Akcja informacyjno – edukacyjna pod tytułem “Wirusoochrona”
30 stycznia 2022
Każdego roku w okresie jesienno – zimowym rejestruje się wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą kropelkową – choroby wirusowe i bakteryjne. W ostatnim czasie, kiedy społeczeństwo zmaga się z epidemią koronawirusa szczególną uwagę należy zwrócić na rolę podstawowych czynności higienicznych związanych z zabezpieczeniem przed zarażeniem, postępowaniem w przypadku zachorowania, jak również zmniejszeniem ryzyka powikłań. Działania edukacyjne należy rozpocząć wśród dzieci w celu:
- wzbogacania ich wiedzy z dziedziny zdrowia i higieny;
- wykształcenia u nich postawy prozdrowotnej;
- nabycia określonych umiejętności oraz przyswojenia prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno – zdrowotnych
Podsumowując, kontynuacja realizowanej w 2021 roku na terenie województwa śląskiego wojewódzkiej akcji informacyjno- edukacyjnej pod tytułem “Wirusoochrona” powstała ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce i znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa i wirusa grypy).
Akcja skierowana jest głównie do uczniów klas młodszych edukacji wczesnoszkolnej klasy I-III)
Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych w placówkach szkolnych pozwoli na ograniczenie zachorowań wśród dzieci i przenoszenia wirusów na członków rodzin.
Przeprowadzone działania będą poruszały następujące zagadnienia:
- prawidłowa higiena rąk podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa ;
- podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna;
- inne zasady higieniczne (np.. Dostosowanie ubrania do warunków pogody)
Głównym celem działań będzie:
- promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zakażeń wirusa SARS- CoV-2 i grypy, w tym: budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk na uczenie dzieci prawidłowego mycia rąk;
- zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych;
- zachęcenie dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.
Szkoła w Przystajni także włącza się do akcji. Poszczególne elementy akcji przeprowadzone zostaną już na początku marca i trwać będą do końca miesiąca.
O szczegółach i kolejnych wydarzeniach związanych z akcją “Wirusoochrona” będziemy informować na bieżąco na stronie szkoły.
Zachęcamy uczniów i ich wychowawców do aktywnego udziału.