„Uroczyste zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych” – fotorelacja

 Laureaci konkursu Memory Master

 Uczniowie wyróżnieni – klasy II Gimnazjum

 Uczniowie wyróżnieni – klasy IV

 Uczniowie wyróżnieni – klasy V

 Uczniowie wyróżnieni – klasy VI

 Uczniowie wyróżnieni – klasy VII 

POŻEGNANIE UCZNIÓW Z KLAS III GIMNAZJUM – fotorelacja

 

 

Wycieczka rowerowa uczniów z kl. Va

W przedostatnim dniu roku szkolnego 2017/2018 odbyła się rowerowa wycieczka szkolna, w której uczestniczyli uczniowie z klasy V a wraz z opiekunami. Trasa wycieczki przebiegała wśród malowniczych terenów pobliskich miejscowości. Podczas przejazdu oglądaliśmy wspaniałe widoki oraz podziwialiśmy przyrodę. Aktywna forma spędzania wolnego czasu w połączeniu z bezpieczeństwem i słoneczną pogodą, spodobała się wszystkim uczestnikom wycieczki.

 

KONKURS LEKSYKALNY „MEMORY MASTERS”

SUKCESY UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE  LEKSYKALNYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „MEMORY MASTER”– edycja wiosenna 2018

Wyniki:

  • Dominika Matuszczyk – tytuł laureata
  • Patrycja Kozińska, Beata Mićka, Wiktoria Krawczyk, Julia Brodziak – tytuł laureata II stopnia
  • Alicja Jelonek, Bartosz Drosik, Kinga Grajcar, Natalia Wasylów, Wiktoria Seliga, Anna   Mokros, Jakub Malinowski – tytuł laureata III stopnia
  • Krystian Kozak, Jakub Bigielmajer, Marta Wystalska, Wiktoria Idzikowska  – wyróżnienie

Konkurs odbył się  w naszej szkole 12 kwietnia 2018r. Przystąpiło do niego 36 uczniów ze szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych. Miał formę testu  sprawdzającego znajomość słownictwa  z języka angielskiego. Przygotowując się do konkursu uczniowie korzystali z darmowych aplikacji oraz gier, które pomogły im w lekki sposób uczyć się nowego słownictwa i utrwalać to, które znają . Był to również doskonały sposób na wykorzystanie nowoczesnych technologii  w nauczaniu. Wyniki poznaliśmy 10 czerwca 2018r.

GMINNY FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Podczas tegorocznego gminnego festynu, który odbył się 10 czerwca, uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, śpiewając nie tylko w języku polskim, ale również w języku angielskim i niemieckim. Oprócz śpiewu można było zobaczyć i podziwiać  niezwykłe zdolności i talenty taneczne uczniów.  

Wycieczka edukacyjna do Muzeum Przyrodniczego w Częstochowie

13 czerwca klasa Ia wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Jelonek i p. Elą Zmorek wzięła udział w warsztatach „Ptaki okolic Częstochowy” w Muzeum Przyrodniczym w Częstochowie. Podczas zajęć uczniowie zdobyli informacje o praptakach czyli przodkach współczesnych ptaków, które żyły na Ziemi 180ml lat temu. Dzieci dokładnie poznały budowę ptaków, przystosowanie do życia w różnych środowiskach. Obejrzały kolekcję ornitologiczną, charakteryzującą ptaki żyjące w różnych środowiskach np. w lesie, na polach, w wodzie, skałach. Podsumowaniem zajęć warsztatowych było kolorowanie wizerunku sowy uszatej. Uczniowie zadowoleni i pełni wiedzy wrócili do szkoły.

Projekt „Brytyjska Rodzina Królewska”

Od lutego do maja 2018 r. czworo uczniów klasy II A gimnazjum realizowało projekt edukacyjny pt.: „Brytyjska Rodzina Królewska” pod opieką p. M.Kozińskiej. Głównym celem projektu było zapoznanie uczniów z istotnymi faktami i informacjami na temat członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej oraz poznanie i zrozumienie ich obyczajów. Uczestnicy projektu mieli za zadanie zebranie najważniejszych informacji dotyczących osób rodziny królewskiej, przygotowanie informacji na temat ustroju panującego w Zjednoczonym Królestwie, obyczajów panujących wśród członków rodziny królewskiej, sposobów spędzania przez nich wolnego czasu oraz miejsca ich zamieszkania. Formą prezentacji projektu było opracowanie bloga. Zapraszamy więc do odwiedzenia strony:
brytyjskarodzina.blogspot.com

Podsumowanie Konkursów z Języka Niemieckiego

  1. Konkurs z Języka niemieckiego dla Gimnazjalistów oraz dla szkół podstawowych powiatu kłobuckiego.

Uczniowie naszej szkoły postanowili, jak co roku, spróbować swoich sił w dość trudnym konkursie z języka niemieckiego. Niestety, pomimo przygotowań nie udało im się osiągnąć następnego szczebla, jednak serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku, ponieważ zdobyta wiedza na pewno Będzie bardzo przydatna;)

        2. Konkurs plastyczno językowy „In der Marchenwelt der Gebruder Grimm” w WOM w Częstochowie

W konkursie udział wzięły 3 osoby. Były to: Katarzyna Grzywińska kl.4B, Sarah Schauster kl.4 C oraz Patrycja Krawczyk kl.5A. Zadaniem uczniów było stworzenie komiksu w języku niemieckim ilustrującego jedna z baśni Braci Grimm. Trudność polegała na tym, ze owa baśń miała zostać wymyślona „na nowo, ale w czasach współczesnych”. Dziewczęta wykazały się wspaniała kreatynością i każda praca zasługiwała na nagrodę, tym bardziej, ze język niemiecki w szkole podstawowej na szczeblu klasy 4 czy 6 nie jest nauczany w większości szkol. Trud został na szczęście doceniony i każda z uczestniczek otrzymała nagrody-upominki, natomiast Sarah Schauster zdobyła wyróżnienie.

  1. X Powiatowy konkurs z języka niemieckiego w Krzepicach

W kwietniu 2018 w Krzepicach odbyła sie kolejna edycja konkursu z języka niemieckiego. Brały w nim udział Nel Bolewska-kl.2 B gimnazjum oraz Adrianna Ślusarczyk 2A gimnazjum. Konkurencja była ogromna. Serdecznie gratulujemy uczennicy kl. 2A Adriannie Ślusarczyk, która zajęła 7 miejsce na ponad 20 możliwych. Powodzenia na rok następny;)

  1. Konkurs Piosenki Świątecznej w języku angielskim i niemieckim w Częstochowie

W styczniu odbył sie konkurs Piosenki Statecznej w Języku angielskim i niemieckim w jednej ze szkol podstawowych w Częstochowie. Nasza Szkole reprezentowały następujące osoby: Weronika Jędrak, Kamila Pigieł oraz Kinga Matyska. Zarówno Kamila jak i Kinga śpiewały piosenkę świąteczną w języku niemieckim („Letzte Weihnacht” oraz „Weisse Weihnacht”) natomiast Weronika wystąpiła z utworem w języku angielskim pt. „Mary did you know”. Kamila Pigieł zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim i mamy nadzieje na kolejne występy w przyszłym roku.

  1. Konkurs piosenki obcojęzycznej Z piosenka po Europie..

W maju w SP 16 w Częstochowie odbył sie konkurs piosenki obcojęzycznej, w którym nasza szkoła była reprezentowana przez Kamile Pigieł. Uczennica klasy trzeciej gimnazjum wystąpiła z piosenka w języku niemieckim pt. „Wir leben den Moment”, która zapewniła jej wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.;)

Wycieczka Kraków/Bochnia/Zator

W dniach 29 – 30. 05. 2018r. uczniowie klas V i VI wraz z opiekunami wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa, Bochni i Zatoru.
Punktualnie o 6 rano ruszyliśmy po wspaniałą przygodę. Pierwszym punktem wycieczki był Aqua Park w Krakowie. Podczas 3 godzinnego pobytu na basenie, każdy  uczeń mógł skorzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi, biczy wodnych, basenu sportowego, wspinaczki oraz dzikiej rzeki.  Czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Po pobycie, uczniowie wraz z opiekunami posilili się pysznym obiadem.

Następnym punktem wycieczki była najstarsza w Polsce Kopalnia Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Dzięki udostępnionej nam Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznawaliśmy historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dzięki holograficznym i interaktywnym inscenizacjom oraz przestrzennym słuchowiskom, które mijaliśmy, grupa mogła zobaczyć, jak naprawdę wyglądała praca górnika w kopalni. W trakcie zwiedzania dzieci nie tylko dowiedziały się o tradycjach i obyczajach górników, ale również miały możliwość podziwiania prawdziwych arcydzieł wykonanych w soli. Kolejną atrakcją był rejs łódką, podczas którego dzieci same mogły skosztować jaki smak ma woda. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie kolacji. Noc spędziliśmy w tej samej komorze, co niewątpliwie okazało się wspaniałą przygodą. Rano, po zjedzeniu pysznego śniadania opuściliśmy kopalnię i udaliśmy się do Zatoru, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji i niezapomnianych wrażeń. W tym największym Rodzinnym Parku Rozrywki „Energylandia” nasi uczniowie pod czujnym okiem opiekunów spędzili cały dzień pokonując swoje „strachy i słabości”. W parku tym nie zabrakło adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Każdy z uczniów znalazł coś dla siebie: karuzele, kolejki, roller-coastery, zjeżdżalnie, łódki, czy huśtawki. Uśmiechy gościły na naszych twarzach przez cały dzień. Następnie zmęczeni, aczkolwiek szczęśliwi udaliśmy się w podróż powrotną do szkoły, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

Wycieczkę zdecydowanie możemy zaliczyć do udanych.

 

Zbiórka makulatury

W dniach 14-15 maja 2018r. w naszej szkole odbyła się zbiórka makulatury zorganizowana przez Szkolne Koło Ekologiczne.
Celem akcji było zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych
z segregacją odpadów. Akcja wdraża uczniów i ich rodziny do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Jest to praktyczna edukacja ekologiczna, która wymaga konsekwencji i wytrwałości.

Zebrano 5030 kg makulatury.

SKE i jego opiekunowie dziękują wszystkim za zaangażowanie.

Zbiórkę przeprowadzono w formie konkursu .

I miejsce klasa IV c – 996 kg
II miejsce klasa Va – 873 kg
III miejsce Vb – 655 kg

 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Dnia 23 maja 2018r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, którą jest Maria Konopnicka. Podczas uroczystości przedstawiono zebranej w sali gimnastycznej społeczności szkolnej oraz przybyłym gościom interesujący program artystyczny połączony z prezentacją multimedialną obrazującą życie i twórczość  naszej patronki.Akademia została przygotowana przez uczniów z klas IV wraz z wychowawcami. 
Spotkanie było także dobrym momentem, aby Wójt Gminy Przystajń Henryk Mach oraz Dyrektor Szkoły Monika Rabenda wręczyli  nagrody i dyplomy uznania uczniom, którzy zajęli najwyższe lokaty w różnych konkursach, odbywających  się w ciągu ostatnich tygodni.

 

Wycieczka do Ziemi Świętokrzyskiej

W dniach 28-29.05.2018r. uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami – p. Anitą Pradelą, p. Iwoną Grabarczyk, p. Katarzyna Purą oraz p. Ilona Grajcar – pojechali na 2-dniowa wycieczkę do Ziemi Świętokrzyskiej. Zbiórka była w poniedziałek o godz. 6.20 przed szkołą. Na miejscu dotarliśmy ok. 10.00. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni, który jest usytuowany na malowniczych terenach.Dzieci były pod ogromnym wrażeniem budowli oraz historii, która jest z nimi związana, ponieważ mogły zobaczyć, jak wyglądało życie dawniej. Na terenie muzeum zgromadzone są najcenniejsze zabytki XVIII/XIX wiecznego budownictwa drewnianego z terenu Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej, obiekty wiejskie oraz małomiasteczkowe, dwór, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego.
Następnie udaliśmy się do Zamku w Chęcinach, z którego rozlegały się przepiękne widoki Ziemi Świętokrzyskiej. Uczniowie mogli na własnej skórze doświadczyć walki w zbroi czy tez strzelania z łuku, co sprawiło im szczególna przyjemność. Po takich przeżyciach szczęśliwi lecz spragnieni MC Donald’s uczestnicy wycieczki udali się na zasłużoną przerwę, by nabrać sił na następne atrakcje.
Kolejnym punktem zwiedzania było miasto Kielce, Rezerwat Kadzielnia, Rynek z ciekawymi zabytkami jak również największe w Polsce Muzeum Minerałów, w którym to uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się, w jaki sposób szlifuje się minerały lub inne kamienie. Po tylu nowych doznaniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do hotelu „Ameliówka” na zasłużony odpoczynek oraz obiadokolację.
II Dzień
Ok. godz. 8.30 ( po śniadaniu) wyjechaliśmy z hotelu do miejsca, z którego zaczynała się wyprawa na Łysa Górę, gdzie zwiedzono kościół pw. Św Trójcy – najstarsze sanktuarium w Polsce z relikwiami krzyża świętego) oraz Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, poczym przeszliśmy do Gołoborzy. Wyprawa zakończyła się w miejscowości Szklana Huta. Zmęczone, prawie 5-ciogodzinną wycieczką, lecz szczęśliwe dzieci wraz z nauczycielami, pilotem i panią przewodnik wrócili do autokaru, którym udali się na posiłek, a następnie do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, w którym to zafascynowani uczniowie mieli okazję poznać siebie, tzn. człowieka, jego budowę, zmysły i funkcjonowanie.
I na tym zarówno klasy czwarte jak i ich opiekunowie zakończyli zwiedzanie Ziemi Świętokrzyskiej. Wróciliśmy ok. 19.30 pod budynek szkolny w Przystajni, pod którym czekali stęsknieni rodzice.

 

Wycieczka do Warszawy

Od 23 do 25 maja 2018r.  uczniowie klas II Gimnazjum wraz z wychowawcami: p. R. Porajem, p. K. Mrozek, p. M. Kozińską i p. D. Szczepaniakiem uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Warszawy. Zobaczyliśmy barokowo – klasycystyczny Zamek Królewski, zespół pałacowo-parkowy Łazienki Królewskie, rezydencje barokową Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Telewizję Polską, Krakowskie Przedmieście. Ważnym punktem naszej wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta.Przewodnik pokazywał i opowiadał nam o najważniejszych miejscach i pomnikach. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syrenki, Barbakan oraz Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Jednym z punktów naszej wycieczki dydaktycznej były Powązki- najstarszy i najbardziej znany cmentarz w Polsce, na którym spoczywa wiele zasłużonych osobistości. Spacerując po alejkach można niemalże czytać, jak w otwartej księdze z życia dawnej Warszawy. Zwiedziliśmy też Muzeum Więzienia Pawiak- szczególne miejsce w historii Warszawy i Polski.

Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na Stadionie Narodowym była spełnieniem marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Niewątpliwie atrakcją był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mieliśmy możliwość podziwiać Warszawę z lotu ptaka.

Ostatnim punktem programu było Centrum Nauki Kopernik, w którym to uczniowie mogli podziwiać prawie 450 eksponatów w 4 galeriach. Z takich dziedzin jak: Człowiek i środowisko, Świat w ruchu, Korzenie Cywilizacji, Strefa Światła. Po tych atrakcjach wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do autokaru, aby rozpocząć podróż powrotną do domu

Ta wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących Warszawy, zobaczyliśmy najpiękniejsze i najważniejsze miejsca, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do naszej trzydniowej przygody.

 

DZIEŃ MATEMATYKI

15 maja 2018r w naszej szkole już po raz ósmy nauczyciele matematyki  p. Karina Mrozek i p. Anita Pradela zorganizowały DZIEŃ  MATEMATYKI a to wszystko w myśl zasady „Matematyka jest kluczem do nauki, którego nie można zgubić, więc spróbuj go polubić”.Rozpoczął się 3 godzinnymi warsztatami matematycznymi „Sześcian na różne sposoby” oraz „Mandale” dla uczniów  szkoły i laureatów konkursu matematycznego szkoły podstawowej, gimnazjalistów oraz laureatów konkursu powiatowego prowadzonymi przez nasze nauczycielki  p. K. Mrozek i  p. A. Pradela. Warsztaty matematyczne zorganizowane podczas DNIA MATEMATYKI bardzo się podobały uczniom i zaproszonym gościom, z wielkim zaangażowaniem w nich uczestniczyli i na zakończenie pytali czy za rok będą znów takie ciekawe i twórcze zajęcia.

Punktem kulminacyjnym tego dnia było ogłoszenie wyników konkursów:

  • VI Powiatowego Konkursu MATEMATYKA WOKÓŁ NAS – w ujęciu fotograficznym ucznia” – PATRONAT Starostwo Powiatowe  w Kłobucku oraz  Gmina Przystajń, 
  • II Szkolnego Konkursu Matematycznego „JESTEM MISTRZEM MATEMATYKI” organizowanego w SP w Przystajni.

Na zakończenie i podsumowanie obchodów DNIA MATEMATYKI  z rąk Wójta Gminy Przystajń  – Henryka Macha, Dyrektora Szkoły – p. Moniki Rabendy oraz organizatorów: p. K. Mrozek i p. A. Pradela, zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody sponsorowane przez Starostwo Powiatowe oraz  Gminę Przystajń. 


    
 

Dzień Dziecka

W piątek 1 czerwca odbył się w szkole Dzień Dziecka. O godz. 9:00 uczniowie zebrali się na boisku szkolnym, rozłożyli koce piknikowe i przygotowali się do zaplanowanych przez SU gier i zabaw. SU zorganizował wiele konkursów sprawnościowych i innych atrakcji. Poszczególne klasy rywalizowały w następujących konkurencjach – hokej w kaloszach, bieg w japonkach, babki z piasku oraz w zabawach w „paletę” i „wężyki”. Jednak nie tylko uczniowie brali udział w konkurencjach! Wychowawcy rywalizowali dla swoich klas w konkurencjach tj. ubijanie piany na czas i rzut kaloszem na odległość. Konkursy były rozgrywane w kategoriach: klasy 1-3 SP, klasy 4-6 SP oraz klasy 7 SP wraz z klasami gimnazjalnymi. Wśród tych kategorii zwycięzcami zostali:
– Klasy 1-3 SP: klasa 1b
– Klasy 4-6 SP: klasa 6a
– Klasy 7 SP i gimnazjum: klasa 7b
              Nagrodami były darmowe pizze dla zwycięskich klas. Zwycięzcy dostaną nagrody 18 czerwca. SU zadbał również o to, by w tym dniu wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni i w związku z tym, każdy uczeń otrzymał czekoladowego batonika. Uczniowie mogli także zakosztować pysznych lodów, które były sprzedawane przez SU w sklepiku lodowym. Co więcej, w ten dzień uczniowie kończyli lekcje wcześniej, nie mieli typowych zajęć lekcyjnych, a panie kucharki zadbały o to, by obiad w tym dniu był również nietypowy i zaserwowały uczniom przepyszne hot-dogi. Uczniowie dostali również czekolady i soki.
Wszyscy świetnie się bawili!

 

Konkurs ,,Wiosna w obiektywie”

W kwietniu 2018r. nauczyciele Szkoły Podstawowej w Przystajni – świetlicy ogłosili  konkurs fotograficzny – Wiosna w obiektywie. Celem konkursu było: uchwycenie piękna otaczającej przyrody w okresie wiosennym; rozwijanie umiejętności dostrzegania walorów przyrodniczych najbliższego otoczenia; propagowanie fotografii jako kreatywnej formy spędzania wolnego czasu.
Wpłynęło 10  prac od czterech uczestników. Jury przyznało nagrody następującym uczniom:
I miejsce – Małgorzata Siódmak – klasa V a
II miejsce – Adrianna Ślusarczyk – klas II A Gimnazjum
II miejsce – Wiktoria Idzikowska – klasa V a
III miejsce – Justyna Polak – klasa V a

 

LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

W dniu 18 maja 2018 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w XIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Zaczarowany ogród”. Celem konkursu byłą prezentacja oraz promocja twórczości dzieci i młodzieży, pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia twórczego. Młodzi artyści musieli wykonać w dowolnej technice kolorystycznej fantastyczną kompozycję, ukazującą zaczarowany ogród inspirowany światem fauny i flory, wzbogaconej o własną wyobraźnię twórczą. Na konkurs wpłynęło 679 prac w różnych kategoriach wiekowych.  Uczniowie naszej szkoły chętnie i licznie wzięli udział w tym konkursie, a trójce z nich udało się zająć zaszczytne miejsca.  I tak: 

I miejsce zajęła uczennica z klasy VIIa  Agata Bigielmajer

Z kolei w kategorii klas IV-VI  miejsce II zajął Karol Wurszt z klasy Va, a III miejsce uczennica Natalia Wurszt również z klasy Va. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. 

     

KONKURSY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W II semestrze roku szkolnego nasi uczniowie wzięli udział w kilku konkursach promujących znajomość języka angielskiego.

W dniu 27 lutego, 18 uczniów z klas 5, 6 oraz II gimnazjum wzięło udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego FOX pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Uczniowie musieli nie tylko wykazać się dobrą znajomością słownictwa i gramatyki języka angielskiego ale także odpowiedzieć na pytania dotyczące zadanej im do przeczytania lektury.

Spośród wszystkich piszących najlepszy wynik osiągnęła Patrycja Kozińska (5a), która została laureatką tego konkursu i w nagrodę weźmie udział w kilkudniowym wakacyjnym obozie językowym! Serdecznie gratulujemy!

Pozostali uczestnicy spisali się również bardzo dobrze co dało naszej szkole I miejsce w powiecie kłobuckim (spośród 6 szkół, które brały udział w konkursie) ze średnim wynikiem 53,43%.

23 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej odbył się V Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego: „Easy English”. Celem konkursu było rozbudzanie wśród uczniów gimnazjum zainteresowania nauką języka angielskiego oraz doskonalenie kompetencji językowych. W konkursie brało udział 27 uczestników z 14 szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3A: Jakub Ligenza oraz Aleksandra Urbańczyk.  Jakub wykazał się dużą wiedzą i pod względem ilości zdobytych punktów zajął 5 miejsce.

W dniu 6 kwietnia, uczniowie klasy 2A gimnazjum – Julia Brodziak oraz Bartłomiej Drosik z sukcesem reprezentowali naszą szkołę w IV Powiatowym Konkursie Językowym „Mistrz Języka Angielskiego i wiedzy o Londynie” dla uczniów szkół gimnazjalnych zorganizowanym przez ZS nr 2 w Kłobucku. Julia zajęła w tym konkursie pierwsze a Bartek drugie miejsce! Gratulujemy sukcesu!

12 kwietnia liczna grupa uczniów klas 4 – 7 szkoły podstawowej oraz II – III gimnazjum przystąpiła do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu leksykalnego Memory Master. Na wyniki tego konkursu jeszcze czekamy i trzymamy kciuki za naszych uczniów.

24 kwietnia 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Krzepicach odbył się II Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu kłobuckiego. Celem konkursu było propagowanie nauki języka angielskiego, rozwijanie uzdolnień uczniowskich, pobudzanie ich do twórczego myślenia, motywowanie do samodzielnego doskonalenia sprawności językowych, stworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji oraz integracja szkół gimnazjalnych.

Do konkursu przystąpiło 30 uczestników reprezentujących 8 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Brodziak (2A), Bartłomiej Drosik (2A), Natalia Wasylów (2B) oraz Krystian Kozak (3B). Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami testu konkursowego i wykazali się dużą wiedzą, niestety nie zdołali zająć nagradzanych miejsc. 

Zwycięzcom gratulujemy odniesionych sukcesów! Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za liczny w nich udział i życzymy im powodzenia w kolejnych konkursach!

 

Planetarium Orbitek

9 maja 2018 r. Naszą Szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium Orbitek. Podczas seansów uczniowie zostali zabrani w podróż po wszechświecie. Oglądając niebo w Dmuchanej Kopule m.in. odwiedzili planety Układu Słonecznego,poznali Gwiazdozbiory znaków Zodiaków, odnaleźli Wielką i Małą Niedźwiedzicę, przypomnieli sobie zagadnienia związane z ruchem wirowym i obiegowym Ziemi. Na zakończenie każdego pokazu wszyscy mogli przejechać się kosmiczną kolejką górską.
Pokazy dostarczyły uczniom niezapomnianych przeżyć, zaspokoiły ciekawość oraz uzupełniły omawiany na lekcjach materiał.

 

III POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY POD HASŁEM ,,W SŁUŻBIE OJCZYŹNIE”

W czwartek 26 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół w Krzepicach odbył się III Powiatowy Konkurs Czytelniczy pod hasłem ,,W służbie ojczyźnie”. Uczennica naszej szkoły Dominika Matuszczyk z klasy VII ,,a” zajęła w nim III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

Warsztaty kulinarne „Consonni”

W dniu 24 kwietnia odbyła się wycieczka na warsztaty kulinarne „Consonni” w Kamyku, w której uczestniczyli uczniowie klasy IIa i IIIa SP. Dzieci bardzo miło i aktywnie spędziły czas, wykonując ciasteczka z masy czekoladowej i marcepanowej, które poźniej zabrały do domu.

 

22 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

24 kwietnia 2018r. z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi Szkolne Koło Ekologiczne zorganizowało warsztaty ekologiczne, podczas których zaprezentowano wystawę skał i minerałów.
          Zajęcia ekologiczne skierowane dla klas I-III szkoły podstawowej prowadziły uczennice z klasy II a gimnazjum. Podczas zajęć przekazano krótką informację dotyczącą Dnia Ziemi. Młodsi uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach polegających na segregowaniu odpadów, rozwiązywali karty pracy gdzie wykazali się znajomością zagadnień ekologicznych.
          Cennym akcentem obchodów Święta Ziemi w naszej szkole była wystawa prywatnych zbiorów skał
i minerałów, zaprezentowana przez Patryka Zabawę- ucznia klasy VIIb .
Wśród prezentowanych okazów były m. in. róża pustyni, ametysty, cytryny, turmaliny, opale, agaty. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali informacji i ciekawostek dotyczących eksponatów.
Bezpośredni kontakt z przepięknymi wytworami przyrody nie tylko poszerzył wiadomości przyrodnicze uczniów, ale wywołał wiele emocji i rozbudził zainteresowania.
Po wysłuchaniu prelekcji oraz obejrzeniu wystawy uczniowie otrzymali od prelegenta pamiątkowe niewielkie kryształy górskie.

 

MARSZ NADZIEI

Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami wzięli udział w Marszu Nadziei, który odbył się  13 kwietnia 2018 r. w Częstochowie. Barwny korowód niosący nadzieję-towarzyszącą każdemu choremu na raka wyruszył  z placu Daszyńskiego. W niebo unosiły się okrzyki: HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE! oraz POMAGAMY, WSPIERAMY, DAJEMY NADZIEJĘ! Marsz zakończył się  na błoniach Jasnej Góry gdzie odbyła się modlitwa za chore dzieci i dorosłych będących pod opieką Hospicjum.
Szkolny Klub Wolontariusza  jak co roku  włączył się także w publiczną zbiórkę funduszy do puszek na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną przed kościołami w  naszych parafiach w dniu 15 kwietnia 2018r. Wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji serdecznie dziękujemy bo przecież „hospicjum to też życie”.

 

V POWIATOWY KONKURS KULTUROWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Uczniowie z naszej szkoły zajęli czołowe miejsca w  
V POWIATOWYM  KONKURSIE  KULTUROWYM  Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
‘ATTRACTIONS  OF  ENGLISH- SPEAKING  COUNTRIES – LONDON’

1 miejsce – Piotr Łuczak ; 2 miejsce (ex aequo) – Kamil Galiczak i Karol Wurszt
Konkurs co roku jest organizowany przez Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza  we Wręczycy Wielkiej. Polega na wykonaniu przestrzennej pracy, będącej reprodukcją wybranej budowli, postaci, symbolu lub innej popularnej atrakcji turystycznej krajów anglojęzycznych, w tegorocznej edycji tematem przewodnim był Londyn. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą  pomysłowością i talentem tworząc ciekawe i piękne  prace.

 

Dzień czekolady

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY PRZYPADA 12 KWIETNIA w związku z tym
Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do świętowania i ubrania się w
kolorach czekolady. Od samego rana działał w szkole sklepik czekoladowy w
którym oferowano: cukierki, batoniki, draże, deserki , musy, mleko
czekoladowe i tosty z nutellą. Największą popularnością cieszyły się
tosty i wspaniała czekolada na gorąco z bitą śmietaną . Wszyscy się
słodko bawili czego dowodzą zdjęcia z ogromnymi kolejkami.

 

II edycja Powiatowego Konkursu Plastyczno – Literackiego „MOJE JEDYNE MARZENIE”

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kłobucku również w tym roku zaprosiła uczniów naszej szkoły do udziału w II edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno – Literackiego dla osób niepełnosprawnych pod hasłem „MOJE JEDYNE MARZENIE”. W tym roku udział wzięli uczniowie: Bartosz  Kozak (z wierszem „Moje marzenie”), Błażej Woźny (z wierszem „Marzy mi się…”) oraz Anna Kierat (praca plastyczna „Wymarzona wycieczka”) Uczniowie Bartosz oraz Błażej zdobyli wyróżnienia, za które otrzymali dyplomy i małe upominki. Natomiast Ania zdobyła I nagrodę w konkursie, za którą otrzymała fantastyczną nagrodę – tablet. GRATULUJEMY ! 🙂 Opiekunami uczniów były panie: Joanna Poraj, Ilona Grajcar oraz Magdalena Pilch

 

Powiatowy Turniej Warcabowy

10.04.2018r. w Kłobucku przeprowadzony został XIV POWIATOWY TURNIEJ WARCABOWY chłopców oraz dziewcząt. Reprezentanci naszej szkoły zostali wyłonieni podczas gminnego turnieju. Byli to:klasy III-IV SP.- Roksana Walaszczyk klasy V-VI SP.- Fabian Walaszczyk klasy VI-VII SP.- Karolina Leśniak gimnazjum- Daniel Kała, Bartosz Piechel Turniej obfitował w wiele emocji i zdrowej rywalizacji oraz okazał się bardzo pomyślny dla naszych uczniów.Brąz otrzymali Daniel Kała oraz Fabian Walaszczyk. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzmy dalszych
sukcesów.

20180410_110909[1]

Zdjęcie 1 z 8

 

XVI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

28.03.2018r. w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Szukamy Mistrza”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Brodziak kl.IIa, Nikol Berg-kl. IIb i Kinga Grajcar również kl.IIb (op. p. S. Płuska). Bardzo się cieszymy, bo to właśnie Kinga Grajcar zajęła II miejsce, pokonując wielu przeciwników w trudnych „potyczkach ortograficznych”.

Konkurs ekologiczny „Ja i moja planeta”

Dnia 28 marca  został przeprowadzony w klasach I-III Szkoły Podstawowej konkurs ekologiczny „Ja i moja planeta”. Każdą klasę reprezentował 2-osobowy zespół a sam konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu. Wszystkie zespoły z odpowiednią ilością punktów przechodziły do drugiego etapu. W drugim etapie zespoły miały następujące zadania: rozwiązywanie krzyżówek, uzupełnianie zdań, odpowiadanie na wylosowane pytania, układanie zdań z rozsypanki wyrazowej oraz dokańczanie przysłów. Wszyscy uczniowie wykazali się bogatą wiedzą ekologiczną. Zwycięski zespół to klasa IIIc, która zajęła I miejsce. II miejsce zdobył zespół klasy IIIa, a na trzecim miejscu znalazł się zespół klasy IIa.  Zespoły zostały nagrodzone dyplomami, książkami o tematyce przyrodniczej oraz innymi nagrodami rzeczowymi. Organizatorami konkursu były p. Małgorzata Jelonek oraz p. Dorota Sas. 

 

22 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

            22 marca 2018r. z okazji Dnia Wody Szkolne Koło Ekologiczne zaprosiło do naszej szkoły pasjonatów i kolekcjonerów skarbów mórz i oceanów: pana Stanisława Janturę i panią Żanetę Przyjemską, którzy wygłosili prelekcję i zaprezentowali wystawę pt.: „Skarby mórz i oceanów”.
            Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji przyrody, opartej na 500 naturalnych okazach flory i fauny z rejonu Wielkiej Rafy Koralowej, Morza Śródziemnego i Morza Bałtyckiego zgromadzonych przez podróżnika i jego córkę na przestrzeni wielu lat . Wśród prezentowanych eksponatów były m. in. rekin koralowy i rekin marmurkowy oraz szczęki rekina ludojada. Można też było podziwiać egzotyczne ryby zamieszkuje głębiny oceaniczne – najeżkę oraz papugorybę, ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek, jeżowców oraz należącego do skorupiaków królewskiego kraba. Żywe skamieniałości reprezentowane były przez łodziki i skrzypłocze.
Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali ciekawostek dotyczących tajemnic wodnych głębin. Obejrzeli unikatowe okazy mięczaków, kolekcję muszli ozdobnych (murex, tryton olbrzymi, perłopławy, stożki, przyłbice, przegrzebki), a także muszlę największego ślimaka na świecie – syrnixa.
Ta żywa lekcja przyrody nie tylko dostarczyła mnóstwo wiedzy i poszerzyła wiadomości przyrodnicze uczniów, ale z pewnością była motywacją do dalszych poszukiwań i zachętą do rozwijania własnych zainteresowań.
Po wysłuchaniu prelekcji oraz obejrzeniu wystawy można było także zakupić ciekawe pamiątki.
            Wystawa zakończyła się złożeniem podziękowań na ręce pana Jantury i jego córki pani Żanety Przyjemskiej.
Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Przystajń za finansowe wsparcie, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w ciekawej lekcji poznania środowiska wodnego mórz i oceanów.

 

 

Konkurs na „Klasową i Grupową Palmę Wielkanocną”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przystajni przystąpili do konkursu na Palmę Wielkanocną pod patronatem Dyrektora Szkoły Podstawowej, Wójta Gminy i ks. Proboszcza Parafii św. Trójcy w Przystajni.
           Celem konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Ponadto uczestnictwo w konkursie stworzyło okazję do kultywowania tradycji i wartości chrześcijańskich.

Urząd Gminy w Przystajni ufundował nagrody dla uczestników konkursu „Klasowa i Grupowa Palma Wielkanocna”.

Jury dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i składa wyrazy uznania.

W ramach podziękowania dla wszystkich uczniów szkoły za trud włożony w przygotowanie przepięknych palm wielkanocnych, dyrekcja szkoły przygotowała dla uczestników konkursu słodki, świąteczny poczęstunek.

 

 

Warsztaty Wielkanocne

21 marca opiekunowie panie J.Poraj, M. Pilch i I. Grajcar zorganizowały warsztaty wielkanocne z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Tematem tegorocznych warsztatów było wykonanie palmy wielkanocnej oraz wielkanocnych jaj, które miały ozdobić  drzewo prezentowane na rynku w Przystajni podczas kiermaszu wielkanocnego. Palma natomiast miała wziąć udział w organizowanym dla klas szkoły podstawowej i gimnazjum konkursie „Klasowa i Grupowa Palma Wielkanocna”.
Grupa „Milusińskich” jak nas nazwano zdobyła 1 miejsce w swojej kategorii 😀
  

DZIEŃ KOBIET

Dnia 8 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia  z okazji Dnia Kobiet, którą przygotowali uczniowie klasy IIA wraz z  wychowawcą  p. Kariną Mrozek.
Dzień Kobiet to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach – zawsze w uroczysty, choć różny sposób i dlatego uczniowie tym razem zaprosili wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej na krótką wędrówkę przez wieki. Przedstawiono jak świętowano Dzień Kobiet w różnych epokach. Chłopcy przygotowali swoim koleżankom i Paniom nauczycielkom miłą niespodziankę. Zmierzyli się z trudnym zadaniem odegrania ról kobiecych. Trzeba przyznać, że wyglądali i zagrali swoje role fantastycznie. Wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Punktem kulminacyjnym tej uroczystości było wręczenie Kobietom pracującym w naszej szkole pięknych, żółtych, wiosennych tulipanów wraz z  życzeniami.

 

Laureaci Powiatowego Konkursu Historycznego

7 marca odbył się w Zespole Szkół Mechaniczno  – Elektrycznych im . K. Pułaskiego w Częstochowie powiatowy konkurs historyczny,, Udział Kazimierza Pułaskiego w konfederacji barskiej . W 250 rocznicę powstania w obronie suwerennej Rzeczypospolitej. ” W konkursie tym wzięło udział siedmioro uczniów naszej szkoły. Uczennica klasy III a Kamila Pigieł zajęła II miejsce , a uczeń klasy III b Patryk Szklarski III.
Serdecznie gratulujemy.

Etap gminny OTWP

Dnia 12 marca br. w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Przystajni przeprowadzono gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w PrzystajniW turnieju udział wzięli uczniowie dwóch szkół z terenu Gminy Przystajń: Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przystajni. Ogółem w konkursie wzięło udział 22 uczniów w dwóch grupach wiekowych.
Do ścisłego finału zakwalifikowali się uczniowie z naszej szkoły.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!  

Wojewódzki Konkurs Informatyczny.

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział
w VIII Wojewódzkim Konkursie Informatycznym „CHIPSET”.
3 dwuosobowe drużyny w składzie:
Weronika Jelonek i Kamila Pigieł, Ewa Knopik i Natalia Radzioch oraz Dominik Janik i Mateusz Knopik zakwalifikowali się do finału, który odbył się 28 lutego w TZN-ie w Częstochowie.
Finał składał się z dwóch części, podczas których uczestnicy
na stanowiskach komputerowych rozwiązywali zadania opracowane przez Komisję Konkursową:
część I – rozwiązanie zadań teoretycznych,
część II – wykonanie zadań praktycznych.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali tytuł finalisty.
Grartulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

TURNIEJ WARCABOWY

Dnia 22.02.2018 odbył się Gminny Turniej Warcabowy w Szkole Podstawowej w Borze Zajacińskim. Z naszej szkoły wzięło w nim udział dziesięciu uczniów, którzy w szkolnych zawodach zajęli znaczące miejsce. Byli to: Roksana Walaszczyk, Szymon Chęciński, Dariusz Mićka, Fabian Walaszczyk, Marek Zając, Cezary Kurek, Jakub Gburek, Karolina Leśniak, Mateusz Krzemiński, Kacper Żerdziński. Przeciwnicy to bardzo mocni zawodnicy i choć zawody były na wysokim poziomie to dwóch naszych uczniów zdobyło I miejsca, jedna uczennica II miejsce i jeden uczeń III miejsce. I tak w kategorii: klas I-III pierwsze miejsce zdobyła Roksana Walaszczyk z kl.IIId, trzecie miejsce zdobył Szymon Chęciński z kl.I c; klas IV-V pierwsze miejsce Fabian Walaszczyk kl.Va; 
klas VI-VII drugie miejsce Karolina Leśniak kl.VIIb 
Do Powiatowych Zawodów przechodzą uczniowie którzy zdobyli pierwsze i drugie miejsca.

Bal karnawałowy na bogato

26.01.2018 odbył się bal karnawałowy pt: „Bal karnawałowy na bogato“ dla klas IV-VII i gimnazjum na 2-7 godzinie lekcyjnej. Każda klasa miała przygotować jedną z propozycji :prezentację grupy, krótka scenka, zabawa grupowa, taniec itp. Wszyscy uczniowie zobowiązani zostali do przebrania karnawałowego. Poszczególne klasy SP bardzo orginalnie się przygotowały do wyznaczonych zadań i np.:przebrali się temarycznie-postacie z Pana Kleksa, przedstawiciele różnych krajów, chłopak czy dziewczyna czyli heca na czternaście fajerek, przedszkolaki na spacerze, damy i rycerze dworu, czarownice i czarodzieje i inne. Klasy gimnazjalne też świetnie się przygotowały i tak:

  • Klasa II A przygotowała i poprowadziła zabawę p.t. „Rodzinka“
  • Klasa II B przedstawiła hit p.t. „ Miłość w Zakopanym“ a wszyscy uczniowie byli przebrani jako czarne koty.
  • Klasa III B – zaprezentowała balet p.t. „Jezioro Łabędzie“ jako zwycięzcy programu telewizyjnego „Mam talent“.

Ponadto SU zorganizował blok konkursów i zabaw z nagrodami a wśród nich znalazły się: Taniec w parach na gazecie, Taniec pokładaniec na kocu, Papierowo toaletowa MUMIA, Wyścig narciarzy, Pilnuj swego krzesełka Wszyscy świetnie się bawili zarówno podczas zabaw jak też podczas wspólnych pląsów do muzyki dyskotekowej.

 

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu

Uczennica naszej szkoły Natalia Wurszt z klasy 5a
zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie
„SERFUJ I SZANUJ INNYCH W SIECI – LEPSZY INTERNET ZACZYNA SIĘ OD CIEBIE”
pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu na temat zawarty w tytule konkursu.
Plakat miał być wykonany w dowolnym programie graficznym z rozszerzeniem jpg.

GRATULUJEMY!

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się dnia 16 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 29 w Częstochowie.
 

 

Finalista Konkursu Przedmiotowego z Geografii

Uczeń naszej szkoły Krystian Kozak z klasy III,,B”
zakwalifikował się do finału Konkursu
Przedmiotowego z Geografii.

 

Finalistka Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

Uczennica naszej szkoły Dominika Matuszczyk z klasy VII ,,a”
zakwalifikowała się do finału Konkursu
Przedmiotowego z Języka Polskiego.

 

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Mieszka w Stumilowym Lesie. Choć trochę niezdarny i – jak sam mówi – jest misiem o małym rozumku, kochają go miliony dzieci na całym świecie. 18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.
Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne – twórca „misia o bardzo małym rozumku”.

Pierwsza książka o Kubusiu ukazała się w 1926 roku. Od tamtego czasu dzieła pisarza przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.
Brytyjski autor napisał przygody małego misia i jego przyjaciół dla swojego syna Christophera. Jedna z zabawek dziecka – pluszowy miś Winnie stał się pierwowzorem dla Kubusia.
Uczniowie naszej szkoły świętowali również ten dzień. 

Powiatowy Konkurs Historyczny

19 grudnia 2017 r. uczniowie klas siódmych i trzecich gimnazjum wzięli udział w Powiatowym Konkursie Historycznym „Księstwo Warszawskie”, który został zorganizowany przez ZSME im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie. Uczennica klasy III a Kamila Pigieł zdobyła II miejsce, uczeń klasy III b Patryk Szklarski  III miejsce,  a uczniowie Martyna Kierat i Krystian Kozak otrzymali wyróżnienia. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

LEGENDARNE DZIEJE POLSKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

W grudniu 2017 roku w naszej szkole został przeprowadzony projekt: „Legendarne dzieje Polski w języku angielskim”, którego głównym założeniem było popularyzowanie czytelnictwa oraz integrowanie społeczności szkolnej. W realizację projektu zaangażowani zostali chętni uczniowie z klas VII szkoły podstawowej oraz uczniowie z klasy IIB gimnazjum. Starsi uczniowie postanowili swój wolny czas poświęcić  na przygotowanie się do czytania polskich legend po angielsku swoim młodszym kolegom. I chociaż głównym celem projektu jest promocja książki i czytelnictwa, to niemałą rolę odgrywa fakt, że książki czytane były po angielsku, co pozwoli na rozwijanie i utrwalanie słownictwa z zakresu języka angielskiego zarówno młodszym jak i starszym uczniom.Gimnazjaliści oraz uczniowie klasy VIIa zaplanowali również dla młodszych kolegów scenki kostiumowe związane z czytanymi legendami dla uatrakcyjnienia zajęć. Przeprowadzony został także konkurs plastyczny: „Polish Legends”. Uczniowie z klas III szkoły podstawowej, którzy wzięli udział w konkursie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną związaną z czytanymi legendami. Najlepsze prace zostały nagrodzone, a następnie zaprezentowane na gazetce ściennej.

 

Warsztaty „Dokarmiamy zwierzęta w czasie zimy”. Klasa Ib z wizytą w leśniczówce.

12 stycznia uczniowie klasy Ib z wychowawczynią p. Wandą Seligą udali się do leśniczówki w Kamińsku na warsztaty „Dokarmiamy zwierzęta w czasie zimy”. Leśniczy p. Jan Kulej przywitał dzieci leśnym pozdrowieniem „Darz bór” i opowiedział o swojej pracy ze szczególnym uwzględnieniem dokarmiania zwierząt w czasie zimy. Obejrzeliśmy też  eksponaty zgromadzone w leśniczówce, wspaniałe poroża jeleni oraz spreparowane trofeum dzika albinosa. Następnie wyruszyliśmy na leśny szlak, gdzie zobaczyliśmy magazyny z karmą, paśniki, lizawki i pasy zaporowe. Swój pobyt w leśniczówce zakończyliśmy ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek, które dzieci popijały wspaniałą malinową herbatką przygotowaną przez p. Zdzisławę Kulej. Po dwugodzinnym spacerze  po leśnych ścieżkach apetyty wszystkim dopisywały. Na zakończenie dzieci otrzymały od leśników pamiątkowe zakładki. Była to wspaniała lekcja w środowisku naturalnym. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

 

KONKURS Kalosz św. Mikołaja

W związku z tym, że prace były bardzo ciekawe jury postanowiło przyznać tylko I miejsca. Oto nagrodzeni: Emilia Kurpiel kl.I b, Konrad Mann kl.III c, Vanessa Janic kl.III a , Emilia Ćwieląg kl.Va Każdy otrzymał nagrodę w postaci gry planszowej, wszystkim gratulujemy.

20171218_091108[1]

Zdjęcie 1 z 5

 

Kapselkowe wyścigi

Kapsle i tory to zabawy lat 60-tych ubiegłego stulecia. Jak się okazuje są ponadczasowe. Dla dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną były zupełną nowością i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

 

Wyjazd klas VI do Jump World

Dnia 18 grudnia uczniowie klas VI wraz z wychowawcami i opiekunem
wybrali się na dydaktyczną wycieczkę mikołajkową do Jump World w Katowicach. 
Każdy ma swój powód do skakania – my znaleźliśmy swój! W JumpWorld Katowice wskoczyć można na najwyższy poziom dobrej zabawy. To największa powierzchnia trampolin w mieście, a przygotowane atrakcje zapewniają wyjątkowe emocje. W JumpWorld czekały na nas: strefa basketu, arena główna, basen z gąbkami, bieżnia akrobatyczna, strefa siatkówki oraz strefa dodgeball. Każdy znalazł coś dla siebie i świetnie się bawił.

 

Wycieczka edukacyjna pierwszaków do Kaliny

Dnia 13 grudnia klasa Ia pod opieką p. Małgorzaty Jelonek odbyła wycieczkę edukacyjną do Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie.  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzielili się doświadczeniami i wiedzą na temat tradycji tych świąt. Obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą dokarmiania zwierząt w okresie zimowym. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się ekologiczne koło fortuny. Uczniowie otrzymali aniołki świąteczne, które z wielkim zaangażowaniem zdobili według własnej koncepcji i pomysłu.  Na zakończenie zajęć dzieci obejrzały przestrzenne makiety lasu z wypreparowanymi zwierzętami w ich naturalnej postaci. Prezentacja ta szczególnie zachwyciła wszystkich uczniów. Warsztaty bardzo podobały się wszystkim. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o tradycjach świątecznych oraz o środowisku leśnym. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

POWIATOWY KONKURS KOMPUTEROWY
„Pocztówka Świąteczna”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w konkursie.
Zwycięzcom gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich za rok.

 

Festyn Mikołajkowy – fotorelacja

Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w Festynie.

 

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

Dnia 15 listopada 2017r. w świetlicy naszej szkoły odbyło się uroczyste przyjęcie nowych uczniów do gromady świetlicowej. Aby uczniowie mogli zostać pasowani na ,,Świetlika” musieli poddać się określonym próbom, testom i konkurencjom. Na samym początku uczniowie przeszli test gotowości świetlicowej, gdzie musieli wykazać się znajomością regulaminu świetlicy. Oczywiście, wszystkie Świetliki zdały test śpiewająco! Następnie sprawdzono kochane Świetliki w 3 próbach. Tymi próbami była próba smaku, próba dotyku i próba Kopciuszka. Także i tym razem uczniowie poradzili sobie znakomicie! Ostatnią konkurencją były zgadywanki, w której Świetliki okazały się bezkonkurencyjne! Po przejściu wszystkich prób, testów i konkurencji, uczniowie złożyli w obecności Pani Dyrektor Moniki Rabendy uroczyste ślubowanie. Po uroczystym ślubowaniu odbył się Akt Pasowania na Świetlika. Na pamiątkę tego wydarzenia Świetliki otrzymały dyplom oraz drobne upominki.

 

„Cała szkoła myje ręce” – akcja prozdrowotna

Na przełomie października i listopada 2017r. na korytarzach szkolnych wywieszone zostały gazetki dotyczące higieny rąk. Tematyka jest bardzo aktualna, gdyż przez niedbałość o czystość rąk, przenoszona jest żółtaczka pokarmowa tzw. WZW-A, czyli „choroba brudnych rąk”.
Wywieszone gazetki przypominają najważniejsze kwestie dotyczące czystości rąk:
– w jaki sposób i czym je myjemy
– kiedy należy je myć
– jakie rodzaje drobnoustrojów są przez nie przenoszone
– najczęstsze „choroby brudnych rąk”
– co należy robić aby ustrzec się konsekwencji niedbałości o higienę.

Powyższa tematyka poruszana jest przy wielu sytuacjach na terenie szkoły, np. na lekcjach wychowawczych, na zajęciach świetlicowych, na spotkaniach z pielęgniarką, w czasie obiadu i wielu podobnych.

 

Jump City z klasami V

W piątek 17 listopada 2017 roku klasy V a i V b wraz z wychowawcami i opiekunami udali się na wycieczkę do JUMPCITY- największego parku trampolin na Śląsku. Korzystając z 3000 m² powierzchni obiektu, uczniowie spełnili marzenia o lataniu i udowodnili, że walka z nawigacją jest możliwa.Rozmaite atrakcje parku tj. olbrzymi basen z gąbkami, trampolina sportowa, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami do ćwiczenia wsadów, arena do zbijaka oraz strefa gladiatorów nie pozwoliły nikomu się nudzić. W Parku Trampolin uczniowie bardzo dobrze się bawili. Wszyscy wrócili do domu w wyśmienitych humorach.

 

Wycieczka pierwszaków do oleskich strażaków

W dniach 6,9,13 listopada uczniowie klas IIIa, IIIb i IIIc udali się na wycieczkę Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie. Dzięki życzliwości strażaków uczniowie obejrzeli wozy strażackie i ich wyposażenie, sprzęt strażacki oraz pomieszczenie, w którym znajdują się wozy strażackie i mundury. Podczas wycieczki zapoznano uczniów z pracą strażaka oraz jego obowiązkami. Atrakcją dla uczniów było przymierzanie hełmu strażackiego i próby lania wody. Zaprezentowano próbny alarm oraz sprzęt, którego używa się w trudnych warunkach. Wyjazd ten wywar na uczniach ogromne wrażenie. 

Uczniowie klasy IIId odwiedzają strażaków w Kłobucku

15 listopoda 2017 r. klasa IIId wraz z wychowawczynią p. Wandą Pilarz odwiedziła Państwową Straż Pożarną w Kłobucku. Po powitaniu uczniowie uczestniczyli w prelekcji pt. „Nie dla czadu”, gdzie objaśniono skąd się bierze ten bezwonny, bezbarwny i trujący gaz i w jaki sposób ustrzec się przed zatruciem. Następnie uczniowie zostali zaprowadzeni do Pamiątkowej Izby Tradycji Pożarniczej, gdzie mogli oglądać strażacki sprzęt gaśniczy i ratowniczy konny, mundury strażackie z różnych państw, hełmy, telefony i maszyny do pisania używane w przeszłości. Po obejrzeniu eksponatów wszyscy wpisali się do pamiątkowej księgi odwiedzających Izbę. Kolejną atrakcją i chyba najbardziej ciekawą dla dzieci był garaż pełen strażackich wozów, gdzie strażacy zaprezentowali ich wyposażenie. Uczniowie mieli możliwość wejścia do samochodów, posłuchania sygnałów dźwiękowych, poobserwowania ześlizgów strażackich. Potem zaproszono gości na stanowisko kierowania jednostek do działań. Na koniec strażacy wyjechali starym, pięknym samochodem z bardzo długą 30 metrową drabiną, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia ze strażakami. Uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń i bardzo zadowoleni. Bardzo dziękujemy pani i panom strażakom za miłe przyjęcie i przybliżenie  nam tak potrzebnej i odpowiedzialnej pracy.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzimy 8 listopada.
Święto to jest elementem kampanii na rzecz promocji zdrowego żywienia. Mieszkańcy Europy coraz częściej borykają się z problemami otyłości i chorobami z nią związanymi, stąd też reakcja i pomysł by ukazywać lepsze nawyki żywieniowe, głównie wśród młodzieży. Tego dnia odbywają się liczne kampanie i akcje edukacyjne, efektem których jest wzrost świadomości społecznej. Autorzy zachęcają rodziców do ograniczania spożywania fast foodów przez dzieci. Jednym z pozytywnych zjawisk m.in. tej kampanii jest pojawianie się w sklepikach szkolnych pełnowartościowych produktów zamiast napojów gazowanych czy chipsów.
W naszej szkole Samorząd Uczniowski również zachęcił uczniów szkoły podstawowej do tej kampanii. Uczniowie klas I-III przygotowali z pomocą wychowawców przekąski owocowe i warzywne, a następnie częstowali na stołówce starszych kolegów. Natomiast przedstawiciele klas IV-VI przyrządzili w domu surówki, które były dodatkiem do obiadu szkolnego wszystkich uczniów. Przekąski cieszyły się wielkim powodzeniem i ściągnęły tłumy na stołówkę. Rozmaitość surówek była wielka, nie sposób wymienić ile było gatunków, ale wszystkie cieszyły oczy i brzuszki kolorowe, smaczne i przede wszystkim zdrowe.


 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Tradycją naszej szkoły jest ślubowanie klas pierwszych. W tym roku do ślubowania przystąpiło 50 pierwszoklasistów z trzech oddziałów klas pierwszych. Uroczystość odbyła się w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców, uczniów starszych klas. Najmłodsi przygotowali montaż słowno – muzyczny o różnorodnej tematyce. Pod okiem Dobrej Wróżki i Pani Jesieni uczniowie prezentowali swoje zdolności artystyczne. Wykazali się wszechstronną wiedzą z różnych dziedzin życia oraz  znajomością symboli narodowych. Pokazali również jak potrafią pięknie śpiewać. Podniosłym momentem uroczystości było składanie ślubowania na flagę Polski. Z wielką powagą powtarzali po p. dyrektor słowa ślubowania.  Wiele emocji wzbudził wśród uczniów obrzęd pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej. Ceremonii dokonała p. dyrektor Monika Rabenda. Dotknięcie ramienia każdego pierwszaka zaczarowanym ołówkiem wyrażało chęć przyjęcia go do społeczności uczniowskiej.  Wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy oraz maskotki przygotowane przez Radę Rodziców. Dużą atrakcją były również tyty ze słodyczami, które dzieci dostały od rodziców.  Na zakończenie uroczystości p. dyrektor podziękowała pierwszoklasistom wspaniałego występu oraz pogratulowała godnej postawy, a także dojrzałości szkolnej jaką wykazali się uczniowie. 

Happy Halloween

Halloween nie musi być przerażającym świętem, może być po prostu znakomitą okazją do zabawy. Biorąc ten fakt pod uwagę, nauczycielki języka angielskiego zorganizowały w naszej szkole konkurs: „Ozdoba na Halloween”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką ozdoby w formie przestrzennej. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią w przygotowaniu prac konkursowych. Trzy prace zostały nagrodzone:
I miejsce zajął – Karol Wurszt, II miejsce zajęła – Weronika Garus, III miejsce zajęła – Marta Wystalska. Wyróżnienia otrzymały: Justyna Polak i Maja Mazur. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody niespodzianki, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

 

Halloween – warsztaty dla uczniów

W dniu 31 października  odbył się cykl lekcji poświęcony obchodom święta Halloween dla uczniów z klas I-III SP. Lekcje te zostały przygotowane i przeprowadzone przez uczniów z klas siódmych  i drugich  gimnazjum. Młodsi koledzy  pogłębili swoją wiedzę na temat  święta Halloween  i tradycji związanych z jego obchodami w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.Uczniowie  mieli także  możliwość uczestniczenia w różnych zabawach i quizach. Najwięcej emocji  sprawiła dzieciakom zabawa  Halloweenowa ‘Bobbing for apples’, w której bez użycia rąk,  musieli ustami wyłowić jabłko pływające w misce z wodą. W czasie lekcji był czas zarówno na naukę jak i wesołą zabawę.

 

Wyjazd klas 4 do JUMPCITY w Katowicach

25 października uczniowie klas IV SP wraz z wychowawcami i opiekunami udali się  do parku trampolin JUMPCITY w Katowicach. Jest to jeden z największych parków tego typu na Śląsku. W  czasie dwóch godzin spędzonych w parku, uczniowie starali się udowodnić, że walka z grawitacją jest możliwa. Podczas pierwszej godziny uczniowie skorzystali z zajęć wychowania fizycznego, prowadzonych przez trenerów i instruktorów parku. Drugą godzinę  spędzili  korzystając  z   wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie obiektu m.in. ścieżek akrobatycznych, areny do zbijaka, ścianki wspinaczkowej, basenu z gąbkami, trampolin sportowych itd. Uczniowie  obejrzeli także pokaz niesamowitych  skoków akrobatycznych wykonanych przez jednego z instruktorów parku.
Wszyscy aktywnie spędzili czas i doskonale się bawili!!!

 

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 13 października 2017r. nasza społeczność szkolna uczciła Dzień Edukacji Narodowej powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Tego dnia nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie wzięli udział w akademii przygotowanej przez uczniów klas V a i V b, którzy z humorem przedstawili pracę nauczycieli i dyrektora szkoły. Wśród przybyłych na uroczystość gości był wójt naszej gminy – Pan Henryk Mach oraz przewodnicząca rady gminy- Pani Henryka Kapuścik. Dzieci życzyły swym opiekunom wytrwałości w dalszej pracy oraz jak największej satysfakcji z kształtowania osobowości wychowanków. Dziękowały za opiekę, życzliwy uśmiech i wszelkie starania. Nad całością uroczystości czuwali nauczyciele: pani Edyta Galiczak i pani Elżbieta Szostak.

 

Uroczyste otwarcie pracowni ekologiczno-przyrodniczej „EKO-PRZYSTAŃ”

Dnia 10 października 2017r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przystajni  oficjalnie otwarto pracownię ekologiczno-przyrodniczą „EKO-PRZYSTAŃ”. Powstała ona  dzięki środkom pozyskanym przez udział w konkursie pt. „Zielona Pracownia” organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach  oraz wkładowi własnemu z Gminy Przystajń.Sala została wyremontowana  i doposażona w wiele pomocy dydaktycznych. Zakupiono meble, nowoczesny sprzęt multimedialny, nowe pomoce dydaktyczne m.in. mikroskopy, tellurium, globusy, plansze. Pracownia stała się  nowoczesna i atrakcyjna. Pozwoli to na  szersze rozwinięcie nauk  z zakresu nauk przyrodniczych.

ŚWIĘTO DRZEWA

04.10.2017r. po raz kolejny w naszej szkole  obchodziliśmy Święto Drzewa W ramach akcji „Starsi uczą młodszych” uczennice  z klasy III A należące do Szkolnego Koła Ekologicznego, przygotowały i przeprowadziły warsztaty ekologiczne dla uczniów klasy IIa szkoły podstawowej. Młodsi koledzy obejrzeli prezentację komputerową pt. „Pokochajmy nasze drzewa”, następnie   rozpoznawali gatunki drzew zasadzone w przyszkolnej Zielonej Klasie. Podsumowaniem warsztatów było wspólne rozwiązywanie  krzyżówki z hasłem.

ŚWIĘTO DRZEWA

Zdjęcie 2 z 5

 

Wycieczka do Mosznej i Opola

Dnia 3 października uczniowie klas VI i VII SP udali się wraz z wychowawcami i opiekunami do miejscowości Moszna w województwie opolskim, aby zwiedzić XVIII- wieczny zamek. Zamek, którego najstarsza część została wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku posiada 99 wież i 365 pomieszczeń. Otoczony jest przepięknym, rozległym parkiem, w którym podziwiać można kilkusetletnie dęby i lipy. O historii tego wyjątkowego miejsca i tajemnicach kryjących się w jego murach uczniom opowiedział profesjonalny przewodnik z którym spotkali się „w Szkole magii i czarodziejstwa”. Podczas tego zwiedzania każdy z uczestników otrzymał specjalną szatę członkowską, którą przydzieliła mu tiara. Na zwiedzających czekało wiele ciekawych atrakcji, między innymi spotkanie z postaciami znanymi ze świata czarodziejów, spektakularne lekcje eliksirów, czy pokaz walki rycerskiej w którym brali czynny udział.
Ponieważ aura za oknami nie sprzyjała spacerom, to po zwiedzaniu zamku uczniowie udali się do kina na film „Tarapaty”, który opowiada o przygodzie dwójki kolegów. Kiedy wpada im w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

 

Wycieczka na Jurę

Dnia 18.09 uczniowie klasy IIA gimnazjum i klas Va i VIb SP wzięli udział w wycieczce dydaktycznej na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wycieczka ta była nagrodą za udział w konkursie szkolnym „Zbiórka makulatury”.
Uczniowie zwiedzili zamki w Bobolicach, Mirowie i Olsztynie, Bramę Twardowskiego i źródełka w Złotym Potoku, byli na Pustyni Siedleckiej oraz na ognisku i grzybach w „Sokolim Ranczu”.

 

 

Wycieczka klasy IIIa do Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Kalinie

W dniu 13.09.2017r klasa III a SP z wychowawcą p. Dorotą Sas i P. Iloną Grajcar wyjechała na wycieczkę do Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Kalinie. Wycieczka ta stanowiła nagrodę za zajęcie I miejsca w zbiórce makulatury. Uczniowie podczas wycieczki uczestniczyli w warsztatach na temat: „Smog jako jedno ze zjawisk zanieczyszczenia powietrza”. W trakcie zajęć stosowane były metody aktywizujące uczestników, co ułatwiło zrozumienie i utrwalenie przekazywanych wiadomości. Uczniowie uczestniczyli również w kole fortuny.  Pojedynek między grupą dziewczynek a grupą chłopców był bardzo wyrównany. Na zakończenie świetną atrakcją dla wszystkich uczestników  był krąg ogniskowy,przy którym podczas zabawy piekły się pyszne kiełbaski. Wszyscy wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i bogatsi o wiedzę na temat sposobów dbania o środowisko naturalne.

Accessibility