logoskw

WOLONTARIAT
ŚWIADOMIE POMAGAM INNYM

WOLONTARIAT – dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych,
wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

SZKOLNY KLUB WOLONTRIUSZA
Wszystkich zainteresowanych uczniów, którzy chcieliby wstąpić w nasze szeregi, zapraszamy do współpracy!
Koordynatorzy:
p. K. Mrozek, p. A. Pradela, i p. B. Antczak

Rok szkolny 2016/2017

Film zgłoszony do konkursu „Wolontariusz Roku”


 

Marsz Nadziei

Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami wzięli udział w Marszu Nadziei, który odbył się dnia 7.04.2017r. w Częstochowie. Barwny korowód złożony z przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów przeszedł głównymi ulicami miasta na znak wsparcia dla Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisywała to i tak Częstochowskie Aleje wypełniły się słońcem niosącym nadzieję. W niebo unosiły się okrzyki: HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE! oraz WSPIERAMY, POMAGAMY, DAJEMY NADZIEJĘ!

marsz

Pola Nadziei

Kiedy wiosną zakwitają żonkile, to znak, że rozpoczyna się kampania Pola Nadziei. Przypomina ona o wielkiej akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Gdy pomagamy chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.
Kampania Pola Nadziei to ogólnoświatowa i ogólnopolska akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną.  Symbolem akcji jest kwiat żonkila: międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych.
SKW również włączył się w akcję poprzez  publiczną zbiórkę do puszek przed kościołami Archidiecezji Częstochowskiej w dniu 2 kwietnia 2017r.

Festyn Mikołajkowy

Festyn Mikołajkowy, który wpisał się już w tradycję naszej szkoły- promujący szkołę w środowisku lokalnym.

Przygotowanie do festynu rozpoczęto pieczeniem pierniczków świątecznych w listopadzie. 25 XI(sobota) wolontariusze wraz z koordynatorami spotkali się w szkole by wspólnie ozdobić te piernikowe cuda oraz stworzyć ozdoby na świąteczny kiermasz. 10 grudnia przygotowano wystrój na hali sportowej ZS w Przystajni.

Dnia 11 grudnia 2016 już ósmy raz z rzędu SKW wraz z koordynatorami zorganizowali Festyn Mikołajkowy. Grupa artystyczna TEART wystawiła baśń muzyczną, a Mikołaj dzięki uprzejmości rodziców obdarował  najmłodszych prezentami. Zebrani mogli podziwiać naszych uczniów podczas występu orkiestry dętej pod batutą Pana kapelmistrza Tomasza Dulskiego w programie świątecznym oraz zobaczyć pokaz najmłodszych cheerleaderek i grupy tanecznej działającej przy GOKSiR w Przystajni. Wolontariuszki Laura Kobiela oraz Kamila Pigieł –swoimi pięknie brzmiącymi  głosami uświetniły Mikołajkową imprezę. W czasie imprezy odbył się Kiermasz Świąteczny, zorganizowano też kawiarenkę a w niej pyszne ciasta upieczone przez Rodziców wolontariuszy z których  fundusze przeznaczono dla wychowanków Domu Dziecka w Sowczycach z którym  SKW współpracuje  już od 8 lat. Bardzo miło było gościć w tym roku w naszej szkole wychowanków i panią Elżbietę Polak –  Dyrektora Domu Dziecka w Sowczycach i wręczyć przygotowaną „Szlachetną paczkę” podczas naszego Festynu Mikołajkowego. „Szlachetna paczka” cieszyła się wielką popularnością. Okazało się, że w naszej społeczności mamy wielu darczyńców o gorących sercach – uczniów,  rodziców,  nauczycieli i pracowników szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za ten dar serca bo „Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.”

Dla dzieci zorganizowano zabawę w kąciku zabaw dla najmłodszych nad którymi czuwała pani Katarzyna Borecka oraz profesjonalne malowanie twarzy przez panią Annę Klimek. Po raz piąty z rzędu podczas mikołajkowej zabawy z najmłodszymi odbyła się degustacja  potraw  i  wyrobów  wigilijnych przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Tym razem swymi kulinarnymi smakami podzieliły się z zebranymi Panie z Kuźnicy Starej.
Podczas festynu został również zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku, którego koordynatorem był pan Bartłomiej Antczak.


 

Szkolenie dla wolontariuszy

Dnia 08.12.2016r. 24 wolontariuszy SKW wraz z koordynatorami
wzięło udział w warsztatach nt. WOLONTARIATU,
które odbyły się w Centrum Wolontariatu w Częstochowie.

20161208_100330 20161208_100336 20161208_100953 20161208_101024 20161208_101031

Tydzień Wolontariatu

W dniach od 5 do 11 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Wolontariatu.
Nasza szkoła również postanowiła go obchodzić.

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i miedzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

Spotkanie z piernikami

Dnia 26 listopada wolontariusze SKW spotkali się aby wspólnie dekorować pierniki
i wykonać ozdoby na kiermasz świąteczny.

 20161126_111921 20161126_111837 20161126_111740 20161126_111720 20161126_111716 20161126_111707 20161126_111659

SZLACHETNA PACZKA
DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA W SOWCZYCACH

Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował zbiórkę: środków czystości, środków chemicznych, długoterminowych środków spożywczych, przyborów szkolnych, zabawek i innych. 
Zbiórka trwała do 2 grudnia.

prezent

————————————————————————————————————————– 

DOSTĘPNOŚĆ