Cyfrowe rozwiązania ułatwiające opiekę nad zdrowiem.

11 grudnia 2022

Na prośbę dyrektora Centrum e-Zdrowia, przekazujemy komunikat dotyczący udostępnienia dwóch bezpłatnych rozwiązań cyfrowych, które w znaczący sposób ułatwiają opiekę nad zdrowiem. Dzięki tym narzędziom można załatwić szereg spraw zdrowotnych online.

Pierwsze z nich to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) w serwisie https://pacjent.gov.pl/ Na ww. stronie jest informacja o funkcjonalnościach IKP, a także poradnik logowania się.

Drugie to aplikacja na telefon mojeIKP, która daje dostęp do szeregu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub Apple Store. Sposób uruchomienia i logowania jest prosty, narzędzie jest intuicyjne i stale wzbogacane o nowe funkcjonalności. Aplikacja zapewnia m.in. wygodny dostęp do e-recept i e-skierowań, ułatwia wykup leków i przypomina o ich zażywaniu, zapewnia dostęp do dokumentów. Teraz pojawiła się w niej funkcjonalność umożliwiająca skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku.

Bez zalogowania można z głównej strony aplikacji:

•      uruchomić „Pierwszą pomoc”: funkcjonalność umożliwiającą skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku

•      znaleźć ważne numery telefonów, w tym pogotowie ratunkowe (999), jednolity numer alarmowy 112, numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) i numer Telefonicznej Informacji Pacjenta

•      odbierać powiadomienia (tylko takie, które są skierowane do wszystkich pacjentów)

•      odebrać przypomnienie o lekach (żeby ustawić harmonogram przypomnień, trzeba się zalogować).

Nowa funkcjonalność „Pierwsza pomoc”:

•      prowadzi krok po kroku osobę udzielająca pierwszej pomocy,

•      dostarcza podstawowej i łatwej do przyswojenia wiedzy, jak postępować w sytuacjach nagłych,

•      wyjaśnia, jak skutecznie wezwać karetkę,

•      informuje, czym jest AED (automatyczny elektryczny defibrylator) i na czym polega jego działanie.

Udziel pierwszej pomocy to instrukcja działania, w której wybiera się informację, jaki jest wiek i stan poszkodowanego, a otrzymuje informacje, jak postępować, wraz z rysunkami. Przede wszystkim, jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej (w której poszkodowany może oddychać i się nie zadławi), wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie) – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego. Jest też plik dźwiękowy „rytm masażu serca”, który ułatwi wykonywanie tej czynności. Udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to nie tylko odruch humanitarny, ale też prawny obowiązek. Ludzki mózg zaczyna umierać po 4 minutach bez tlenu, dochodzi wówczas do nieodwracalnych zmian. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie, które może uratować życie. Nie należy jednak zapominać, że, jeśli jest to niezbędne, trzeba wezwać pogotowie.

Accessibility