Sportowe ferie zimowe w Przystajni

3 lutego 2020

Ponad 300 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przystajni uczestniczyło w imprezach i wyjazdach sportowych zorganizowanych podczas tegorocznych ferii zimowych. Pomysłodawcami tych przedsięwzięć było Stowarzyszenie Rodziców „Nasze Dzieci” oraz Rada Rodziców z SP Przystajń, która określiła sobie cele, mające za zadanie zorganizować dzieciom i młodzieży aktywny wypoczynek, zapewnić świetną zabawę oraz niezapomniane wspomnienia. Plan obejmował następujące atrakcje:

13.01- wyjazd na kryte lodowisko w Częstochowie
15.01- dzień sportu
24.01- ponowny wyjazd na kryte lodowisko w Częstochowie
26.01- obóz survivalu

Po zeszłorocznych doświadczeniach i ankiecie przeprowadzonej wśród uczniów, jednym z ulubionych sposobów aktywnego wypoczynku wśród dzieci okazała się jazda na łyżwach. Udało zorganizować się aż dwa takie wyjazdy. Pozytywnych aspektów tego sportu nie sposób wyliczyć, natomiast niewątpliwie poczucie równowagi, umiejętność koordynacji ruchów, empatia w pomocy mniej doświadczonym kolegom i koleżankom to coś, czego nasi uczniowie mogli doświadczyć. Dla organizatorów nadrzędnym celem było odciągnięcie dzieci od komputerów i pokazanie jak aktywnie można spędzić wolny czas i wypoczywać. Frekwencja na obu turnusach wyniosła 170 uczestników, co dowodzi, że sport ma w sobie nieopisaną moc i przyciąga jak najsilniejszy magnes.
Członkowie Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” po rozmowach z nauczycielami wychowania fizycznego określili jeszcze jeden bardzo ważny cel. W XXI wieku jednym z największych problemów dzieci i młodzieży jest niezdrowe odżywianie i dieta. Podczas dnia sportu wszyscy uczestnicy spotkali się wczesnym rankiem na hali sportowej i po wcześniejszych wskazówkach nauczycieli wychowania fizycznego sami przygotowywali sobie zdrowe, pełnowartościowe śniadanie. Następnie odbyły się gry i zabawy sportowe oraz wspólna rozgrzewka i tańce. Na zakończenie udaliśmy się na basen do aquaparku w Tarnowskich Górach. W tym przedsięwzięciu wzięło udział 91 uczniów.
Ostatnim, a zarazem sztandarowym przedsięwzięciem był obóz survivalu. Pierwsza jego edycja odbyła się w gminie Przystajń podczas zeszłorocznych wakacji, gdzie na boisku sportowym uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami spędzili noc pod namiotami. Wzięli wtedy udział w licznych szkoleniach i pokazach. Tamta impreza okazała się wielkim sukcesem, dlatego Rada Rodziców postanowiła kontynuować zimową edycją. Tym razem uczestnicy wzięli udział w pokazie zorganizowanym przez strażaków prezentujących nowy wóz. Uczyli się rozpalać ogień, korzystać z kompasów, budować szałas czy wykorzystywać dostępne środki i ukształtowanie terenu do zapewnienia sobie schronienia przed mrozem. Należy podkreślić, jak dużą rolę w organizacji obozów survivalu spełniają rodzice. W tej edycji głównym instruktorem i pomysłodawcą atrakcji jest Pan Piotr Polak, natomiast w poprzedniej towarzyszył mu zaprzyjaźniony żołnierz z Jednostki Specjalnej Agat z Gliwic, pseudonim „Twardy”. Swoim doświadczeniem i zamiłowaniem związanym z survivalem potrafią zarazić każdego. Wielu rodziców jednak pracuje równie ciężko, organizując sprzęt polowy, pomagając rozpalić ognisko czy ugotować rarytasy takie jak pieczonki i żurek. Przygotowanie jedzenia dla ponad 90-ciu osób to nie lada wyzwanie, dlatego ich pomoc jest niezbędna i nieoceniona.

Organizatorzy pragną również podziękować indywidualnie osobom szczególnie zaangażowanym w organizację i opiekę nad uczniami, a są to:

  • Pan Marek Tomziński
  • Pani Wanda Krawczyk
  • Pan Zbigniew Pisarek
  • Pan Krzysztof Janik
  • Pan Mariusz Koziński oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przystajni

Ten ogromny sukces nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Gminy Przystajń. Dlatego Rada rodziców, Dyrekcja, nauczyciele, wszyscy uczniowie oraz rodzice składają na ręce Pana Wójta Henryka Macha serdeczne podziękowania za wspaniałe ferie zimowe 2020!

DOSTĘPNOŚĆ