Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

19 października 2018

W dniu 16.10.2018r. uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami  – p. Anitą Pradelą, p. Iwoną Grabarczyk, p. Katarzyna Purą oraz p. Ilona Grajcar –  pojechali na wycieczkę do Łodzi do Centrum Nauki i Techniki EC 1 oraz Planetarium. Zbiórka była  przed szkołą o godz.06.00. Na miejsce dotarliśmy ok. 09.00.

Po rozdaniu specjalnych opasek, dzięki którym uczniowie z opiekunami  mogli wejść na teren  zwiedzać Centrum Nauki  i Techniki w Łodzi, zaczęliśmy wyprawę po niesamowite wrażenia. Miejsce, do którego się udaliśmy to nowoczesna interaktywna wystawa prezentująca dorobek kulturowy  i naukowy współczesnej cywilizacji. Uczniowie mieli możliwość nie tylko zobaczenia oryginalnych urządzeń i maszyn wywodzących się z początków działania pierwszej łódzkiej elektrowni, które zostały uatrakcyjnione wizualnymi najnowocześniejszymi metodami wystawienniczymi, czyli prościej pokazami z wykorzystaniem iluminacji, ale również mogli dotknąć tych urządzeń. W wielu miejscach na różnych poziomach były również dydaktyczne gry interaktywne, które szczególnie zainteresowały młodych zwiedzających. Gry dotyczyły przeważnie obszarów fizyki, np., z jakich cząsteczek składa się atom albo, w jaki sposób wytwarzany jest prąd. Piątoklasiści mogli również dokładnie obejrzeć miniaturę elektrowni w formie makiety, na które naciskając odpowiedni przycisk podświetlała się miniatura budynku.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się maszyna, która wypalała różne formy i kształty. Uczniowie wybierając na monitorze kształt oraz postępując zgodnie z instrukcją maszyny, tworzyli przeróżne ciekawe rysunki.

Oprócz tego natrafiliśmy na wystawę pyłków różnych roślin. I tutaj z odpowiednią książeczką z zadaniami i znajdowaniem informacji, uczniowie mgli nie tylko zobaczyć, ale przede wszystkim poczuć zapach rośliny.

Po tak interesującym i pełnym wrażeń zwiedzaniu elektrowni przeszliśmy do Planetarium na projekcje filmu pt. „Dobór naturalny”. Słynny Karol Darwin przeprowadził nas i przybliżył teorie ewolucji oraz wyjaśnił wyginiecie dinozaurów. Uczniowie byli zachwyceni efektami specjalnymi. Na pewno długo będą pamiętać o tak fascynującym miejscu, w którym na pewno wzbogacili swoja wiedzę o astronomii, o powstawaniu pracu, o powietrzu, czy o biologii.

Ok. godziny 14.00 wyruszyliśmy w drogę powrotna do Przystajni. Nie obyło się również bez dostarczenia sił, czyli wizyty w MC  Donald’s. Pi przerwie i posiłku kontynuowaliśmy powrót do domu.

I na tym zarówno klasy piąte jak i ich opiekunowie zakończyli  wycieczkę do Centrum Nauki i techniki w Łodzi.  Wróciliśmy ok. 18.00 pod budynek szkolny w Przystajni, pod którym czekali stęsknieni rodzice.

dav

Zdjęcie 1 z 14

dav

DOSTĘPNOŚĆ