Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się dnia 23.06.2017r. w hali sportowej, gdzie
po Mszy Św. Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie i rozdała świadectwa z wyróżnieniem.
Zakończenie roku szkolnego to długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów dzień. Po dziesięciu miesiącach nauki uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogą rozpocząć upragnione wakacje i aż do września nie myśleć o powrocie do szkolnych ławek. Kiedy na dworze robi się ciepło, a dni stają się coraz dłuższe każdy chciałby zapomnieć o książkach i cieszyć się wolnym.
 
Dzień Dziecka
 Uczniowie naszej szkoły z okazji Dnia Dziecka brali udział w specjalnie dla nich zorganizowanej uroczystości pt”Śniadanie na polanie i bańki u Anki”.Na boisku szkolnym klasy wraz z nauczycielami rozłożyli koce i przygotowane we własnym zakresie kosze piknikowe. SU przygotowało mnóstwo atrakcji.
-Prezentacje zawodowe gimnazjalistów
-zawody (nie)sportowe dla wszystkich: rozpoznawanie owoców kl.I-III SP, skoki w workach SP i G, rzut beretem SP i G, szklanki (przenoszenie wody w buzi) G, bitwa na poduchy SP i G, bieg z przeszkodami kl.I-III SP i IV-VI ,szybkie pisanie na telefonie G, wigibajtus kl.I-III SP,
-Pokazy Baniek p.A.Klimek
-wspólne puszczanie baniek
 
Warsztaty w Muzeum
26 maja klasa III c oraz  2 czerwca klasa  III b z wychowawczyniami p. Wandą Seliga i p. Małgorzatą Jelonek wzięły udział w warsztatach  w Muzeum Regionalnym w Częstochowie. Tematem warsztatów były „Ptaki okolic Częstochowy”. Podczas zajęć prowadzonych przez panią Elżbietę Janik uczniowie zdobyli informacje o praptakach czyli przodkach współczesnych ptaków, które żyły na Ziemi 180 milionów lat temu. Poznali budowę ptaków, przystosowanie do życia w różnych środowiskach. Dowiedzieli się co sprawia, że ptaki mogą latać. Obejrzeli kolekcję ornitologiczną, charakteryzującą ptaki żyjące w różnych środowiskach np. las, woda, skały, otwarte przestrzenie. Królem eksponatów był orzeł. Podsumowaniem warsztatów było ułożenie puzzli z wizerunkiem sowy uszatej oraz jej pokolorowanie.20170526_103110 20170526_103218 FOTB344
 
Festyn Rodzinny – fotorelacja
 plakat-festyn
 
Konkurs Memory Master – edycja wiosenna
11 kwietnia 2017 roku 12 uczniów Szkoły Podstawowej w Przystajni wzięło udział w VI edycji ogólnopolskiego konkursu leksykalnego z języka angielskiego  Memory Master. Pięć uczennic otrzymało tytuł laureata a jedna uczennica została wyróżniona.Tytuł laureata II stopnia otrzymała:
Dominika Matuszczyk – kl. VIa
Beata Mićka – kl. Vb
Wiktoria Krawczyk – kl. Vb
Tytuł laureata III stopnia zdobyła:
Kinga Małyska – kl. VIb
Patrycja Kozińska – kl. IVa
Wyróżniona została:
Marta Wystalska – kl.Va
 
Warsztaty w CONSONNI
Dnia 6 czerwca 2017r. klasa IId wraz z wychowawcą udała się do firmy CONSONNI
w Kamyku by wziąć w udział w bardzo atrakcyjnych warsztatach edukacyjnych. Nasi Milusińscy pod czujnym okiem ekspertów smakowali marcepan oraz dowiadywali się do czego można go wykorzystać. Następnie ubrani w prawdziwe fartuchy i czapki cukiernika sami wyczarowywali pyszności o wspaniałych kolorach i ciekawych kształtach. Oprócz tego odwiedzili dział produkcji czekolady, gdzie zostali zapoznani z kolejnymi etapami produkcji czekolady oraz jej rodzajami. Uczniowie mieli niebywałą możliwość ozdobienia swojego własnego lizaka oraz ciasteczka. Dodatkową atrakcją było ozdobienie przepysznego piernika.
Każdy z uczestników tych warsztatów otrzymał pamiątkowe zdjęcie wraz z dyplomem. Oprócz tego, każdy uczeń mógł zabrać ze sobą do domu cudeńka, które udało mu się wyczarować podczas warsztatów. Uczniowie zwiedzili także folwark znajdujący się obok oraz poznali jego mieszkańców. Następnie z wielkim zachwytem i uśmiechem na twarzy udali do firmowej cukierni by zjeść loda o ulubionym smaku.

 

  
 
Dzień Mamy w IIa
 W dniu 26.05.2017 roku klasa IIa wraz z wychowawczynią Dorotą  Sas zorganizowała w świetlicy szkolnej uroczystość z okazji Dnia Matki. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki o tematyce związanej z Dniem Matki oraz przedstawienie pt. ,, Wiosna na łące”. Słowami wierszy i piosenek uczcili święto swoich kochanych mam. Na koniec wręczyli własnoręcznie wykonane kwiaty,na których były wypisane podziękowania. Mamy były zachwycone programem artystycznym. Uroczystość przy kawie i ciastku przebiegła w bardzo miłej atmosferze.
 
Powiatowy Konkurs Historyczny
 29 maja 2017r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum Julia Młyńczyk, Wiktoria Jędrak, Laura Kobiela, Kamila Korzonek, Nikodem Morga i Michał Brodziak wzięli udział w Powiatowym Konkursie Historycznym „ Polska w okresie panowania ostatnich Jagiellonów”.
Kamila Korzonek i Michał Brodziak zajęli  w konkursie III miejsce .
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!
Do konkursu uczniów przygotowywała Pani Jarosława Mach.
 
Niezwykła wycieczka do Trójmiasta
W dniach 29.05.2017r. – 03.06.2017r. uczniowie klas Vb, VIa oraz VIb wraz
z opiekunami uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Trójmiasta. Wycieczkowicze swoje wojaże rozpoczęli od zwiedzania zamku w Rabsztynie oraz Jaskini Nietoperzowej. Następnie autokarem udali się na krótki odpoczynek do Krakowa by z tamtejszego lotniska Balice udać się samolotem do Gdańska.            Zwiedzanie urokliwego Trójmiasta rozpoczęto od przywitania z morzem Bałtyckim. Następnie udano się pociągiem do Sopotu by z bliska zobaczyć Operę Leśną, Krzywy Domek oraz sopockie Molo. W kolejnym dniu wycieczki odbył się rejs statkiem na Hel. Na Helu uczniowie mieli niezwykłą okazję by zwiedzić fokarium. Na zwiedzania cypla, latarni morskiej oraz schronów bojowych udano się meleksami. Po bardzo intensywnym dniu, uczniowie rejsem powrotnym wrócili do Gdańska, gdzie pełni sił oraz energii wzięli udział w ognisku.            Trzeci dzień wycieczki rozpoczęto od zwiedzania historycznego Westerplatte, następnie autobusem miejskim udano się na stadion ErgoArena. Uczniowie mieli niebywałą okazję zobaczyć miejsce gdzie 5 lat temu rozgrywały się ważne mecze EURO 2012. Dodatkowo mieli możliwość zobaczenia wszystkich ,,zakamarków” stadionu, które są poza zasięgiem statystycznego widza. Ze stadionu udano się do Stoczni Gdańskiej, a stamtąd na Stare Miasto by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z fontanną Neptuna oraz ,,przejechać się” kołem widokowym AmberSky a także odbyć spacer nad Motławą. Jako, że był to Dzień Dziecka, niespodzianką dla uczniów był wyjazd do sopockiego aquaparku. Tam uczniowie przez niemal dwie godziny pluskali i bawili się wodzie.            Ostatni dzień wycieczki przeznaczono na zwiedzanie urokliwej Gdyni. W tym mieście uczniowie zwiedzili Okręt ,,Błyskawica” oraz oceanarium. Znaleziono także dłuższą chwilę na odpoczynek oraz zakup pamiątek. Z Gdyni udano się z powrotem do Gdańska, by  w spokoju móc pożegnać się z morzem. Wieczorem udano się pociągiem w podróż powrotną do domu.            W ciągu 5 dni wycieczki uczniowie przejechali, przelecieli, przepłynęli i przeszli setki kilometrów. Zobaczyli bardzo dużo miejsc atrakcyjnych tak historycznie jak i kulturowo. Byli jednak bardzo dzielni i mimo dużego zmęczenia uśmiechy nie schodziły im z twarzy.  A zapytani czy jeszcze raz udają się na taką wycieczkę, niezwykle zgodnie, donośnie i głośno odparli: ,,TAK!!!”

 

 
Zbiórka Makulatury

W  dniach 22 – 23 maja 2017 w Zespole Szkół w Przystajni odbyła się zbiórka makulatury zorganizowana przez koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariusza. Celem tego przedsięwzięcia było popularyzowanie wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i możliwości recyklingu, wykorzystania surowców wtórnych oraz uświadamianie dzieciom i młodzieży, że każdy człowiek swoim zachowaniem wpływa na środowisko – im więcej makulatury zbierzemy  i przekażemy do powtórnego przetwarzania, tym więcej drzew zostanie dla następnych pokoleń. 1 tona makulatury to uratowane przed wycinką 17 drzew.

Statystyczny Polak zużywa rocznie blisko 63 kg papieru oraz zbiera rocznie ok. 22 kg makulatury, zatem przekazuje do recyklingu niespełna 36% zużywanego przez siebie papieru. To bardzo mało.

Zbiórka makulatury odbywała się w 3 kategoriach  wiekowych w przeliczeniu na jednego ucznia klasy. Nagrodą zaś była wycieczka dydaktyczna dla zwycięskiej klasy, co zmobilizowało społeczność uczniowską szkoły.

 Łącznie zebraliśmy 8450kg czyli 8,45 ton z czego jesteśmy ogromnie dumni.

Zwycięskie klasy:

  • w kategorii I –III SP – II a przyniosła 953kg co w przeliczeniu na 1 ucznia klasy wyniosło 45,4kg;
  • w kategorii klas IV-VI SP – IV a  1496 kg co w przeliczeniu na 1 ucznia klasy wyniosło – 59,8kg;
  • w kategorii klas I – III GIM – I A –865,1kg co w przeliczeniu na 1 ucznia klasy dało wynik 30,9kg.

 

20170523_093029  20170523_093233    20170523_093039

 
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, Szkolne Koło Ekologiczne ogłosiło konkurs Listy do Ziemi przeznaczony dla uczniów kl. IV-VI naszej szkoły. Najładniejsze listy wywieszono na gazetce szkolnej, gdzie można je było przeczytać. Prace o tematyce związanej z ochrona naszej planety Ziemi zostały nagrodzone.
I miejsce zajęła Dominika Matuszczyk klasa VIa
II miejsce zajęła Marta Wystalska klasa Va
III miejsce zajęła Natalia Wurszt  klasa IVa
Wyróżnienie Julia Patynowska klasa IVa
Laureatki otrzymały w nagrodę dyplomy i upominki wręczone podczas Festynu Rodzinnego20170428_141403 (1)
 
Konkurs Coś z niczego – czyli drugie życie odpadów
W konkursie zorganizowanym przez Szkolne Koło Ekologiczne uczestniczyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej. Każda klasa wykonała pracę zgodnie z podanym tematem, wykorzystując materiały nadające się do recyklingu. Prace były bardzo ciekawe i pomysłowe. Dnia 24 czerwca 2017r. jury dokonało oceny prac uwzględniając: zgodność z tematem, estetykę, kreatywność, pomysłowość oraz ogólne wrażenie (zgodnie z dołączoną kartą oceny). Konkurs wygrały ex aequo: klasa IV a pod kierunkiem wychowawcy p. Edyty Galiczak – za pracę „Statek”  i klasa V b pod kierunkiem wychowawcy p. Bartłomieja Antczaka- za pracę „Lampa”. Nagrodą główną za wygraną jest wycieczka dydaktyczna na warsztaty ekologiczne w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą w Kalinie. Pozostałe klasy za udział w konkursie otrzymały dyplomy i zestawy sprzętu sportowego (piłka, badminton, ringo) Nagrody zostały ufundowane przez Gminę Przystajń i wręczone dn. 4.06.2017r. przez wójta Gminy Przystajń podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego pod hasłem Zielona Szkoła. DSC_0285 DSC_0283   DSC_0163
 
Dzień Patrona Szkoły
W środę 24 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej odbyła się akademia poświęcona patronce placówki- Marii Konopnickiej. Przygotowała ją klasa IV b wraz z wychowawcą Elżbietą Szostak. Na akademii gościliśmy pana Henryka Macha Wójta Gminy Przystajń. 
 
Konkurs czytelniczy

W dniu 12.04.2017r. chętni uczniowie z kl.4-6 wzięli udział w konkursie czytelniczym pt.”Kto czyta, nie błądzi”. Uczniowie rozwiązywali test zamknięty i krzyżówkę do zaproponowanych lektur „Dynastia Miziołków” i „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas 4-6.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce zajął: Konrad Wystalski kl. VI b 54 punkty

II miejsce zajęły: Kinga Małyska i Beata Mićka kl. VI b i V b 52 punkty

III miejsce zajęła:Dominika Matuszczyk kl. VI a liczba 49 punktów

Uczniowie wyróżnieni:

Siódmak Małgorzata klasa IV a

Winecki Dawid klasa IV b

Pokorski Przemysław klasa VI b

Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 
Logo Szkoły Podstawowej
Nowe logo Szkoły Podstawowej wykonane przez Małgorzatę Siódmak, która wygrała konkurs.logo
 
Międzyszkolne Spotkanie Integracyjne „Mamy Talent”
Tradycyjnie,jak co roku nasi uczniowie, brali udział w Międzyszkolnym Spotkaniu Integracyjnym „Mamy Talent”, organizowanym w SP nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie. Tegoroczne spotkanie odbyło się 24.05.2017 r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Anna Nowak oraz Bartosz Kozak. 
Anna Nowak zaprezentowała utwór własnego autorstwa pt.”Moje dobre i złe dni”. Bartosz Kozak natomiast wyrecytował wiersz autorstwa E. Rozdoby pt.”Zostań moim przyjacielem”.
Celem nadrzędnym spotkania jest integracja uczniów niepełnosprawnych oraz możliwość pokazania ich talentów.
Tradycją Spotkań jest to, iż wszyscy uczestnicy zajmują 1 miejsce, a w nagrodę otrzymują upominki oraz dyplomy.
Uczniów wspierały panie: I.Grajcar, A.Klimek, J.Poraj.
dav

 

 
Wycieczka dydaktyczna do Mokrej

W dniu 17.05.2017 r. uczniowie klas IIa, IIb-uczestnicy projektu edukacyjnego „Polacy na frontach II wojny światowej” wraz z uczniami klas III a,b,c, którzy uczęszczają na zajęcia artystyczne „ Historia regionu” wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Muzeum kultury przeworskiej i II wojny światowej w Mokrej k/Kłobucka. Uczniowie zwiedzili muzeum, obejrzeli eksponaty i film dydaktyczny. Następnie udali się pod pomnik bohaterów bitwy pod Mokrą gdzie złożyli kwiaty. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki historii Jarosława Mach i Anna Siódmak.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 
Wycieczka klasy Va
W dniach 15-16 maj klasa Va wybrała się na Jurę krakowsko- częstochowską. Zwiedziliśmy najpiękniejsze zamki na szlaku Orlich Gniazd, począwszy od zamku w Olsztynie poprzez zamki w Mirowie, Bobolicach, Ogrodzieńcu, Ojcowie  na zamku w Pieskowej Skale skończywszy. Oprócz zamków odwiedziliśmy również Jaskinię Łokietka, Muzeum Przyrodnicze w Ojcowie oraz Dom Strachów i Park Doświadczeń Fizycznych w Ogrodzieńcu, który wywarł na nas ogromne wrażenie.
 
Szkolny Konkurs Ortograficzny

W Zespole Szkół  w Przystajni zostały  przeprowadzone Szkolne Konkursy Ortograficzne o tytuł Mistrza Ortografii: w dniu 9 maja 2017r. w Gimnazjum,  a 10 maja w Szkole Podstawowej (IV-VI).  Zostały przygotowane  przez nauczycieli języka polskiego: J. Ślusarczyk, p. I. Wystalską, p. E. Szostak, p. S. Płuskę.
Odbywały się   pod patronatem Dyrektora Zespołu Szkół w Przystajni i pana wójta Henryka Macha. Uczestnicy pisali dyktanda pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni.

Wyniki konkursu:
Szkoła Podstawowa kl. IV-VI
1 miejsce: Dominika Kluba kl. VIb
2 miejsce: Dawid Winecki kl. IVb
3 miejsce: Patrycja Kozińska IVa i Marcin Kucharczyk Va

 Gimnazjum
1 miejsce: Kamila Korzonek kl. IIIc
2 miejsce: Sandra Wosik kl. IIIb
3 miejsce: Alicja Jelonek kl. Ia i Julia Brodziak kl. Ia

 
 
Warsztaty edukacyjne w CONSONNI
 25 kwietnia 2017 r. uczniowie  z klasy  IIIb SP wraz  z wychowawczynią Małgorzata Jelonek uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w  firmie CONSONNI  w Kamyku. Po wejściu na halę produkcji czekolady każde dziecko otrzymało  do ubrania fartuszek i czapkę ochronną. Zapoznano ich ze składem  marcepanu oraz co można zrobić przy jego zastosowaniu. Pierwszym zadaniem było wykonanie marcepanowego pieska. Dzieci przy pomocy pań prowadzących tworzyły własne rękodzieła. Następnie uczniowie podzieleni zostali na grupy i udali się do działu produkcyjnego  czekolady, gdzie z zaciekawieniem słuchali i oglądali etapy produkcji czekolady i ich rodzaje.Każde dziecko pod czujnym okiem  eksperta tworzyło swojego lizaka czekoladowego i ozdabiało okrągłe ciasteczka.Dzieci także na piernikach z czekolady  miały  możliwość ozdabiać je kolorowymi lukrami. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ze swoim i grupowym zdjęciem, małe prezenciki  dla rodziców oraz ozdobne pudełeczka, do których włożył  swoje cukiernicze wyroby.Dzieci  miały  możliwość kupienia sobie firmowego loda. Uczniowie wrócili  zachwyceni, pełni wrażeń twierdząc, że była to najfajniejsza wycieczka  do tej pory.
 
Współcześni poeci dzieciom

27 kwietnia 2017r. Odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski ,,WSPÓŁCZEŚNI POECI DZIECIOM” dla uczniów klas I – III przygotowany przez Panie Wandę Seliga i Dorotę Karkoszka. Celem konkursu było poznanie poezji dziecięcej współczesnych poetów, zainteresowanie uczniów poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich, kształtowanie kultury żywego słowa oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, integracja uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Panie Elżbieta Szostak, Marzena Grajcar, Małgorzata Kierat przedstawiły laureatów konkursu:
Zuzanna Hyra kl. I a – I miejsce, Klaudia Olejniczak III b i Julia Kapuścik II c – II miejsce, Maja Przygoda II b i Szymon Krawczyk III b – III miejsce, wyrózniono także Vanessę Janic z kl. II a. uczniowie ci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia.

 DSC_0561  DSC_0566

 
Zajęcia z okazji Dnia Ziemi

Dnia 24.04.2017r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z okazji Dnia Ziemi, który w Polsce obchodzimy 22 kwietnia. W tym roku zajęcia dla klas I-III SP zorganizowały uczennice klasy IIA gimnazjum: Kamila Pigieł, Weronika Jelonek, Martyna Kierat, Ewa Zabawa, Julianna Tekieli i Oliwia Patrzykowska. Uczennice przygotowały quizy, zabawy, łamigłówki oraz krótkie informacje na temat ekologii.

18159454_1130317383780136_71507848_o

 

Powiatowy Konkurs Kaligraficzny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Kaligraficznym „I Ty możesz zostać Mistrzem Pióra”. Konkurs odbywał się w Szkole Podstawowej nr 24 w Częstochowie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Kuratora Oświaty w Katowicach.
Tytuł Wicemistrza Pióra w kategorii szkół gimnazjalnych oraz
2 miejsce zdobyła uczennica kl.IIIa – Alicja Kluba (op. p. S. Płuska),
a uczennica kl. IIa – Julianna Tekieli otrzymała wyróżnienie (op. p. I. Wystalska).
Dnia 28 marca 2017 roku w Urzędzie Miasta w Częstochowie odbyło się uroczyste rozdanie nagród.

17578026_785274621626777_1150385440_n 17618886_785274578293448_2076634284_n 

 

Powiatowy Konkurs z języka angielskiego

W miesiącu kwietniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Przystajni wzięli udział w powiatowym konkursie kulturowym z języka angielskiego:”Attractions of English-speaking Countries – the UK”, który został zorganizowany w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie przestrzennej reprodukcji wybranej budowli, postaci, symbolu lub popularnej atrakcji turystycznej Wielkiej Brytanii. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów. 2 prace zostały nagrodzone:
– Przemysław Pokorski z klasy VIb zajął 2 miejsce
– Radosław Krawczyk również z klasy VIb otrzymał wyróżnienie.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody niespodzianki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 
Nauka pływania
 Od  01.02.2017r. do  05.04.2017r. w każdą środę uczniowie klasy II a i dwóch uczniów klasy II d brali udział w nauce pływania na basenie Oleska Laguna w Oleśnie .Naukę pływania prowadził instruktor Zbigniew Jasiński. Podczas wyjazdów uczniowie mieli okazję do nauki oraz mogli skorzystać z atrakcji jakie są na basenie. Koszt wyjazdów sfinansowany został w całości przez Urząd Gminy w Przystajni. Opiekę podczas wyjazdów nad grupą uczniów pełniły wychowawczyni p. Dorota Sas, p. Ilona Pośpiech i p. Wanda Seliga.
 
Konkurs świetlicowy „Jajko wielkanocne”
W miesiącu kwietniu świetlica szkolna gimnazjum zorganizowała konkurs plastyczno- techniczny ,,Jajko wielkanocne”. Zainteresowanie uczniów było spore. Oddano 6 bardzo ciekawych, pięknych i różnorodnych prac konkursowych. Wybór był tak trudny, że zdecydowano przyznać wszystkim uczestnikom zaszczytne pierwsze miejsce! Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody niespodzianki.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
 
Wyróżnienie w konkursie powiatowym

5 kwietnia 2017r. uczennica naszej szkoły  – WERONIKA JELONEK  z kl. IV a – wzięła udział w X Powiatowym Konkursie Plastycznym „Malowane wiersze Juliana Tuwima”, który odbył się w SP w Złochowicach. Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 18 szkół. Zadaniem uczestników było przedstawienie ilustracji do wybranego przez siebie wiersza J. Tuwima. Prace powstawały przed profesjonalnym jury, a czas to 1,5 godziny. Weronika zdobyła wyróżnienie, otrzymując dyplom i nagrodę rzeczową. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

image-01  image-03

 
Przedszkolaki w szkole

Z okazji Dnia Książki dla Dzieci zaproszono do naszej biblioteki szkolnej najstarszych przedszkolaków wraz z wychowawczyniami z Publicznego Przedszkola w Przystajni. Uczennice z kl. III c pod kierunkiem pani Wandy Seliga, Doroty Karkoszka i Marzeny Grajcar przedstawiły inscenizację ,,Zaczarowany świat bajek”, w której stroje i wypowiadane przez bajkowe postacie kwestie zachęcały do czytania książek, rozwijania wyobraźni i poznawania świata. W spotkaniu brały udział Panie Dyrektor Monika Rabenda i Bożena Szczęsna.

Następnie sześciolatki zwiedzały szkołę – bibliotekę szkolną, gabinet Dyrektora Szkoły, stołówkę, świetlicę, halę sportową, pracownię informatyczną i inne klasy.

DSC_0518 DSC_0521

 
„Świat i ja – moje dobre i złe dni”

07.04. 2017 r. uczniowie naszej szkoły, objęci nauczaniem indywidualnym, brali udział w oficjalnym podsumowaniu Konkursu Plastyczno- Literackiego adresowanym dla osób niepełnosprawnych pt. „Świat i Ja – Moje dobre i złe dni”. Organizatorem Konkursu było Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku. Osobiste gratulacje uczestnikom i ich opiekunom złożyli fundatorzy nagród m.in. Burmistrz Gminy Kłobuck – Jerzy Zakrzewski oraz przedstawicielki Stowarzyszenia „Druga Szansa” – E. Kotkowska oraz D. Kochalska. Punktem kulminacyjnym spotkania, było wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów, które wywołało u wszystkich niezwykłe emocje.

Nasi uczniowie mogą pochwalić się następującymi osiągnięciami:
– Anna Kierat – wyróżnienie w kategorii plastycznej;
– Błażej Woźny- wyróżnienie w kategorii plastycznej;
– Anna Nowak – III miejsce w kategorii literackiej;
– Łukasz Woźny – III miejsce w kategorii plastycznej.

       Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy satysfakcji z osiągniętego sukcesu!.
Uczniów wspierały panie: I. Grajcar, W. Kandora. A. Klimek, J. Poraj.

davdav

 
Powiatowy Turniej Warcabowy

04.04.2017r. w Kłobucku przeprowadzony został powiatowy turniej warcabowy chłopców oraz dziewcząt. Reprezentanci naszej szkoły zostali wyłonieni podczas gminnego turnieju, który odbył się 16.02.2017r.

Byli to:
klasy I-II SP.- Roksana Walaszczyk
klasy III-IV SP.- Cezary Kurek
klasy V-VI SP.- Karolina Leśniak
gimnazjum- Daniel Kała, Bartosz Piechel
Turniej obfitował w wiele emocji i zdrowej rywalizacji oraz okazał się bardzo pomyślny dla naszych uczniów. Mistrzem powiatu w kategorii wiekowej gimnazjalistów został Daniel Kała, zakończył on rywalizację bez porażki i tylko z jednym remisem, który uzyskał nie z kim innym, jak z drugim reprezentantem naszej szkoły Bartoszem Piechel. Na nie mniejsze pochwały zasługuje nasza najmłodsza zawodniczka Roksana Walaszczyk, która po zaciętej rywalizacji uzyskała tyle samo punktów co mistrz powiatu zdobywając II miejsce. O wyniku zadecydował bezpośredni pojedynek. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzmy dalszych sukcesów.

 

 
Pasowanie na czytelnika
29 marca 2017r. w naszej bibliotece szkolnej miało miejsce uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klasy pierwszej. Z tej okazji uczennice kl. III c pod kierunkiem pani Doroty Karkoszka i Wandy Seliga przedstawiły inscenizację ,,Zaczarowany świat bajek”. Wprowadziła ona pierwszaków w bajkową krainę, którą sami będą odkrywać wypożyczając książki z biblioteki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, podczas którego złożyły uroczyste ślubowanie i weszły w poczet czytelników naszej biblioteki. Na pamiątkę tej uroczystości na ręce wychowawczyni wręczono dyplom pasowania, a najmłodsi czytelnicy otrzymali zakładki do książki, prośby książki oraz balony. Gośćmi wydarzenia byli Pani Dyrektor Monika Rabenda oraz zaproszeni Rodzice. Spotkanie zakończyło się wypożyczeniem pierwszej książeczki z biblioteki.DSC_0511
 
Innowacja pedagogiczna z geografii

Bohater książki Juliusza Verne W osiemdziesiąt dni dookoła świata Fileas Fogg  w ciągu 80 dni okrążył dookoła kulę ziemską, uczniowie klas 1 naszego Gimnazjum na zajęciach realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej  odbyli tę podróż wirtualnie – na 80 godzinach lekcyjnych. W naszą podróż zaprosiliśmy również uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej z wychowawcami. Przygotowaliśmy prezentacje multimedialne o Australii, Egipcie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Nasz festiwal podróżniczy Z NAMI DOOKOŁA ŚWIATA rozpoczęliśmy 20 marca 2017 r. prezentacją multimedialną – Australia kraina kangurów.
Prowadzący  Natalia, Michał i Jacek zaprezentowali ciekawostki przyrodnicze Australii oraz przygotowali pracę plastyczną dla każdego ucznia – rysunek aborygeński, który uczniowie wykonywali przy dźwiękach didgeridoo (drewnianej trąbki wykorzystywanej przez rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów).


22 marca 2017 r. w DZIEŃ WODY zaprosiliśmy uczniów klas 3 i 1 szkoły podstawowej na prelekcję pt. Egipt – życie w dolinie Nilu. Mateusz i Maksymilian w strojach arabskich opowiedzieli o władcach Egiptu oraz o życiu na pustyni. Pod koniec zajęć uczniowie wykonywali papierowe piramidy. Niespodzianką dla uczniów były przeprowadzane doświadczenia chemiczne przez uczennice klasy 2 A gimnazjum związane z wodą: Temat doświadczenia: Badanie rozpuszczalności niektórych soli w wodzie: a)oleju, b)soli kuchennej, c) siarczan(VI) miedzi(II). Została również przeprowadzona krótka pogadanka na temat zanieczyszczeń wody i Morza Bałtyckiego.

27 marca 2017 r. Weronika, Ada i Klaudia jako Indianka, kowbojka i gwiazda Hollywoodu zabrały uczniów w kolejną wirtualną podróż tym razem po największym państwie Ameryki Północnej pt. Stany Zjednoczone – kraj Wolta Disneya. Tematyka prelekcji była bardzo szeroka… od zwyczajów Indian po współczesnych prezydentów i sławne gwiazdy.  Największą atrakcją dla uczniów okazało się wykonywanie opaski indiańskiej ozdobionej kolorowym piórkiem oraz malowanie twarzy. 

 

 
Turniej Pożarniczy – etap powiatowy

Dnia 29 marca 2017 roku  nasi uczniowie: Kinga Małyska, Wiktor Janik i Radosław Krawczyk ze Szkoły Podstawowej oraz Inga Kozińska z Gimnazjum wzięli udział w eliminacjach powiatowych
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbyły się w komendzie PSP w Kłobucku. 
Do sprawdzianu wiedzy z zakresu m.in. szeroko rozumianej  ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP i PSP, przepisów przeciwpożarowych, sprzętu pożarniczego, ratownictwa medycznego a także tradycji  i historii pożarnictwa przystąpiło łącznie 29 uczniów – zwycięzców eliminacji gminnych. W obydwu grupach wiekowych  do rozwiązania były testy  składające się z 40 niełatwych pytań, a finaliści dodatkowo musieli zmierzyć się z kolejnymi pytaniami, o jeszcze wyższym stopniu trudności. Pobyt w siedzibie  jednostki ratowniczo-gaśniczej  był także okazją do zapoznania się uczniów i ich opiekunów z pracą strażaków oraz z wykorzystywanym przez nich sprzętem pożarniczym i pojazdami.
Inga Kozińska zajęła I miejsce
i reprezentowała nas w etapie wojewódzkim dnia 22 kwietnia.
Kinga Małyska zajęła III miejsce.

 

 
21.03 – konkursy w ZSME

21 marca 2017r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w obchodach
Dnia Patrona Szkoły połączonego z Dniem Otwartym w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. Kazimierz Pułaskiego w Częstochowie.

Cała uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez dyrektora szkoły. Następnie miała miejsce prezentacja multimedialna, która zapoznawała z kierunkami kształcenia w ZSME. W dalszej części zaprezentowano pokaz kick- boxingu i  występ beatboxera. Na placu szkolnym odbył się pokaz służb mundurowych , m.in. tresura psów, pokaz musztry, sprzętu wojskowego i wozów bojowych. Ponadto młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą służb mundurowych , przedsiębiorstw i innych instytucji  współpracujących ze szkołą. Była również okazja do zwiedzenia szkoły oraz wzięcia udziału w warsztatach, pokazach i eksperymentach technicznych.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących konkursach:

V Powiatowy Konkurs Wiedzy i Sprawności Wojskowej „ Stań w szranki z Pułaskim”

Uczniowie: Mateusz Gil, Adam Kucharczyk, Jakub Kwaśny i Jakub Parkitny
zajęli III miejsce drużynowo

Konkurs Historyczny o Kazimierzu Pułaskim- „ Kazimierz Pułaski- w walce o wolność i niepodległość”

Uczniowie Michał Brodziak i Nikodem Morga
otrzymali wyróżnienie

Tajniki Techniki Elektrycznej

Uczeń Jakub Kwaśny zajął I miejsce,
uczeń Mateusz Janik zajął III miejsce
20170321_112314 WP_20170321_10_23_00_Pro

 
Pierwszy Dzień Wiosny

„Wiosna, wiosna . wiosna ach to ty”- śpiewał kiedyś Grechuta Marek. Wiosna nadeszła jak to ktoś trafnie ujął: „ do zakochania jeden krok”. A wtedy można już na całe gardło śpiewać ”Umówiłem się z nią na dziewiątą”. I właśnie Pierwszego Dnia Wiosny dwie pary uczniów podstawówki IV-VI z „Randki w ciemno” otrzymało zaproszenie na randkę, czy na dziewiątą? To już ich sprawa. Oprócz tego klasy te przeszły wokół szkoły w wesołym i głośnym pochodzie pierwszo-wiosennym z transparentami wykonanymi własnoręcznie. Wielkim zainteresowanie cieszyły się ”Żywe warcaby” na dziedzińcu szkoły, swoją życiową partyjkę rozgrywały klasy czwarte z wychowawcami , mecz zakończył się remisem. Dodatkowo na hali odbywały się na różnych poziomach rozgrywki sportowe i mecze . Najmłodsi wychowankowie też nie nudzili się : dzień zaczęli od klasowych prezentacji wokalnych połączonych z konkursem wiosennym, następnie obejrzeli bajkę „ Jaś i Małgosia” w dalszej części dnia kibicowali uczniom gimnazjum i rozgrywali własne konkurencje sportowe.

 

 
  Laureatki Powiatowego Konkursu Plastycznego

W dniu 6 marca 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom I Powiatowego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Hasło tegorocznej edycji to „Stanisław Sojczyński – Żołnierz Wyklęty”. Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnienie wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość  Polski po II wojnie światowej.

Laureatki konkursu z naszej szkoły to:
Weronika Jelonek kl. IV a – II miejsce
Emilia Ćwieląg kl. IV a – III miejsce
Julia Patynowska kl. IV a – wyróżnienie

Dyrektor szkoły pan Bogdan Paprotny wraz z Wójtem Gminy Przystajń panem Henrykiem Machem złożyli gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu oraz zachęcili do wzięcia udziału w kolejnych edycjach.

DSC_0109

 
  Zabawa karnawałowa IV-VI
Dnia 22.02.2017  klasy IV-VI SP bawiły się na „Bajkowej zabawie karnawałowej”. Część uczniów wzięła udział w konkursie karnawałowym zorganizowanym przez SU i Bibliotekę szkolną na Bajkowy strój. Jury wybrało wśród nich najbardziej Bajkowe postacie, a organizatorzy wręczyli dyplomy i nagrody. 

 

 
  Bajkowy bal karnawałowy
27 lutego 2017r. odbył się ,,Bajkowy bal karnawałowy”, w którym wzięli udział uczniowie
klas I – III SP. Piękne i ciekawe przebrania dzieci i nauczycieli bardzo uatrakcyjniły bal, wprowadziły wszystkich w bajkowy nastrój. Dzieci zabawiała pani wodzirej organizując im różne zabawy. Bal zakończył się wręczeniem dyplomów każdej klasie biorącej udział w konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej i bibliotekę szkolną na ,,Najciekawszy strój bajkowy”. Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie otrzymały od organizatorów słodkie upominki.

 

 
  Spotkanie z lekarzem

W dniu 23 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z lekarzem panem Mariuszem Draganem. Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowie i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, dzieci były bardzo aktywne i zadawały wiele ciekawych pytań. Panu doktorowi dziękujemy za poświęcony czas.

20170223_111213

 
  Konkurs Informatyczny „CHIPSET”

Uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pana Bartłomieja Antczaka wzięli udział
w  VII Wojewódzkim Konkursie Informatycznym „CHIPSET”.
6 dwuosobowych drużyn zakwalifikowało się do finału konkursu,
który odbył się dnia 23.02 w TZN w Częstochowie.
Uczniowie Mateusz Kucharczyk i Jakub Kwaśny otrzymali tytuł laureata zajmując I miejsce.
Pozostali uczniowie uzyskali tytuł finalisty.

4

 
  Gminny Turniej Warcabowy
16 lutego 2017r. w szkolnej świetlicy Zespołu Szkół w Przystajni odbył się Gminny Turniej Warcabowy. W trzech kategoriach wiekowych rywalizowało ze sobą szesnastu uczniów ze SP w Borze Zajacińskim oraz Przystajni. Miłą niespodzianką dla zawodników jak i organizatorów była obecność Wójta Gminy Przystajń- Henryka Macha, który przed rozdaniem nagród zwycięzcom zmierzył się z finalistami turnieju. Po niezwykle zaciętym pojedynku górą okazali się nasi młodzi zawodnicy. Następnie Pan Wójt wraz z Panią dyrektor Moniką Rabendą wręczyli puchary oraz medale najlepszym uczniom. Pierwsze dwa miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymały awans do rozgrywek powiatowych organizowanych w Kłobucku 4 kwietnia 2017r.
 
 
  Powiatowy konkurs „GRA(SZ) O TRON”

Dnia 16.02.2017r. uczennica klasy IIIB – Laura Kobiela oraz uczniowie klasy IIIC – Sara Latusek i Michał Brodziak wzięli udział w II edycji powiatowego konkursu przeznaczonego dla uczniów klas trzecich gimnazjum ,,Gra(sz) o tron”. Konkurs ten organizowany jest przez Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie oraz firmę ,,Presmebel”. Nagrodą główną konkursu był elegancki fotel.
       Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym etapie trzyosobo wa drużyna losowała 6 pytań, które dotyczyły szkoły im. Władysława Reymonta, firmy ,,Presmebel”, zawodu tapicer oraz serialu ,,Gra o tron”. Uczniowie naszej szkoły, w sprawdzeniu wiedzy
w tym zakresie, uzyskali wysokie 5 punktów co pozwoliło im na przejście do drugiego etapu. Drugi etap sprawdzał umiejętności praktyczne uczniów. Z przygotowanych przez organizatorów materiałów należało wykonać tron, który odpowiadał nazwie jednego
z siedmiu królestw z serialu ,,Gra o tron”. Na wykonanie zadania uczniowie mieli jedynie 40 minut. Ale i tym razem świetnie sobie poradzili . Szanowne jury konkursu przyznało uczniom Gimnazjum w Przystajni I miejsce!
         Spośród 3 członków zwycięskiej drużyny, nagroda główna, po dokonaniu losowania, powędrowała w ręce Laury. Pozostali członkowie drużyny otrzymali nagrody niespodzianki.
          Drużynę z Przystajni dzielnie wspierała i dopingowała ,,prywatna” publiczność,
w skład której wchodziły uczennice klasy IB gimnazjum: Weronika Jędrak, Nel Bolewska, Agnieszka Tomalska oraz opiekun – pedagog szkolny Katarzyna Kierat.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

16923484_1261105757277605_762009505_n

 
  Dzień listonoszy i doręczycieli przesyłek

W dniu 16.02.2017r. w Zespole Szkół w Przystajni obchodzony był Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. Uczniów naszej szkoły swoją obecnością zaszczyciła przedstawicielka międzynarodowej firmy kurierskiej ,,TNT”, pani Sara Urbańczyk. Pani Urbańczyk wygłosiła bardzo interesującą prelekcję na temat działalności firmy, a także zaprezentowała krótki film, który zobrazował codzienne zmagania kurierów w doręczeniu przesyłek. Uczniowie naszej szkoły byli zachwyceni wystąpieniem p. Sary oraz możliwością poznania pracy kuriera ,,od kuchni”.

a

 
Walentynki w SP
14 lutego w szkole podstawowej obchodzono  bardzo romantyczne walentynki. Samorząd uczniowski zajął się pocztą w SP i GIM. Bardzo wielu uczniów oraz nauczycieli otrzymało kartkę walentynkową z miłosnym wyznaniem, a niektórzy szczęściarze dostali  róże . Dodatkowo zakochani i nie tylko mogli zrobić sobie zdjęcie w FOTO BUDCE wykonanej przez panie: Wiolę, Kasię i Anię wraz z uczniami klas II . W tym dniu królował w szkole kolor miłości -czerwony. Zapraszamy do bogatej galerii.

 

 
 Sukcesy w konkursie Memory Master

10 lutego 2017r otrzymaliśmy wyniki
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LEKSYKALNEGO
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO MEMORY MASTER.

Konkurs ten odbył się w naszej szkole 1 grudnia 2016r.  14 uczniów z naszej szkoły wzięło w nim udział. Konkurs miał formę testu pisemnego, który sprawdzał znajomość słownictwa z języka angielskiego.
Dwie uczennice z naszej szkoły zdobyły 100 punktów na 100 możliwych i tym samym zdobyły tytuł   laureata  konkursu. Są to:
Aleksandra Urbańczyk –  kl. II Gimnazjum
Wiktoria Krawczyk – kl. V Szkoła Podstawowa

Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie, osiągnęli także  wysokie miejsca

Tytuł   laureata II stopnia otrzymała: Beata Mićka – kl. V Szkoła Podstawowa (97/100 punktów), Kinga Małyska – kl. VI Szkoła Podstawowa  (96/100 punktów)
Tytuł  laureata III stopnia zdobyła: Natalia Wasylów – kl. I Gimnazjum  (91/100 punktów), Angelika Soluch – kl. VI Szkoła Podstawowa  (94/100 punktów) , Marta Wystalska– kl. V Szkoła Podstawowa (90 /100 punktów)
Troje uczniów zdobyło wyróżnienia: Agata Mienkina kl. V Szkoła Podstawowa (89/100 punktów), Inga Kozińska kl. III Gimnazjum (88/100 punktów), Bartosz Małyska kl.  III Gimnazjum  (88/100 punktów)

Wszystkim uczestnikom gratulujemy życząc dalszych sukcesów w nauce.

memorym1memorym2

 
 Wycieczka do Straży
Dnia  09.02.2017 roku uczniowie  klasy  IIIb pod kierunkiem pani Małgorzaty Jelonek udali  się na wycieczkę do Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej  w  Oleśnie. Dzięki  życzliwości  strażaków dzieci obejrzały wozy  strażackie i ich wyposażenie, sprzęt strażacki oraz zwiedziły  budynek straży pożarnej. Zapoznano  dzieci z zawodem strażaka i ich obowiązkami. Niebywałą  atrakcją dla uczniów była  możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, munduru  bojowego oraz ubrania, które zabezpiecza strażaka przed wejściem  do palącego się pomieszczenia. Dzieci również z wielką chęcią przebywały w wozie strażackim. Strażacy  zaprezentowali nam  próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w trudnych warunkach. Uczniowie także zwiedzili pomieszczenie powiadamiania ratunkowego, gdzie  mogli przyjrzeć się pracy dyżurującego strażaka. 
Na zakończenie  pobytu uczniowie wręczyli strażakom podziękowanie za przekazane cenne informacje o trudnej pracy strażaka oraz za  umożliwienie zwiedzenia obiektu straży. Strażacy poczęstowali nas słodyczami. Zadowoleni i  pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 
 Wyjazd na kulig i lodowisko

1 lutego 2017r. korzystając z zimowej aury uczniowie klasy I A, I B oraz klasy III A  GIMNAZJUM wybrali się na lodowisko i kulig do Starego Olesna. Zabawa była przednia. Mogliśmy obserwować wzloty i upadki nowicjuszy i zaawansowanych łyżwiarzy. Fantastyczny godzinny kulig, gorąca herbata i ognisko z kiełbaskami dopełniły program  tej wycieczki.  Zawsze towarzyszył wszystkim uśmiech. Opiekunami podczas wyjazdu byli p. Karina Mrozek, p. Marzena Grajcar, p. Radosław Poraj, p. Bartłomiej Antczak oraz p. Marek Biłos.

Można śmiało powiedzieć, że wycieczka była udana. Młodzież oderwana od komputera i telewizora mogła poprawić koordynację ruchową oraz aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Zmęczeni, ale uśmiechnięci, zadowoleni i zrelaksowani bezpiecznie wrócili do domu z nadzieją na kolejny taki wyjazd.

 

 
 Konkurs Informatyczny

W dniu 08.02.2017r. uczeń klasy 6a Nikolas Kauf wziął udział w I Powiatowym Konkursie Informatycznym, który odbywał się w Szkole Podstawowej w Kulejach. Konkurs składał się z IV etapów.
Etap I to test wiedzy który obejmował materiał z zakresu programu nauczania informatyki dla szkół podstawowych. Etap II obejmował wykonywanie zadań praktycznych na komputerze z wykorzystaniem programów komputerowych Etap III obejmował wykonywanie zadań z zakresu programowania w Scratchu. Etap IV polegał na rozpoznawaniu, nazywaniu i określaniu przeznaczenia i działania urządzeń wykorzystywanych w informatyce.
Nikolas świetnie poradził sobie z zadaniami i zajął III miejsce.
GRATULUJEMY.

DSC_0569

 
 Wizyta w przedszkolu

Dnia 3 stycznia 2017 r. klasa IIIa wraz z wychowawczynią p. Wandą Pilarz wybrała się z wizytą do przedszkola. Tam zostali bardzo miło przyjęci przez dzieci z grupy „Muchomorki” wraz z p. Jolą Borecką, które przygotowały i wystawiły dla gości przedstawienie pt.„Zimowy koncert”. Uczniom bardzo podobał się występ, po czym wykonane zostały wspólne pamiątkowe zdjęcia. „Muchomorki” zaprosiły też klasę III do swojej sali, celem wspólnej zabawy. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem przedszkolakom i zaproszenie ich do szkoły.

20170203_103945

 
Bezpieczny Internet

W TYGODNIU BEZPIECZNEGO INTERNETU klasa III c wraz z wychowawcą Wandą Seliga i Dorotą Karkoszka uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przystajni. Tematem zajęć był – ,,Bezpieczny Internet”. Uczniowie obejrzeli multimedialną prezentację przedstawiającą dobre strony jak i zagrożenia jakie niesie ze sobą Internet, przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie korzystania z sieci. Każdy otrzymał gazetkę tematyczną, netykietę, klasową umowę o Internecie oraz ,,sieciaka” do indywidualnego wykonania. Zajęcia były bardzo ciekawe, urozmaicone, uczniowie brali w nich aktywny udział.

DSC_0376

 
Bajkowe Jasełka

W drugim tygodniu stycznia 2017 r. uczniowie klasy III c pod kierunkiem pań Wandy Seligi i Doroty Karkoszki wystawili przedstawienie ,, Bajkowe  jasełka’’. Występowali dla wszystkich przedszkolaków w Gminnym Przedszkolu Publicznym i dla uczniów klas I – III naszej szkoły. W Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Przystajni swoim występem uświetnili program 25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przedstawienie przez uczniów tradycji bożonarodzeniowej i dobrze znanych i lubianych przez dzieci i dorosłych postaci bajkowych, a także przesłania jakie sobą niosły, przyjęte były brawami, podziękowaniami i słodkim poczęstunkiem.

20170115_173051

 
Hej kolęda, kolęda…

Po feriach zimowych uczniowie klas I a i III c wraz z paniami Wandą Seligą ,Dorotą Kmieć i Dorotą Karkoszka zostali zaproszeni przez przedszkolaków na przedstawienie ,,Hej kolęda, kolęda” do Gminnego Przedszkola Publicznego w Przystajni. Sześciolatki pod kierunkiem pani Joanny Nowak zaprezentowały nam jasełka. Wystrój sali, piękne przebrania dzieci i wykonywane przez nie role bardzo nam się podobały. Zarówno nasi uczniowie jak i uczestniczące w występach przedszkolaki oraz nauczyciele brawami i słodkościami podziękowali za bardzo ładny występ.

DSC_0368

 
V Gminny Turniej Baśniowy
W środę 21 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Przystajni odbył się V Gminny Turniej Baśniowy. Został on zorganizowany przez nauczycieli polonistów, anglistów i plastyków Szkoły Podstawowej w Przystajni oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Borze Zajacińskim. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV- VI wyżej wymienionych placówek i składał się z konkursu literackiego, który dotyczył znajomości treści baśni i życiorysu braci Grimmów, z konkursu z języka angielskiego polegającego na rozwiązaniu testu sprawdzającego umiejętność czytania ze zrozumieniem, nabyte zdolności językowe oraz znajomość książki ,,The adventures of Tom Sawyer” oraz konkursu plastycznego, w którym zadaniem było wykonanie dowolną techniką pracy w formacie A4 przedstawiającej bohatera bądź postacie z wybranej baśni.

 
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”

W dniu 13. 01. 2017r. odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Zapobiegajmy pożarom” na etapie gminnym. W konkursie udział wzięli uczniowie z PSP w Borze Zajacińskim oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Przystajni.  Nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy wręczył Komendant Gminny ZOSP RP w Przystajni – pan Mariusz Koziński. Uczestnikom gratulacje złożyła również wicedyrektor szkoły pani Justyna Knopik.

W kategorii klas I – III SP – I miejsce zajął JAN WIKTOR BERG – kl. II.

W kategorii klas IV – VI SP – II miejsce zajęła ANGELIKA JANIC – kl. VI a,
a miejsce III –KAROL WURSZT – kl. IV a.

W kategorii Gimnazjum – miejsce I przypadło dla uczennicy ALEKSANDRY LEŚNIAK – kl. III C,
miejsce II – SEBASTIAN PILARZ  kl. III B,
III miejsce – KINGA GRAJCAR – I A,
wyróżnienie otrzymała LAURA KOBIELA – III B.

Prace Laureatów wezmą udział w kolejnych eliminacjach na szczeblu powiatowym.
DSC_0280
DSC_0289

 
DBI 2017

DBI_2017

zasady

 
Pilotaż programowania

l2

Nasza szkoła bierze udział w pilotażowym wdrożeniu programowania do szkół.
Celem pilotażu jest wprowadzenie i sprawdzenie w praktyce szkolnej powszechnej nauki programowania.

Więcej o pilotażu na stronie programowanie.men.gov.pl

 
Przedstawienie „Miesiąc styczeń – pora życzeń”
5 stycznia  2017 roku w  naszej  szkole odbył się  apel  dla klas  I-III, na którym uczniowie klasy  III b  pod  kierunkiem p. Małgorzaty  Jelonek wystawili  przedstawienie  pt.”Miesiąc styczeń – pora  życzeń”.  Uczniowie  w  ciekawy i pomysłowy  sposób  złożyli  razem  z czterema porami  roku życzenia noworoczne wszystkim  uczestnikom  apelu.  Piękne  stroje  małych aktorów  oraz  zaprezentowane  przez nich różnorodne  piosenki  i  wiersze  bardzo  zaciekawiły i  zachwyciły  zaproszonych  gości  tj. dyrekcję  szkoły, grono  pedagogiczne  oraz  koleżanki  i  kolegów  z  klas  I- III .  Gromkimi  brawami  zostali nagrodzeni,  a p. Dyrektor M.Rabenda  osobiście  podziękowała  za  pięknie  przygotowane  i  wykonane  przedstawienie.

 
Nie tylko nauka…
W okresie od 12 października  do 21 grudnia 2016r. uczniowie klasy III c szkoły podstawowej wzięli udział w lekcjach pływania, które odbywały się w każdą środę w Oleskiej Lagunie. Nie tylko nauka była celem tych wyjazdów, ale również świetna zabawa. Po godzinie nauki pływania, uczniowie korzystali z atrakcji, które oferuje park wodny w Oleśnie. Wsparcia finansowego temu przedsięwzięciu w formie ufundowania paliwa na przejazd udzieliła firma Droś-Sawicki z Przystajni, której serdecznie dziękujemy. Opiekę nad grupą uczniów pełniły wychowawczyni p. Wanda Seliga i p. Ilona Pośpiech.

 
Powiatowy Konkurs Historyczny

Uczniowie naszego gimnazjum biorący udział w Powiatowym Konkursie Historycznym  „Początki Państwa Polskiego do 1138r. ” zorganizowanym w ZSME im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie  zajęli następujące miejsca: Michał Brodziak drugie, Nikodem Morga trzecie, Jakub Ligenza czwarte i Lidia Szczepaniak wyróżnienie.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

 
Imieniny Grudnia
12 grudnia w naszej szkole wszyscy uczniowie SP i Gimnazjum obchodzili hucznie
Imieniny miesiąca GRUDNIA. 
Na stołówce wszyscy wspólnie przy herbatce mogli świętować zajadając się pysznymi ciastami i ciasteczkami upieczonymi przez rodziców naszych uczniów. Pyszności znikały w mgnieniu oka.

Mikołajki

6 grudnia do naszej szkoły przyszedł Mikołaj wraz ze Śnieżynkami – obdarowywał dzieci łakociami.

20161206_081111[1]20161206_081548[1]

X Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

15 grudnia 2016 roku  w Kłobucku odbył się  X Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek.  Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2  w Kłobucku. Celem  festiwalu było kultywowanie tradycji śpiewania  najpiękniejszych kolęd, integrowanie dzieci z różnych szkół całego powiatu, a przede wszystkim rozbudzanie  wokalnych talentów. Honorowym patronem  był burmistrz Kłobucka.  Naszą  szkołę reprezentowała  uczennica  klasy  III b  Milena Matyja, która zaśpiewała  kolędę „Gore – gwiazda”. Milena  wspaniale  zaprezentowała  się  przed Jury i publicznością zdobywając I  miejsce  w kategorii  klas I-III. Uczestnicy konkursu nagrodzili ją gromkimi  brawami. 
Milena  Matyja otrzymała od  organizatora  i władz Kłobucka dyplom  i nagrodę  rzeczową. Uczennicę  do  festiwalu przygotowywała wych. Małgorzata Jelonek.wp_20161215_10_39_43_pro
wp_20161215_11_50_37_pro

Festyn Mikołajkowy

Dnia 11 grudnia 2016 już ósmy raz z rzędu SKW wraz z koordynatorami zorganizowali Festyn Mikołajkowy. Grupa artystyczna TEART wystawiła baśń muzyczną, a Mikołaj dzięki uprzejmości rodziców obdarował  najmłodszych prezentami. Zebrani mogli podziwiać naszych uczniów podczas występu orkiestry dętej pod batutą Pana kapelmistrza Tomasza Dulskiego w programie świątecznym oraz zobaczyć pokaz najmłodszych cheerleaderek i grupy tanecznej działającej przy GOKSiR w Przystajni. Wolontariuszki Laura Kobiela oraz Kamila Pigieł –swoimi pięknie brzmiącymi  głosami uświetniły Mikołajkową imprezę. W czasie imprezy odbył się Kiermasz Świąteczny, zorganizowano też kawiarenkę a w niej pyszne ciasta upieczone przez Rodziców wolontariuszy z których  fundusze przeznaczono dla wychowanków Domu Dziecka w Sowczycach z którym  SKW współpracuje  już od 8 lat. Bardzo miło było gościć w tym roku w naszej szkole wychowanków i panią Elżbietę Polak –  Dyrektora Domu Dziecka w Sowczycach i wręczyć przygotowaną „Szlachetną paczkę” podczas naszego Festynu Mikołajkowego.


 

Zabawa Andrzejkowa

23 listopada uczniowie SP bawili się na dyskotece andrzejkowej „Pod czarnym kotem”


 

Wernisaż wystawy – „Moja plastyka – moja technika”

2 grudnia o godz. 14.00 uroczystym wernisażem i wręczeniem nagród laureatom Ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Moja plastyka – moja technika”, rozpoczęła się wystawa prac nadesłanych na konkurs, w którym zarówno temat, format jak i technika wykonania były dowolne. Spośród 2510 prac na wystawie pokazano 152 prace. Jedna z prac pokazanych na wystawie to praca uczennicy naszej szkoły – Alicji Jelonek z kl. I A Gimnazjum. Wystawa była dostępna dla zwiedzających w Galerii 113 w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii J. Długosza w Częstochowie w dniach 02. – 22. 12. 2016r.

Alicji serdecznie gratulujemy!

dsc_0135dsc_0137dsc_0138

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

15.11.2016r. Uczniowie klas drugich gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Barbarą Kosmowską, które odbyło się w GOKSiR, organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni.
Barbara Kosmowska absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książek dla młodzieży i dorosłych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za „Teren prywatny”. Jej powieść dla nastolatków Buba wygrała konkurs ,,Uwierz w siłę wyobraźni” była nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2003. Za ,,Pozłacana rybkę” otrzymała w 2007r. I Nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz I Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2007. Autorka bardzo interesująco opowiadała o sobie, swoich zainteresowaniach oraz pasji jaką jest dla niej pisanie. Jest mistrzynią psychologicznych portretów, opowiada o materii ludzkiego życia, w którym rzeczy ważne splatają się z błahymi, o heroizmie codzienności.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tym spotkaniu, które zakończyło się autografami i wspólnymi zdjęciami z pisarką.
dsc_0254

Powiatowy Konkurs „W świecie książek Grzegorza Kasdepke”

Uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Przystajni brali udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym ,,W świecie książek Grzegorza Kasdepke’’ organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłobuck we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Kłobucku. Celem konkursu było popularyzowanie  twórczości pisarza, rozwijanie czytelnictwa, inspirowanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie wyobraźni plastycznej uczniów oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej. 24 października 2016r. nasi uczniowie wzięli udział  w uroczystym wręczeniu nagród książkowych i dyplomów  za zajęcie I miejsca Daria Cioch z kl. III a , II miejsce  dwie uczennice kl. III b Milena Matyja i Anna Ligenza  oraz wyróżnienie dla Jakuba Marczaka z kl. III c, w spotkaniu uczestniczyła też grupa dzieci wyróżniająca się wzorowym  czytelnictwem w bibliotece szkolnej. Tę uroczystość w Szkole Podstawowej w Kłobucku uświetnił zaproszony gość Grzegorz Kasdepke. Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci, scenarzysta telewizyjnych programów dziecięcych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa) oraz seriali telewizyjnych. Jest laureatem prestiżowych nagród: m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody Edukacja XXI.
Spotkanie zakończyło się wpisaniem autografów we wcześniej zakupionych książkach autora oraz wspólnym zdjęciem  nagrodzonych dzieci.