Wycieczka dydaktyczna kl. 3a oraz 3b w ramach projektu ,,Poznaj Polskę „
20 października 2021
We wtorek 19 października klasy 3a i 3b SP wraz z wychowawcami :Dorotą Kmieć ,Wandą Pilarz oraz Panią Małgorzatą Kierat uczestniczyły w całodniowej wycieczce dydaktycznej. Wycieczka realizowana była w ramach nowego przedsięwzięcia edukacyjnego MEN ,,Poznaj Polskę”
. W ramach tego projektu szkoły otrzymały środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Klasy trzecie za cel swojego wyjazdu wybrały podziemia zabytkowej kopalni rud srebrnośnych oraz sztolni ,,Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach oraz pomnik na trasie ścieżki dydaktycznej w Borze Zapilskim.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO- Zabytkowej Kopalni Srebra . Jest to jedyna w Polsce trasa turystyczna która prowadzi przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Uczniowie oglądali wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII I XIX wieku. Szlak turystyczny o długości 1740 m który zwiedzali uczniowie łączył ze sobą trzy szyby górnicze :Anioł ,Żmija oraz Szczęść Boże. Jedną z największych atrakcji był przepływ łodziami na trasie o długości 270 m. Dzieci zwiedziły także Skansen Maszyn Parowych. Po krótkim spacerze w przepięknej jesiennej aurze parku krajobrazowego ,,Park w Reptach i Dolina Dramy” dzieci dotarły do Sztolni Czarnego Pstrąga, która oferuje swoim turystom jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX -wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk .Do podziemi uczniowie dostali się krętymi schodami 30 m w dół . Dzieci płynęły 600 metrowym odcinkiem pomiędzy szybami Ewa i Sylwester Niezwykły rejs ,wykutym w skale dolomitowej , chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. W drodze powrotnej odwiedziliśmy pomnik oraz tablicę dydaktyczną poświęconą „Jaguarowi” oraz jego żołnierzom z Oddziału Partyzanckiego SOS Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który w latach 1945-1946 prowadził działania partyzanckie i dywersyjne m.in. na terenie obecnej Gminy Wręczyca Wielka. Tablica stanowi dziesiąty przystanek ścieżki dydaktycznej „Miejsca pamięci narodowej na terenie Gminy Wręczyca Wielka” W hołdzie poległym uczniowie zapalili znicz. Wycieczka była bardzo udana .Dopisała pogoda i humory. Późnym popołudniem dzieci bezpiecznie wróciły do miejsca zamieszkania.