,,Narodowe Czytanie” w szkole

23 października 2018

W środę 10 października 2018 r. po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji ,,Narodowe Czytanie” prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Czytanie zostało nazwane ,,narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczną lekturą było ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Do wspólnego czytania została poproszona pani dyrektor Monika Rabenda, która jako pierwsza przeczytała fragmenty ,,Przedwiośnia” oraz uczniowie naszej szkoły: Adrianna Ślusarczyk z klasy III A, Michał Woźny z klasy III B, Dominika Matuszczyk z klasy VIII a, Kinga Małyska z klasy VIII b, Marta Wystalska z klasy VII a oraz Jakub Biegielmajer z klasy VII b. Karolina Leśniak z klasy VIII b zapowiadała czytających.
Akcja została przeprowadzona w czytelni naszej biblioteki, w której spotkaliśmy się z uczniami oraz gościem z Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni panią dyrektor Renatą Małyską- Pilśniak.
Wcześniej przygotowano gazetkę tematyczną poświęconą twórcy, a pięknemu czytaniu towarzyszyła w tle muzyka do filmu ,,Przedwiośnie” skomponowana przez Michała Lorenca.
Dla słuchaczy była to wyjątkowa lekcja historii. Do usłyszenia za rok!

DOSTĘPNOŚĆ