Wycieczka dydaktyczna z geografii do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

2 grudnia 2024

28 listopada uczniowie klasy 5a i 5b wzięli udział w wycieczce dydaktycznej z geografii do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (jedyny w woj. śląskiego zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie.

            W czasie rejsu łodziami na odcinku 600 m odkrywaliśmy jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznaliśmy niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. 

W czasie zajęć dydaktycznych z zakresu geofizyki w Planetarium Śląskim przeżyliśmy symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyliśmy i usłyszeliśmy prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także byliśmy świadkami powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór na chwilę przenieśliśmy się w różne strefy klimatyczne,  a przy stanowisku z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym zobaczyliśmy jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. 

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, spędzili dzień pełen atrakcji z dużą dawka wiedzy. 

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. J.Knopik i p.D.Szatraj, p. A. Siódmak, p. I. Grajcar

Accessibility