zagrożeniach płynących poprzez korzystanie z Internetu oraz o tym jak z nimi walczyć.
Warsztaty biblioteczne „Dzień Bezpiecznego Internetu”
9 lutego po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie kl 3a oraz 3b SP zostali zaproszeni przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przystajni na ciekawy pokaz multimedialny połączony z prelekcją. Hasło „Lepszy internet zależy od Ciebie” towarzyszyło uczniom w tracie wspólnie podejmowanych działań.
Dzieci poznały zagrożenia płynące z sieci oraz dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych.
Warsztaty z Projektorem – Walentynki
Wolontariuszka PROJEKTORA – Wolontariatu Studenckiego Karolina Berg odwiedziła 10 lutego uczniów Szkoły Podstawowej. Wolontariuszka pomagała uczniom stworzyć przepiękne kartki walentynkowe, które dzieci mogły wrzucić do poczty walentynkowej.
Warsztaty z Projektorem – Karnawał
Po raz kolejny w Naszej Szkole Podstawowej odbyły się warsztaty z PROJEKTOREM – Wolontariatem Studenckim. Przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne, których tematem przewodnim był karnawał. Uczniowie wraz z wolontariuszką wykonali maski karnawałowe, bukieciki oraz rysunki. Celem zorganizowanych zajęć było przede wszystkim zintegrowanie grupy, doskonalenie sprawności manualnych, stymulacji ogólnego rozwoju oraz rozwijanie wyobraźni dziecka. Uczniowie stworzyli przepiękne maski karnawałowe.
Dzień Babci i Dziadka w klasie Ic
W dniu 25 stycznia uczniowie klasy I c dla swoich kochanych babć i dziadków z okazji ich święta przygotowali uroczyste spotkanie. Oprócz piosenek i wierszy zatańczyli „Trojaka”.
Po części artystycznej i życzeniach wręczyli babciom i dziadkom samodzielnie wykonane laurki i słodki upominek. Następnie wspólnie zasiedli do poczęstunku.
Warsztaty telewizyjne „Telewizja Nastolatków”
Uczniowie klas klas V SP dnia 15 grudnia wzięli udział
w TeatrShow – Warsztatach telewizyjnych.
Stworzyli telewizyjny serwis informacyjny Telewizji Nastolatków NTV.
W sieci internetowej pojawia się coraz więcej programów telewizyjnych realizowanych w domu. Bardzo często prowadzą je ludzie, którzy mają aspiracje dziennikarskie, ale nie mają tego typu wykształcenia. Okazuje się jednak, że jeśli potrafią ze zrozumieniem: czytać, pisać i mówić, to mogą z powodzeniem liczonym w tysiącach „kliknięć” realizować swoje marzenia. To zrozumienie jest oczywiście efektem długiej i pilnej nauki.
Materiał z warsztatów dostępny pod tym linkiem:
https://www.dropbox.com/s/k6y3lpxab1mxsxk/teatrshow_NTV_15_12_15_klobuck.mp4?dl=0
Konkurs „Zapobiegajmy Pożarom”
W dniu 14.01.2016 w szkole podstawowej zostały wręczone przez pana Mariusza Kozińskiego dyplomy uczestnictwa oraz nagrody rzeczowe dla wygranych w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Zapobiegajmy Pożarom”.
Z wszystkich nadesłanych prac (z naszej szkoły było ich 42) wybrano najlepsze i te prace zostały wysłane na dalszą część konkursu.
GÓRA GROSZA
4 grudnia zakończyła się w naszej szkole akcja „Góra Grosza”.
Dzięki wam zebraliśmy ponad 8 kilogramów monet co dało 290,27 zł.
Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w zbiórkę
i pomogli w jej liczeniu.
Warsztaty z Projektorem
Pod koniec grudnia w Naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty z Projektorem. Studentka Edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej Berg Karolina prowadziła zajęcia plastyczne z uczniami klas I-III Szkoły Podstawowej. Przewodnim tematem zajęć były„Inspiracje świąteczne”. Dzieci z pomocą opiekuna warsztatów wykonały bombki świąteczne, bałwanki oraz choinki. Była to świetna zabawa dla dzieci, jak i wolontariuszki, na pewno będzie jej więcej.
„W bibliotece nie musi być cicho”
10 listopada 2015 r. klasa IIa wraz z wychowawczynią p. Wandą Pilarz,
a 20 listopada klasa IIc z p. Sylwią Nogalską
wybrały się do Biblioteki Publicznej w Przystajni.
Tam wzięły udział w twórczych warsztatach „Przyjaciele z Planety Ziemia”
na podstawie książki Wojciecha Widłaka pt. „Marta i ufoludek”.
Dzieci miały możliwość wspólnego poczytania książeczki,
wykonania kosmicznej rakiety, zrobienia ufoludka z kleksa,
później z zielonych balonów, a wszystko to w scenerii i przy kosmicznej muzyce.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu z książką i zajęciach kreatywnych przygotowanych przez panie z biblioteki. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy i wykonane przez siebie zielone ufoludki.
Teatr kukiełkowy ,,Tomcio” dla uczniów SP
1 grudnia odbyło się przedstawienie dla kl 1-3 SP.
Teatr kukiełkowy ,,Tomcio” z Nowego Sącza przedstawił bajkę pt „Przyjaciele”. Bohaterami przedstawienia były zwierzęta porzucone przez swoich opiekunów.
Pomimo wielu przykrości jakich doznały, potrafiły darzyć siebie uczuciem miłości, pomagać ludziom, a nawet wybaczyć złe traktowanie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, zapamiętały też przesłanie stwierdzające fakt, że zwierzęta są najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka.
Przedstawienie sfinansowała Rada Rodziców i było prezentem na Mikołajki.
Mikołaj w szkole
Dnia 7 grudnia naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj.
Wraz z uroczymi Śnieżynkami rozdawał uczniom smakołyki.
Wszyscy byli zadowoleni z tej wizyty i poprosili Mikołaja aby za rok znów do nich przyjechał.
FESTYN MIKOŁAJKOWY
Apel z okazji Święta Niepodległości
Dnia 10 listopada 2015r. odbyły się w naszej szkole uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klasy Va pod kierunkiem p.Sylwii Huć przygotowali występ dla kolegów ze Szkoły Podstawowej. Z kolei uczniowie Gimnazjum obejrzeli występ oraz prezentację opracowane przez klasę IIa gimnazjum wraz z wychowawcą.
Podczas obydwu apeli przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z historii Polski związane z walką o niepodległość Uczniowie przygotowujący występy zaśpiewali też pieśni patriotyczne oraz piosenki legionowe.
„Psia Duszka” w odwiedzinach u klas 3
30. 10.2015r klasy IIIa i IIIb SP odwiedziła prezes Fundacji „Psia Duszka” z Herb pani Agnieszka Węgrzyn. Spotkanie to było kolejnym krokiem współpracy z fundacją. A wszystko zaczęło się od zbiórki darów dla czworonożnych podopiecznych, którą zorganizowały dzieci w marcu tego roku. Góra prezentów urosła bardzo szybko, bo dzieci kochają wszystkie psiaki: duże, małe, grube, chude, ale w szczególności te nierasowe, które nie z własnego wyboru przebywają w schronisku.
Pani Agnieszka przygotowała ciekawą prelekcję o działalności fundacji, o tym jak należy dbać o pieski, jak prawidłowo zachowywać się w ich obecności oraz jak ostrożnie witać się z nimi. Małe szczeniaczki Sandi, Kasi i Peja dobrze czuły się wśród dzieci, które na pewno w przyszłości będą kochającymi i odpowiedzialnymi opiekunami. Tak jak szkoda jest biednych zwierząt, tak samo należy podziwiać i szanować ludzi, którzy z dobroci serca pomagają biednym czworonogom. Rozumiemy, co miał na myśli znany filozof Immanuel Kant, pisząc że „Serce człowieka, możemy ocenić po tym, jak traktuje on zwierzęta”.
Wycieczka do leśniczówki w Kamińsku
30 października 2015 r. uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Jelonek i p. Marzeną Grajcar udali się autobusem szkolnym do leśniczówki w Kamińsku. Na miejscu przekazali leśniczemu Janowi Kulej zebraną karmę dla ;leśnych zwierząt. Następnie udaliśmy się na spacer po jesiennym lesie. W czasie wędrówki leśniczy opowiadał dzieciom o zmianach zachodzących w przyrodzie, ciekawostki o roślinach i zwierzętach leśnych. Odpowiadał także na wiele różnych pytań. Dzieci zachwycały się różnorodnością drzew i pięknym widokiem kolorowych liści. Zwiedziliśmy pomieszczenie leśniczówki, w którym uczniowie podziwiali okazy wyprawionych głów leśnych zwierząt oraz różne poroża. Oglądaliśmy również broń leśniczego, z którą chodzi na polowania. Na zakończenie naszej wizyty pan leśniczy rozpalił ognisko, przy którym dzieci piekły kiełbaski i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Było bardzo miło i przyjemnie. Obiecali, że na pewno jeszcze raz odwiedzą pana leśniczego. Bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i dobrego humoru wróciliśmy do szkoły. Poniższe zdjęcia potwierdzają fajną i udaną wycieczkę, którą zorganizowała Małgorzata Jelonek.
Ślubowanie klas pierwszych
Tradycyjnie, w dniach 28 i 29 października br. w Szkole Podstawowej w Przystajni im. Marii Konopnickiej odbyło się pasowanie na uczniów czterech oddziałów klas pierwszych. W tym roku aż 83 pierwszoklasistów złożyło uroczyste ślubowanie. Podczas uroczystości najmłodsi śpiewali piosenki, recytowali wiersze związane tematycznie z życiem szkoły, wykazali się znajomością symboli narodowych i najbliższego otoczenia. Przedstawili również inscenizację „Smerfy w szkole” oraz prezentację „Pierwsze dni w szkole”. Po otrzymaniu symboli władzy uczniowskiej i złożeniu ślubowania, pasowania dokonała dyrektor szkoły pani Monika Rabenda. Występy najmłodszej braci uczniowskiej oglądali zaproszeni goście: Wójt – pan Henryk Mach, Dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Nasi milusińscy otrzymali dyplomy, upominki i rożki słodyczy. Po części oficjalnej odbył się poczęstunek.
Jesienne Warsztaty
27 października odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne pt. „Barwy jesieni”, zostały zorganizowane przez p. Ilonę Grajcar i p. Annę Klimek. Na warsztatach spotkali się uczniowie NI: Anna Kierat, Anna Nowak i Łukasz Woźny. Z pomocą przyszła również pani Agata Biernacka. W trakcie warsztatów uczniowie wykonali pracę zbiorową pt. „Jesienne drzewo” z użyciem różnych materiałów a przede wszystkim darów jakie przynosi nam jesień. Zastosowano różne techniki plastyczne. Dodatkowo nasi wychowankowie wykonali ozdobne zwierzątka oraz prace samodzielne.
Warsztaty ceramiczne
Dnia 26.10.2015r. klasy III Szkoły Podstawowej uczestniczyły w warsztatach ceramicznych z uwzględnieniem garncarstwa. Zajęcia obejmowały wykład dostosowany do wieku uczestników i zajęcia praktyczne. Dzieci dowiedziały się jak wydobywa się glinę, poznały różne techniki tworzenia naczyń glinianych oraz ich wypalanie i zdobienia. Najwięcej radości przyniosły dzieciom zajęcia praktyczne, czyli samodzielne tworzenie prac przy kole garncarskim z gliny plastycznej oraz praca w grupach na zadany temat. Wykonane prace były oceniane i nagradzane. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali, bawiąc się przy tym doskonale.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 14 października jak co roku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany „Dniem Nauczyciela”. Z tej okazji uczniowie klas IV a i IV b wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali akademię.
Uczniowie wcielili się w role uczniów i nauczycieli i w humorystyczny sposób pokazali blaski i cienie zawodu nauczyciela. Na zakończenie akademii uczennice klasy III b SP wykonały taniec z parasolkami do piosenki „Parasolki, parasolki”, którą zaśpiewała Kamila Pigieł. Występ uczennic z klasy III przygotowała pani Dorota Kmieć.
Otrzęsiny klas pierwszych
Dnia 14.10.2015r. zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Uroczystość ta miała na celu przyjęcie pierwszaków do grona gimnazjalistów oraz ich wzajemne poznanie się. Jak przystało na wagę tego święta udział wzięli uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi Wychowawcami. Zaproszeni goście to Dyrekcja , Grono Nauczycielskie oraz Koledzy i Koleżanki z klas II-ich i III-ich. Tak jak co roku, klasy pierwsze miały przedstawić krótki program artystyczny, zaśpiewać hymn klasy, zaprezentować karykaturę swojej Wychowawczyni. Ponadto Samorząd Uczniowski zorganizował kilka pełnych humoru zabaw i konkursów dla młodszych kolegów , koleżanek oraz Wychowawczyń. Zarówno wszyscy uczniowie jak i wychowawcy aktywnie uczestniczyli w imprezie .Nieważne było zwycięstwo; liczyła się dobra zabawa, zaangażowanie i duch walki. Podsumowując można stwierdzić, iż pierwszaki udowodniły, że są zgraną grupą. Stanowczo można powiedzieć, że to już prawdziwi gimnazjaliści. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski.
Spotkanie z leśniczym
Dnia 07.10.2015 roku naszą szkołę odwiedził niezwykły gość – p. leśniczy Jarosław Jach z Nadleśnictwa Herby.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich z wychowawcami p. M. Jelonek, p. W. Pilarz, p. W. Seligą. Pan leśniczy przybliżył dzieciom tematykę związaną ze środowiskiem leśnym oraz zapoznał dzieci ze specyfiką pracy leśniczego. Zwrócił szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Zapoznał uczniów z zasadami ostrożnego zbierania grzybów. Określał cechy charakterystyczne dla poszczególnych gatunków. Uczył rozróżniania grzybów jadalnych od trujących. Poinformował dzieci o występujących gatunkach zwierząt w naszych lasach i sposobie zachowania się w przypadku spotkania z nimi. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści o tym jak chronić i dbać o las. Podczas spotkania p. leśniczy zadawał dzieciom wiele pytań, z którymi świetnie sobie radziły, zachęcał do zbierania karmy dla zwierząt. Dzieci również miały możliwość zadawania pytań na nurtujące ich tematy przyrodnicze, szczególnie na temat zwierząt mieszkających w lesie. Prelekcja naszego gościa pozwoliła uczniom utrwalić wiadomości zdobyte na zajęciach oraz poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą. Na zakończenie spotkania dzieci serdecznie podziękowały panu leśniczemu za wizytę w naszej szkole oraz wręczyły mu pisemne PODZIĘKOWANIE. Spotkanie z leśniczym dla uczniów klas drugich zorganizowała pani Małgorzata Jelonek.
Wycieczka do Warszawy
Dnia 2.10.2012r. uczniowie klas 4b, 5a i 5b wraz z wychowawcami
i opiekunami byli na wycieczce w Warszawie. Zwiedzili Stare Miasto, Stadion Narodowy oraz Centrum Nauki Kopernik gdzie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Jan Długosz i jego czasy”
W dniu 16.09.2015r. uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w XIV Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Jan Długosz i jego czasy”, który odbył się w ramach obchodów XIV Dni Długoszowskich w Kłobucku. Uczennice klasy II B Anna Glenz zajęła 5 miejsce, a Laura Kobiela zajęła 6 miejsce.
Do konkursu przygotowywała uczniów pani Jarosława Mach.
I miejsce w „Green Scrabble Day”
I miejsce dla Gimnazjum w Przystajni w grze
„Green Scrabble Day”
9 września czteroosobowa grupa uczniów z klasy III B (Julia Tomczyk, Adam Gieroń, Arkadiusz Jeż, Piotr Rudzki) pod opieką Iwony Grabarczyk wzięła udział w grze „Green Scrabble Day” zorganizowanej przez Szkołę Języków Obcych – Green School w Kłobucku.
SCRABBLE to gra słowna, w której każda z rywalizujących ze sobą drużyn musiała wykazać się znajomością słownictwa w języku angielskim oraz umiejętnością pracy w grupie.