Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratoria Przyszłości”.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

W ramach programu otrzymaliśmy: 104 100,00 zł na zakup wyposażenia podstawowego i dodatkowego.
W ramach wyposażenia podstawowego zakupiliśmy:
•    Drukarkę 3D z filamentami
•    Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
•    Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (aparat, mikrofony, oświetlenie)
•    Stacje lutownicze do mikrokontrolerów

W ramach wyposażenia dodatkowego zakupiliśmy sprzęt i wyposażenie pracowni kulinarnej i krawieckiej, a także roboty do nauki programowania, długopisy 3D, google VR i inne.

Nasze działania w ramach programu:

CZERWIEC

Laboratoria przyszłości – działania naszej szkoły w CZERWCU:
W czerwcu podczas zajęć w pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy gofry oraz różnego rodzaju lody, ponieważ było bardzo ciepło.
Sprzęt fotograficzny wykorzystaliśmy do uwiecznienia pikniku z okazji Dnia Dziecka oraz zakończenia roku szkolnego. W pracowni informatycznej korzystaliśmy z drukarki 3D przygotowując różne projekty a później drukując je, a także programowaliśmy roboty Photon i LEGO Education.

MAJ

Laboratoria przyszłości – działania naszej szkoły w maju:
Sprzęt wykorzystujemy podczas zajęć dodatkowych oraz prowadzonych lekcji. W maju w pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy babeczki, pizze, tortille pełne witamin, tosty, gofry oraz pyszne shake i lody bez mrożenia. W pracowni uczyliśmy się szyć i korzystaliśmy z długopisów 3D podczas wykonywania różnych projektów.
Sprzęt fotograficzny wykorzystaliśmy do uwiecznienia akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły. W pracowni informatycznej korzystamy z drukarki 3D, a także programujemy roboty wykonane z zestawów LEGO Education.

KWIECIEŃ

Laboratoria Przyszłości – nasze działania w kwietniu:
W kwietniu w pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy wielkanocne babki piaskowe, gofry, ciasto marchewkowe oraz pyszne naleśniki.
W pracowni informatycznej przygotowywaliśmy świąteczne dekoracje z wykorzystaniem długopisów 3D, programujemy roboty wykonane z zestawów LEGO Education oraz zaczynamy przygodę z robotami Photon.
Uczniowie klas 8 projektują organizery w Tinkercad, a później drukujemy je na drukarce 3D.

MARZEC

Laboratoria Przyszłości – nasze działania w marcu:
W pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy babeczki dla Pań z okazji Dnia Kobiet, gofry, burgery oraz lody bez mrożenia w urządzeniu wielofunkcyjnym.
Sprzęt fotograficzny wykorzystaliśmy do uwiecznienia akademii z okazji Dnia Kobiet. W pracowni informatycznej korzystamy z drukarki 3D, programujemy roboty wykonane z zestawów LEGO Education oraz roboty Photon. Korzystaliśmy również z długopisów 3D.

LUTY

Laboratoria przyszłości – działania naszej szkoły w lutym.
Sprzęt wykorzystujemy podczas zajęć dodatkowych oraz prowadzonych lekcji. W lutym w pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy babeczki, walentynkową pizze, tortille, gofry oraz tłusto czwartkowe fit pączki. W pracowni uczyliśmy się szyć i korzystaliśmy z długopisów 3D podczas wykonywania różnych projektów.
Sprzęt fotograficzny wykorzystaliśmy do uwiecznienia akademii z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. W pracowni informatycznej korzystamy z drukarki 3D, a także programujemy roboty wykonane z zestawów LEGO Education.

STYCZEŃ

Laboratoria Przyszłości – nasze działania w styczniu:
Styczeń w naszej szkole nie był zbyt długi ponieważ mieliśmy ferie, ale i tak udało nam się w pracowni kulinarno-technicznej przygotować kilka razy gofry, a także upiec pyszne ciasto.
W pracowni informatycznej korzystaliśmy z drukarki i długopisów 3D.

GRUDZIEŃ

Laboratoria Przyszłości – nasze działania w grudniu:
W grudniu w pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy mikołajkowe gofry, a także przed klasowymi wigiliami tradycyjne pierniczki świąteczne.
W pracowni informatycznej korzystamy z drukarki 3D, przygotowywaliśmy świąteczne dekoracje z wykorzystaniem długopisów 3D, programujemy roboty wykonane z zestawów LEGO Education oraz zaczynamy przygodę z robotami Photon.

LISTOPAD

Laboratoria Przyszłości – nasze działania w listopadzie:
W listopadzie w pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy gofry, tosty, ciasto francuskie z parówkami oraz lody w urządzeniu wielofunkcyjnym według wyświetlanego na urządzeniu przepisu.
Sprzęt fotograficzny wykorzystaliśmy do uwiecznienia akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. W pracowni informatycznej korzystamy z drukarki 3D, programujemy roboty wykonane z zestawów LEGO Education oraz przygotowujemy się do wykorzystania gogli VR.

PAŹDZIERNIK

Sprzęt wykorzystujemy podczas zajęć dodatkowych oraz prowadzonych lekcji. W październiku w pracowni kulinarno-technicznej przygotowaliśmy babeczki, pizze, tortille, naleśniki a także w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Odżywiania klasy 6 wykonały galaretki z owocami i zdrowe ciasta „Wiewiórkę” oraz „Radość Króliczka”. W pracowni uczyliśmy się szyć i korzystaliśmy z długopisów 3D podczas wykonywania różnych projektów.
Sprzęt fotograficzny wykorzystaliśmy do uwiecznienia akademii z okazji DEN. W pracowni informatycznej korzystamy z drukarki 3D, a także programujemy roboty wykonane z zestawów LEGO Education.

WRZESIEŃ

Szkoła dysponuje m.in.: drukarką 3D, mikrokontrolerem, sprzętem audio-wideo, zestawami klocków Lego, pracownią kulinarno-techniczną. W tym roku w naszej szkole prowadzone są dodatkowe zajęcia kucharskie oraz z Robotyki, głównym celem tych zajęć jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, programowanie, kodowanie, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom – w zabawie, a także rozwijanie umiejętności kulinarnych i nauka prawidłowych zachowań podczas pracy z różnymi urządzeniami. Oprócz zajęć dodatkowych sprzęt wykorzystujemy podczas pracy na lekcjach. W bieżącym roku szkolnym starujemy z nową energią i pomysłami. Uczniowie dokonali rozpakowania zakupionego w ramach programu sprzętu. Mogli się z nim zapoznać, obejrzeć i zobaczyć na czym będą polegały zajęcia. Sprzęt wzbudził wiele emocji i wszyscy nie mogą doczekać się, kiedy w pełni zaczną z niego korzystać.

Accessibility