Z naturą za pan brat…

24 listopada 2019

W Szkole Podstawowej w Przystajni w miesiącu październiku realizowany był w klasach młodszych Projekt ekologiczny pod hasłem „Z naturą za pan brat” pod kierunkiem p. Małgorzaty Jelonek i p. Doroty Sas.

Projekt rozpoczęto od akcji „Sprzątania świata”, tzn. od sprzątania wyznaczonych terenach w okolicach naszej szkoły.

Następnym przedsięwzięciem było zorganizowanie wycieczek do lasu celem uświadamiania uczniom, jaką ważną rolę spełnia las w życiu ludzi i zwierząt. Zwrócono uwagę na ochronę lasu oraz na korzyści płynące z darów natury.

Od 15 października rozpoczął się w naszej szkole „Kolorowy Ekologiczny Tydzień”.

Pierwszy dzień rozpoczął się Dniem Zdrowia.

Uczniowie przyszli ubrani w kolorze czerwonym. W tym dniu odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną. Jego tematem byłą prelekcja o zdrowym odżywianiu, wypoczynku, prawidłowym ubiorze oraz wspólne oglądanie filmu „Pipi i Scooby – Doo razem ćwiczą”.

Dzień ten zakończył się zrobieniem i skonsumowaniem owocowych koreczków oraz zaśpiewaniem piosenki „Witaminki, witaminki…”.

Drugi dzień to Dzień Słońca.

Uczniowie przyszli ubrani na żółto. Ozdobą ich strojów były plakietki z uśmiechniętym słoneczkiem. Przewodnim hasłem tego tygodnia było „Uśmiechnij się – śmiech to zdrowie”. Uczniowie także mieli do wypełnienia wcześniej przygotowane karty pracy.

Trzeci dzień to Dzień Wody.

Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. Otrzymali plakietki z kropelką wody. Uczniowie uczestniczyli w pokazie multimedialnym pod hasłem „Krążenie wody w przyrodzie oraz jej znaczenie w życiu ludzi, zwierząt i roślin” W tym dniu uczono dzieci rymowanek związanych z wodą. Odbyła się również degustacja różnych rodzajów wód.

Czwartym dniem był Dzień Ziemi.

Uczniowie ubrani byli w kolorze szarym lub czarnym. Przeprowadzono konkurs na ozdabianie ekologicznych torebek. Każda klasa pięknie i z pomysłem wykonała swoje zadanie, za co otrzymała nagrodę w formie artykułów papierniczych.

Piąty dzień był Dniem Natury.

Uczniowie ubrani byli na zielono. Każde dziecko ozdobiono zielonym listkiem. Uczniowie obejrzeli krótki film pt.: „W zgodzie z naturą”.

Na zakończenie dnia sprawdzono wiadomości, które uczniowie zdobyli w czasie realizowania projektu. Grupowo wypełniali krótki tekst o tematyce ekologicznej.

Podsumowaniem projektu było wykonanie gazetki ściennej na dolnym korytarzu szkoły pod hasłem „Nasza planeta Ziemia”.

DOSTĘPNOŚĆ