Wycieczka po ziemi kłobuckiej

27 września 2018

Dnia 27 września 2018 roku uczniowie klas VI wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę, która była nagrodą w konkursie ,,Zbiórka Makulatury”, ufundowaną przez Gminę Przystajń. Zwycięskie klasy odwiedziły wiele miejsc, które warto zobaczyć w naszym powiecie.

Pierwszym punktem ich małej wyprawy była Stara Synagoga w Krzepicach, której budowa w ówczesnej wsi Kuźniczka rozpoczęła się na przełomie 1814 i 1815 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę i utworzyli wokół niej obóz dla Żydów. Budowla obecnie pozostaje w stanie trwałej ruiny bez dachu. Następnie udaliśmy się na cmentarz żydowski, gdzie do tej pory zachowało się 640 nagrobków, tzw. macew. Najstarszy z nich pochodzi, aż z 1749 roku.

Kolejnym odwiedzonym przez uczniów miejscem było Sanktuarium w Dankowie z 1550 roku. W konstrukcji kościoła wyróżnić można cztery renesansowe portale. Sanktuarium należy do parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika. W tym miejscu znajduje się nagrobek Andrzeja Warszyckiego. W Dankowie szóstoklasiści zobaczyli również ruiny zamku. Był to zamek bastionowy pochodzący z XVI wieku. Prawdopodobnie pierwszy murowany zamek powstał w XV wieku, w miejscu wcześniejszego drewnianego gródka na prawym brzegu Liswarty, a w XVI wieku przebudowano go na rezydencję szlachecką, wznosząc też w pobliżu kościół. Wszystkich szczególnie zainteresowała legenda o “Jeźdźcu bez głowy”.

Przejazdem klasy odwiedziły też nowo otwarte Muzeum 303 w Napoleonie. Muzeum ma status instytucji kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Można było zobaczyć tam pamiątki po polskich pilotach, przekazane między innymi przez ich rodziny. Uczniowie z wielką ciekawością przyglądali się samolotom i śmigłowcom oraz z wielką chęcią je fotografowali.

Kolejnym etapem wycieczki była gmina Lipie, gdzie uczniowie zobaczyli Wapiennik i zwiedzili Rezerwat Przyrody ,,Szachownica”. Został on utworzony w 1978 roku w celu ochrony wapiennego wzgórza Krzemienna Góra. Jest to również miejsce masowej, zimowej hibernacji nietoperzy. Krzemienną Górę przecina z północy na południe wyrobisko kamieniołomu. System jaskiniowy Szachownicy został odsłonięty w trakcie eksploatacji kamienia.

Ostatnim celem wycieczki po powiecie kłobuckim był Pomnik Obrońców Bitwy Pod Mokrą. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się historii, zwiazanej z bitwą, która rozegrała się 1 września 1939 roku. Brała w niej udział Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza. Polscy żołnierze wykazali się w tej bitwie dużym męstwem i odwagą, tym bardziej, że walczyli z doborową niemiecką jednostką pancerną.

Zakończeniem wycieczki była wizyta w Pizzerii Luz, gdzie uczniowie mogli spokojnie zjeść ciepły posiłek oraz porozmawiać o wrażeniach, jakie odnieśli podczas zwiedzania Ziemi Kłobuckiej. Mało kto, spodziewałby się, że będzie tak ciekawie i interesująco.

Opiekunowie:

Beata Bastrzyk,Małgorzata Kierat, Edyta Galiczak, Elżbieta Szostak

Accessibility